Antalya'da Evini Müzeye Çevirdi

Antalya Akseki'de yaşayan emekli öğretmen Abdullah Kara, çocukluğundan beri biriktirdiği eski eşyaları evinin zemin katında oluşturduğu müze ve kültürevinde sergiliyor.

Antalya'da Evini Müzeye Çevirdi

 Akseki'de yaşayan emekli öğretmen Abdullah Kara, çocukluğundan itibaren biriktirdiği objelerle evini adeta müze haline getirdi.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra Akseki'nin Çukurköy Mahallesi'ne yerleşen 64 yaşındaki Abdullah Kara, yıllardır biriktirdiği eşyaları evinin zemin katında sergilemeye başladı. 

Kara'nın oluşturduğu "Müze ve kültürevi"nde yöresel mutfak eşyaları, müzik çalar, silahlar, ziraat ve tarımda kullanılan aletler, gramofon ve tarihi kitap gibi eşyalar bulunuyor.

Abdullah Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllar Türkiye'nin farklı yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olduğunu söyledi.

Köyünde 1979 yılında ev yaptırdığını belirten Kara, "Yazları sürekli köyüme geldim. 1996 yılında emekli oldum. Çocukluk yıllarımdan bu yana ilgimi çeken eşyaları biriktiriyordum. 1970'li yıllardan sonra da özellikle eski eşyaları toplamaya başladım" dedi.

İzlediği haber üzerine "müzesini" oluşturdu

 Biriktirdiği objeleri önce evindeki vitrinde sergilediğini, zaman içinde artınca köydeki evinin alt katında sakladığını kaydeden Kara, şöyle devam etti:

"Bir gün televizyonda, 'Edremit'in Taht                                                   akuşlar köyünde topladıkları eşyalardan müze yaptılar' diye bir haber izledim. Bunun üzerine evimin zemin katını kendi gayretlerimle düzenlemeye başladım. Elimdeki objeler çoğalınca burayı 'Müze ve kültürevi' yapmaya karar verdim. Evimde 50 ile 500 yıl arasında 2 bin 500'e yakın eşya bulunuyor."

Ziyaretçiler tarih yolculuğuna çıkıyor

Kara, evini ziyaret edenlerin tarım aletlerinden mutfak eşyalarına, tüfeklere uzanan bir tarih yolculuğuna çıktığına dile getirerek, profesyonel bir tur rehberi gibi eşyalarla ilgili ziyaretçilere bilgi verdiğini ifade etti.

Köyde ve yörede bulunan kültüre dair ne varsa topladığına dikkati çeken Kara, "Eşyaları toplarken köylüler de bana yardımcı oldu. Evlerinde büyüklerinden kalan eşyaları vererek sergilememi istediler. Kendilerine teşekkür ederim. Bu sayede köyümüzün isminin duyulmasından mutluluk duyuyorlar" diye konuştu.

Kara, "müzesini" ziyaret edenlerden ücret talep etmediğini vurgulayarak, "Yöremizi, kültürümüzü tanıtmak bana yetiyor. Bundan çok mutlu oluyorum. Yaşadığım müddetçe müzemi daha da zenginleştireceğim" dedi. - Antalya
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 13:59

YORUM EKLE