Sezeryan Doğum Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Sezeryan doğum, vajinal doğumun çeşitli nedenlerle gerçekleşmemesi durumunda karın bölgesinden açılan bir kesi yadımı ile bebeğin ameliyatla dünyaya getirilme işlemine sezeryan doğum adı verilir. Sezeryan doğum olarak da sıkça tabir edilen bu doğum şekli genellikle 1 saati süreyle yapılır.

Sezeryan Doğum Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Şimdi sezeryan doğum hakkında bütün merak ettiklerinizi bu makalemizde ayrıntılı olarak inceleyelim. Sezeryan doğum cerrahi bir operasyon aracılığıyla karın bölgesinde açılan bir kesikten anne karnında bulunan bebeğin doğum ameliyatıdır. Normal şartlarda yarım saat süreyle 45 dakika süresince olmakta olan sezeryan doğum, küçük aksaklıklar olursa eğer bir saat kadar uzayabilir. Normal doğumdan farklı olarak sezeryan doğumda normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar yoğun anestezi kullanımı sağlanır.

Sezeryan doğum sonrasında normal doğum genel olarak, önceki yıllarda ilk doğumu sezeryan doğum gerçekleştirerek yapmış olan bayanların, daha sonraki doğumlarını normal doğum yapmaları pek mümkün olmayacaktır. Fakat günümüz şartlarında gerçekleşen tıbbi gelişmeler sayesinde bu süreçte gerçekleşen normal doğum mümkün hale geldi. Doğum sırasında yapılan cerrahi müdahalelerin sonraki doğumun normal doğum olabilme olasılığını yüzde altmış oranına düşürür. İlk doğumun sezeryan ile yapılmasının sonrasında, diğer doğumu normal doğum olarak gerçekleştirmek isteyen bayanların yüzde kırk beşlik bir bölümü bu kararlarından vazgeçerek tekrar sezeryan doğuma yönelir. 

Normal doğumun sancıları, kas kasılmaları ilk doğumda yaşanan cerrahi müdahalelerin yırtılma ihtimalleri gözlenerek doğum yapan bayanların, nasıl doğum yapacağına uzman olan hekimler karar vermektedir. Sezeryan doğum sonrasında sezeryan ameliyatı sonrası 8-12 saat içerisinde hastanın yataktan kaldırılmaması gerekmekte, akciğerlerin hava almasına engel olmak gerekmekte, damar tıkanıklığının önlenmesine, bağırsak fonksiyonlarının düzeninin sağlanması ve özellikle de gaz sancısı yaşanmamasına yardımcı olunur. 

Sezeryan ameliyatıyla yapılan doğum sonrası hastalar ilk gün rahatça ayağa kalkar, etrafta dolaşabilirler. Doğumdan ilk 6 saat sonra öncelikli olarak sıvı besinlerle ve daha sonrasında katı gıdalarla beslenmeye devam edebilirler. Oluşabilecek enfeksiyon risklerini en alt seviyelere indirmek amacıyla hastaya sonda uygulaması yapılabilir.

Sezeryan Doğum Yararları: Gerçekleşen doğumun normal yolla yani vajinal doğum olarak gerçekleşmesi doğanın anneye ve bebeğe göre en mükemmel şekilde dizayn ettiği bir yöntem olduğundan dolayı hiçbir ameliyat yada başka bir yöntem sezeryan ameliyatından daha avantajlı olmamaktadır. Fakat normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda mecburen yapılacak sezeryan ameliyatı anne ve bebeği bazı risklerden korumak amacıyla fayda sağlayacaktır. Sezeryan doğum ameliyatının normal doğum ameliyatının mümkün olmadığı durumlarda yada  normal doğum sırasında anne ile bebek açısından riskli bazı durumlar meydana geldiğinde bu risklerden kaçınmak için başvurulan bir ameliyat yöntemidir. 

Ortada herhangi bir risk durumu olmadığı durumlarda ve normal olarak gerçekleşen doğum mümkünken sadece isteğe bağlı olarak yapılan bir sezeryan doğum ameliyatı herhangi bir fayda sağlamaz. Anneyi ve bebeği normal doğumun birçok faydasından mahrum etmektedir. Ayrıca sezeryan ameliyatının kısa ve uzun süreli bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Planlı ve istemli  olarak gerçekleşecek olan sezeryan ameliyatı olmak isteyen bir bayan bu fayda ve zarar şartlarını iyi bilerek karar oluşturmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 14:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saniye
Saniye - 1 yıl Önce

Sezeryan olan birinin sırt ağrısı yaşamaşı bumu dur yada erken menepoza girme olasılığı varmıdır