Aşhan Bacı Bez Bebekleri Tescillendi

Malatya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sanat Merkezi'nde üretilen bez bebeklere Türk Patent Enstitüsü'nden patent alındı. 

Aşhan Bacı Bez Bebekleri Tescillendi

Malatya Belediyesi hizmet binası karşısındaki Sanat Merkezi'ndeki atölyede bez bebek öğreticisi Cevdet Bozdağ tarafından üretilen ‘Aşhan Bacı' isimli bez bebekler, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescillendi.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya Belediyesi Sanat Merkezi'nde açılan kurslarda bugüne kadar 120 dolayında kursiyeri mezun eden usta öğretici Cevdet Bozdağ tarafından üretilen Malatya yöresine özgü ‘Aşhan Bacı' bez bebekleri, Türkiye'de bir marka haline geldi.

Kıyafetlerde zaman zaman kadife bezinin kullanıldığı ve makine nakışı ile üzerlerine Osmanlı nakış desenlerinin uygulandığı bebeklerin kıyafetleri; küçük çiçek desenli kumaşlardan oluşmaktadır. Bez bebeğin üstüne zıbın denilen elbise giydirilmekte, başındaki yazma ise leçek şeklinde (Başörtüsü olarak kullanılan yazmanın, başın arkasında ense kısmında bağlanması) bağlanmaktadır.

‘Aşhan Bacı' bebeklerinin artık Türkiye'de bir marka olduğunu ve patentinin alınmasından dolayı da son derece mutlu olduğunu belirten usta öğretici Cevdet Bozdağ, bu bebeklerin bütün malzemelerinin Malatya Belediyesi Sanat Merkezi'ndeki atölyede üretildiğini söyledi.

Türkiye'nin birçok yerinde bez bebek üretildiğini, ancak bunların hiçbirinin fonksiyonel olmadığını belirten Bozdağ, “Türkiye'nin diğer bölgelerinde üretilen bebeklerin çoğu vitrinlik. Ancak bizim ürettiğimiz ‘Aşhan Bacı' bebeklerinde ise ekmek açan, tandır yapan, yorgan diken, patik ören, köfte yapan, saban süren, yayık yayan, yün eğiren, dam loğlayan, pestil yapan 30 dolayında ayrı figür bulunmaktadır” dedi.

‘Aşhan Bacı' bebeklerine patent alınmasının Malatya'daki sanatsal faaliyetler açısından önemli olduğunu belirten Bozdağ, “Belediye Başkanımız Ahmet Çakır göreve geldiği günden beri, sağlık, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlere büyük önem veriyor. Malatya Belediyesi Sanat Merkezi kanalıyla da sanata, sanatçıya ve sanatsal faaliyetlere büyük destek verilmektedir. Bu merkezde hem sanatçılar sanatlarını icra etmekte, hem de sanata merakı olanlar sanatsal yönden eğitilmektedir.

Ben ve benim gibi sanata meraklı insanları bir araya getiren, sanatlarını icra etmelerini sağlayan ve her zaman bizleri destekleyen başta Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bez bebek sanatına ilgi duyan bütün hemşehrilerimi, Malatya Belediyesi Sanat Merkezi'ne bekliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 20:11

YORUM EKLE