Kanser hastaları tiyatro sahnesinde

Halen kanser tedavisi gören ve atlatan hasta, hasta yakını, tedavi ekibi aynı tiyotro oyununda birleşti. “Aşk Değil Roman” adlı oyun için 2.5 aydır hazırlanan amatör tiyatrocular oyunlarını yarın akşam Akatlar Kültür Merkezi’nde sergileyecek.

Kanser hastaları tiyatro sahnesinde

Tiyatro Hayat ve Neolife’ın yürüttüğü ortak projede toplam 14 kişi yer alıyor. Neolife Tıp Merkezi ve Tiyatro Hayat önce drama terapi tedavisi için bir grup oluşturdu. Hasta, hasta yakınları ve profesyonel tedavi ekibinden oluşan grup; haftada 1 gün, 2 saat süren çalışmalar için bir araya geldi. Ses, nefes ve beden dili uygulamalarıyla desteklenen dramaterapi çalışmaları 3 ay boyunca devam etti. Ekip, çalışmalar kapsamında geçen yıl da bir tiyatro eserini de sahneye koymuştu.

İMKANSIZ AŞK HİKAYESİ SAHNEDE


Bu yıl da merkezde ücretsiz olarak hizmet veren Tiyatro Hayat’ın drama terapi ekibi, hastaları hem psikolojik hem de sosyal olarak desteklemekle kalmadı, oyuna da hazırladı. Fırat Sobutay’ın yazdığı, Mana Uygur’un yönettiği, tek perdelik müzikli oyun “Aşk Değil Roma’n”, imkansız gibi gözüken bir aşk hikayesini anlatıyor.

ZOR GÜNLERİ ATLATMAYA YARDIMCI


İlk kostümlü provalarını cuma günü yapan oyuncularla görüştük. 2005’den beri meme, arkasından akciğer metastasıyla mücadele eden Tülay Şentürk, “Önce tedavi gördüğüm merkezdeki drama terapilere girmeye başladım. Arkasından da bu oyunun ekibine katıldım. Bedenen ve ruhen yaşadığımız sıkıntılı dönemlerimizde bana çok iyi geldi. Hastalığı bir kenara atıp, gülmlek, eğlenmek için çalışmaları iple çekiyorum” dedi.

TİYATRO MOTİVE EDİYORCilt kanseri tedavisi gören Ayşe Atahan, “İki kere greft ameliyat oldum. Halen tedavi alıyorum. Tiyatro çalışmalarına katılmak beni ‘korkunç’ motive ediyor. Dün akşam tedavimi aldım. Aslında bugün evde yatmam gerekiyordu. Ama kalktım, provaya geldim. Buradaki herkes aynı benzer şeyleri yaşadı, yaşıyor, birbirimizi anlıyoruz” dedi.

Geçen yıl Şubat ayında lenfoma tanısı alan ve tedavisini tamamlayan Onat Tayşir, “Hiçbirimiz profesyonel değiliz. Herkes ayak uydurmaya çalışıyor. İyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum” dedi. Salih Gürdallı ne hasta ne de yakını. Neolife’ın sahibi olan Bozlu Grubu’nda Medikal Fizik Müdürü. Projeye o da destek olmak istedi ve oyun grubuna girdi. Gürdallı “Çok keyitli bir çalışma oldu. Burada bütün kimliklerimizi bir kenara bırakıyoruz. Birşeyler öğrenmek, ezberlemeye çalışmak, kalpteki çarpıntılar ve birbirimize destek olmak güzel. Seneye de benzer bir çalışma olursa şimdiden varım diyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 10:39

YORUM EKLE