Çöp Kamyonu Kanunu

Bu Kanunu Sevdim:"Çöp Kamyonu Kanunu" okumaya değer bir yazı...

Çöp Kamyonu Kanunu
Küçük kızım bir gece dua ediyordu; Duasının içinde şöyle bir cümle geçti; "Allah’ım kötüleri iyi yap..." Bana hayatımın derslerinden birini vermişti... Ben o güne kadar bize öğretildiği gibi "kötülerin şerrinden koru Allah’ım, kötüleri bizden uzak tut..." derdim... Kızıma neden böyle dediğini sorduğumda bana şöyle dedi "ama anne, onlarda iyi olsun, mutlu olsunlar". Kızıma bu duayı sana kim öğretti dediğimde; anneanne ya da babaanne demesini beklerken bana "ben buldum güzel mi duam?" dedi. çok utandım o an... Evet küçücük yüreği ile ne kadar güzel bir keşifte bulunmuştu. O günden beri bende kızım gibi kötüler iyi olsun derim dualarımda...

   Peki kötüler iyi olsun diye dua edeceğiz ama kaçınılmaz hayatın olmazsa olmazı olumsuz bir tutum karşısında ne yapmalıyız? 

   Bununla beraber bu gün bir arkadaşımın kendine yapılan şık olmayan bir tavra üzüldüğünü gördüm. Bende ve sizde benzer tutum ve tavırlarla her gün karşılaşabiliyorsunuz, karşılaşıyoruz... Kimse böyle bir tavrı hak etmez ve etmiyor...

   Tesadüfen aşağıdaki paylaştığım hikayeyi okudum ve benzetmeyi çok beğendim..

   "Çöp Kamyonu Kanunu" Hepimiz gün içinde ve hayatımız boyunca içi çöp dolu insanlarla karşılaşabiliyoruz. Peki nasıl koruyacağız kendimizi? Nasıl çöplerden uzak durabileceğiz? 

   "Kadın taksiye binmiş ve hava alanına gitmek istediğini söylemişti. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önlerine çıktı. Şoförü çarpmamak için sert şekilde frene bastı. Taksi kaydı, ama diğer arabaya çarpmaktan kıl payı farkla kurtuldu. Siyah arabanın sürücüsü camdan başını çıkarıp bağırmaya ve küfretmeye başladı. Taksi şoförü ise gayet sakin ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. 

   Kadın bütün bu olanları şokunu yaşarken, taksi şoförünün tavrına daha da şaşırmıştı. 

   Sordu: "Neden böyle davrandınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastanelik edecekti." 

  Taksi şoförü gülümsemeye devam ederek: "Çöp Kamyonu Kanunu" dedi. 

   Kadın: "Çöp Kamyonu Kanunu?" diye sordu, anlamamıştı.

   Şoför açıkladı: "Pek çok insan, çöp kamyonu gibidir. Her tarafta içleri çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlığı, öfkeyi ve hayal kırıklığını biriktiriyorlar. Ancak doldukça çöpleri bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar. Bu bazen ben, bazen de siz olabilirsiniz. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için dua edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın."(Alıntı)

   Evet bu şoför gerçek bir bilge… İşte başarılı bir insan… Başarılı olan insan her koşulda çöp kamyonlarının ya da hayatta karşılaştığı tüm zorluklara gülümseyebilen insandır.

   Yaşadığımız olumsuzluklarla dünyanın bizim gülümsememizi çalmasına izin vermeyelim; biz gülümseyelim ki dünya değişsin.

   Hayat çok kısa ve tekrarı yok… Pişmanlıklarla yatağa yatmak veya uyanmak için zamanımız yok; Bize iyi davrananlara iyi davranıp sevmek, kötü davrananlar içinde dua etmek bizim en güzel tutumumuzdur kendimiz ve etrafımız için…

   Yılmaz Güneyin çok güzel deyişi ile noktalayalım sohbetimizi; Gülümseyelim, çöp kamyonlarına ve hayata….

   “Gülümsüyorum. Çünkü: biliyorum ki gülümsemek; dostlarıma karşı sunduğum en iyi ikram, düşmanlarıma karşı en asil darbedir!” (Yılmaz Güney )

Kaynak yazar: Sahide Kızılkaya

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 02:46

YORUM EKLE