İzmir'de yeni arkeolojik kent

Kemalpaşa ilçesinde bin 700 yıllık yeni bir arkeolojik kent bulundu.

İzmir'de yeni arkeolojik kent
İZMİR

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde bin 700 yıllık yeni bir arkeolojik kent bulundu.
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın dün Antalya'da ''dünyanın ilgisini çekecek müjde'' olarak nitelendirdiği İzmir'deki arkeolojik buluntular hakkında, Kemalpaşa'daki sanayi bölgesinde basın açıklaması yaptı.

Kemalpaşa'da bir firmanın yapmayı planladığı depo yatırımı öncesi bölgenin 3. derece sit alanı olması nedeniyle sondaj kazısı yapıldığını ve bölgede çok yoğun arkeolojik emarelere rastlanması üzerine İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından öncelikle ''kurtarma kazısı' başlatıldığını anlatan Süslü, bu kazılarda ortaya çıkartılan eserler doğrultusunda da 1 Ekim'den itibaren bilimsel kazı çalışmasına geçildiğini ve Milattan Sonra 4. yüzyıla ait kültür katmanının çıkartıldığını belirtti.

''Batı'nın Zeugması''

Süslü, Geç Roma ya da Bizans dönemine denk düşen kentte, 550 metrekarelik bir villa kompleksine ulaşıldığını ve villada 105 santimetre yüksekliğinde duvar yapılar ile su kanalları ve 11 odanın yer aldığını kaydetti.

Villadaki odalardan 6'sında çok değerli mozaiklere rastlandığını bildiren Süslü, ''Mozaikler, günümüzde göremeyeceğiniz hayvan ve bitki türleri ile bezeli. Anadolu Parsı'ndan, Anadolu Kaplanı'na, keklikten tavşana kadar çeşitli hayvan türlerini işlemişler. Renk olarak da tamamen doğal taşlarla bezenmiş. Kırmızı, mavi ve yeşilin birçok tonuna rastlayabiliyorsunuz. Bölgede çok zengin bir arkeolojik yapılaşma var'' dedi.

Süslü, İzmir ve çevresinde ''Batı'nın Zeugması'' olarak nitelendirilecek tarihi bir yapılanma olduğunu belirterek, bu noktada en üzücü şeyin ise kaçak kazılar olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE