"Ayvaz Dede'nin Rüyası" Türk okurla buluşacak

Balkanların Yunus Emre'si olarak da kabul edilen Türk derviş Ayvaz Dede'nin hayatını anlatan roman Türkçe'ye kazandırılıyor.

SARAYBOSNA - Zlatan Kapiç

"Ayvaz Dede'nin Rüyası" adlı tarihi romanı kaleme alan ünlü Boşnak tarihçi Prof. Dr. Enver İmamoviç, kitabın Türkiye'de yayımlanması için Değişim Yayınevi ile sözleşme imzaladı. Yayınevi yetkilileri, Ayvaz Dede kitabını gelecek yıl Nisan ayında Türk okuruyla buluşturmayı hedeflediklerini belirterek, bölgenin Yunus Emre'si olarak kabul edilen ve adına 500 yıldır şenlik düzenlenen böylesi önemli bir ismi Türk okuruna tanıtacak olmanın sevincini yaşadıklarını kaydettiler.

Kitabın yazarı İmamoviç, yaptığı açıklamada, "Boşnak ve Türklerin ortak tarihi hazinesi" olarak nitelediği Ayvaz Dede hakkındaki kitabını bu yılın Haziran ayında tamamladığını söyledi.

Bosna Hersek ile Türkiye arasında birçok bağ bulunduğunu ifade eden İmamoviç, "Ayvaz Dede Bosna ile Türkiye arasında bir köprüdür. Ayvaz Dede Şenlikleri'ne her yıl Türkiye'den çok sayıda misafir geliyor. Bu yüzden Ayvaz Dede Bosna için neyse, Türkiye için de odur. Yani kendisi ortak bir hazinemizdir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2012, 12:04

YORUM EKLE