Hertevin diline bilimsel araştırma

Siirt Üniversitesi, Pervari'nin Ekindüzü köyünde sadece 4 kişinin konuşabildiği Hertevin dilini araştırmak için çalışma başlattı....SİİRT - Zekeriye Güneş/Ayhan MergenSiirt Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür...

Hertevin diline bilimsel araştırma
Siirt Üniversitesi, Pervari'nin Ekindüzü köyünde sadece 4 kişinin konuşabildiği Hertevin dilini araştırmak için çalışma başlattı.

...

SİİRT - Zekeriye Güneş/Ayhan Mergen

Siirt Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından ''Tehlike Altındaki Diller Atlası''nda kaybolan diller arasında gösterilen ve Anadolu Ajansı'nın ''Bu dili sadece 4 kişi konuşabiliyor'' başlıklı haberi ile kamuoyuna duyurduğu dünyada sadece 4 kişinin konuşabildiği Hertevin dilini araştırmak için çalışma başlattı.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu dili konuşanların yaşadığı Ekindüzü köyünden göç eden vatandaşların dünyada göç ettikleri ülkeleri araştırdıklarını ifade ederek, göç edenlerin Fransa ve Kanada'da olduklarını tespit etmelerinin ardından bu kişilere ulaşılması için izlenecek yol üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Prof. Dr. Erman, kurulacak birimde Siirt'te konuşulan dillerden Arapça ve Kürtçe'nin de araştırılacağını kaydederek, bu konuda kamuoyunun beklentileri ve bilimsel çalışmaların esaslarını belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

YORUM EKLE