En Sık Yaptığımız Güzellik Hataları

Bakımlı, genç ve güzel görünmek her kadının hayali olsa da bu uğurda yapılan yanlışlar tam tersi bir görünüme neden olabiliyor. güzelliğinize gölge düşmesini istemiyorsanız bu hatalardan uzak durun.

En Sık Yaptığımız Güzellik Hataları

Saç Kremini Saçın Tamamına Uygulamak

Kırılmış ve uçları yıpranmış saçların düzeltilmesini sağlayan saç kremlerini şampuan gibi saçın tamamına uygulamak sık yapılan yanlışların başında geliyor. Saç diplerine sürülen kremler zamanla saç köklerini zayıf­latarak dökülmelere ve yağlanmalara neden olabiliyor Doğrusu: Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra avu­cunuza alacağınız bir miktar saç kremini saç uçlarınıza sürün ve birkaç dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın.

Kıyafetin Üzerine Parfüm Sıkmak

Kokusuyla insanı cezbeden parfüm yakın mesafeden kıyafetin üzerine sıkılınca leke bırakarak hoş olmayan bir görünüme yol açıyor.
Doğrusu: Parfümün uygulanabileceği en ideal yerler boynunuz, bilekleriniz, kulak arkanız ve dirsek içlerinizdir. Kalıcılığı artırmak için aynı markanın duş jeli, bakım losyonu ve deodorantını da kullanabilirsiniz.

Cilt Rengi ile Uyumsuz Fondöten Kullanmak

Cilt kusurlarını kapatmak ve makyajın kalıcılığını artır­mak için en büyük yardımcı olan fondötende doğru renk seçimini yakalamak önem taşıyor. Cilt renginden oldukça koyu tonlarda fondöten kullanımı kötü bir görünüme neden olarak yaşı olduğundan büyük gös­termeye sebep oluyor.

Doğrusu: Fondöten seçmeye temiz cilt ile gidin. Yü­zünüzle en yakın tonları yanağınıza bir miktar sürerek belirleyin. Mağaza ışıkları sizi yanıltabileceğinden mümkünse gün ışığından yararlanın. Doğru renk seçi­minde yüzünüzün rengine en yakın olan el bileğinizin iç kısmı da size yardımcı olabilir.

Farklı yüz ve boyun rengi

Genellikle kusurları kapatması açısından koyu renkli fondöten seçilir. Ancak hem fondötenin koyuluğu hem de iyi yedirilmemiş olmasından dolayı yüz ve boyun arasında ton farkı oluşur. Bu görünüm yüzünüzde bir maske izlenimi yaratır.

Uzun ve sıradan saç

Uzun saç sizi daima seksi ve bakımlı gösterir. Ancak uzunluğun ölçüsü çok önemli. Göğüs hizasındaki saçlar havalı dururken, daha uzunu bakımsız gösterir. Bu sebepten saçı uzatırken durulması gereken yeri bilmelisiniz.

Kalın french çizgisi

French yaparken tırnaklar orta boy olmalı. Eğer uzun tırnaktan vazgeçemiyorsanız french çizgisini daha ince çekerek uygulayın. Kalın french beyazı tırnaklarınız kaba ve basit gösterir.

Kalın dudak çerçevesi

Dudaklarda kalem kullanma modası geçmişte kaldı, buna rağmen kullanacaksanız da rujunuzun renginde kullanın. Koyu tonlarda kalemlerle dudağı büyütmek için çekilen çerçeveler sizi daha vamp gösterir.

Aşırı bronz ten rengi

Bronz bir tene sahip olmak birçok kadının hayalidir, bronz ten kıyafetleri daha güzel gösterirken vücuttaki kusurları kapatır. Ancak bronzlaşma sınırını aşarak aşırı koyu bir tene sahip olmak sizi doğallıktan uzaklaştırır.

Kalın ve köşeli kaşlar

Kaş yapısı ne olursa olsun kadınlar trendlere uymaya çalışır. İpince kaşların yerini doğal kaş yapısının aldığı şu günlerde, yüzünüze uygun bile olsa kalın, köşeli ve uzun kaş şekli yüzünüzü olduğundan daha sert gösterir.

Uzun ve kavisli tırnaklar

Takma tırnak havası veren upuzun tırnaklar elleri ince gösterse de genelde kaba bir görünüm yaratır. Özellikle sivri ya da düz şekilleri sizi doğallığı ortadan kaldırarak size daha vamp bir hava katar.

Taşmış dudaklar

Dolgun dudaklar çoğu kadının sahip olmak istediği bir özellik, bu sebepten dudak silikonu en çok uygulanan estetik operasyonları arasında yer alıyor. Ancak dudakları dolgun göstermek için dudak çerçevesinin dışına kadar sürülen rujlar sizi bir balık gibi gösterebilir.

Aşırı koyu allık

Açık renk bir tene sahipseniz allığınızı da yumuşak tonlarda seçmelisiniz. Koyu bir allığı beyaz bir tene uyguladığınızda porselen makyajlı Geyşalara benzeyerek doğal görünümünüzden uzaklaşırsınız.

Kaş Alımını Yanlış Yapmak

Kaşlar yüzümüzün ifadesini belirleyen en önemli unsurların başında geliyor. Yanlış kaş alımı İfadeyi tamamen değiştirip olduğundan farklı bir görünüme neden oluyor.

Doğrusu: Kaşlarınızı alırken esas olan yüzünüzün şeklidir. Herkesin yüz tipi farklı olduğundan kaş alım şekli de kişiden kişiye değişebilir. Ancak unutulma­ması gereken fazla alınmamış kaşın her zaman için daha doğal bir görünüm sağladığıdır. Kaşa doğru şekli vermekte zorlanıyorsanız profesyonel birinden yardım almanızda fayda var.

Güneş Koruyucusuz Dışarı Çıkmak

Güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınlarının cilt kanserinin en büyük sorumlusu olduğu herkes tarafından bilinse de çoğu zaman güneş koruyucu kullanımı ihmal edi­lebiliyor. Zararlı güneş ışınları kanserin yanı sıra cildi yaşlandırarak lekelenme ve kırışma hızını da artırıyor.

Doğrusu: Zararlı güneş ışınları yalnızca yazın etkili değildir. Kapalı havalarda bile farkında olmasanız da yansıyan ışınlar cildinize zarar verir. Cilt sağlığı için mevsim ayırmaksızın en az 15 koruma faktörlü kremi özellikle yüzünüze sürmeden dışarı çıkmayın.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 14:09

YORUM EKLE