Saç Tipinize Göre Saç Bakımı

Düz, dalgalı, kıvırcık… Hangi saç tipinin bakımı nasıl olmalı? Hangi saç nasıl taranmalı, ne sıklıkla yıkanmalı?

Saç Tipinize Göre Saç Bakımı

Düz saçların bakımı nasıl olmalı?
 
1. tip: İnce tellidir ve genellikle şekil vermek, dalgalı hale getirmek imkansızdır. Bu tip düz saçları, yağlandığı zaman yıkamak ve her gün karışmasın diye taramak gerekir. Aynı zamanda bu saçlarda, kalın toka veya saç aksesuarları saçı ağırlaştıracak ve daha çabuk yağlanmasına sebep olacaktır.  Şekle sokmak için kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 
2. tip: Üst tarafı düz uçları hafif dalgalı olan saçlardır. Bu tip saçları, her gün taramanıza gerek yok. Gerektiği zaman yıkaman yeterli. Şekil vermek için ise saç spreyi kullanabilirsiniz.


 
3. tip: Kalın telli ve dümdüzdür. Bu tip saçları ise 3 günde bir yıkamalısınız. Kabarmaması için ıslakken tarayın.  Saçınıza saç maşasının ısısından koruyacak doğru yağları uygularsanız, yaptığınız dalgaları iyi tutacaktır. Kabarmaması için saç serumu kullanabilirsiniz.
 
Dalgalı saçların bakımı nasıl olmalı?
 

1. tip: Dalga ve kıvrımların aralarda olduğu saçlardır. Birçok kadın saçlarını banyodan sonra düzleştirir ama bu saç sağlığı açısından iyi bir çözüm değildir. Bu tip saçları yıkadıktan sonra kendi halinde kurumalarına izin verin. 
 
2.tip: Yayılmış dalgaların olduğu saçlardır. Bu tip saçları, ihtiyacınız olduğunda, yağlandığı zaman yıkamalısınız ve ıslakken taramalısınız. Şekillendirmek için en iyi yöntem ellerinizdir, hiçbir ısıtıcıya veya saç şekillendiricisine ihtiyacınız yoktur. Gece dışarı çıkacaksınız ve farklı bir şey istiyorsanız saç köpüğü ve parmaklarınızla şekli verebilirsiniz.


 
3.tip:  Kalın ve gürdür. Bazı dalgaları çok canlı ve çekiciyken bazıları ise gevşek kıvrımlardır. Şekillendirmek için saç yağları ile parmaklarınızı kullanın. Haftada bir özel bakım uygulayın,  ıslakken tarayın.

Kıvırcık saçların bakımı nasıl olmalıdır?
 
1. tip: Büyük ve sık dalgalar görülür. Bu tip saçları, 4 günde bir yıkayıp  sadece yıkandıkları zaman tarayın. Saçlarınızı ısıdan korumak için havluyla kurutmayı tercih edin. Bakım için saç yağlarını kullanın. Düzleştirmeden önce koruyucu yağ kullanın. 
 
2. tip: Omuz üzerinde veya hizasında olan gür dalgalı saçlardır.  Bu tip saçları, 4 günde bir yıkayıp tarayın. Havlu yardımıyla veya kendi halinde kurumasına izin verin. Saç yağlarını ıslakken uygularsanız daha etkili koruma elde edebilirsiniz. 


 
3. tip: Bu tip kıvırcık saçlar, en kalın ve en kıvırcık olan saçlardır. Çok fazla kabarıktır ve neredeyse şekil vermeye çalışmak çok zordur.  Kabarık ve püskül püskül olmuş kıvrımlardan kaçınmak için saç yumuşatıcı ve derin temizleyici özelliği olan özel temizleyici ürünler kullanın. Bu elektriklenmeyi ve kabarıklığı önleyecektir.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 11:36

YORUM EKLE