Üniversiteli Özge'nin ölümünde kahreden gerçek!

İddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa maktulün üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı

Üniversiteli Özge'nin ölümünde kahreden gerçek!

Kadıköy'de 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in öldüğü feci kazada sürücüye 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olayın anlatıldığı iddianamede genç kızın çantasının, dönüş yapan kamyonun kasasına takılarak aracın altına düşmesine neden olduğu belirtildi. Çevrede bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa genç kızın üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

SÜRÜCÜ ASLİ KUSURLU

Kamyonun altında kalarak yaşamını yitiren Özge Kandemir'in ölümünde sürücü hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede yer verilen bilirkişi raporunda sürücünün dikkatsiz araç kullanma, manevra yasaklarına uymama ve yayalar açısından tehlike yaratacak şekilde davrandığı gerekçesiyle asli kusurlu olduğu belirtilirken yaşamını yitiren Kandemir'in ise yaya trafiğini engelleyici davranışlardan kaçınması kuralını ihlal ettiği nedeniyle tali kusurlu olduğu kaydedildi.

Kadıköy'de üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in ölümü ve yanındaki arkadaşının yaralanmasına ilişkin soruşturma tamamlandı. Sürücü Aydın Yanık hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2. DEFA ÜZERİNDEN GEÇTİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Ekim 2016 tarihinde Özge Kandemir (22) ve arkadaşı Büşra Özsayın'ın (22) Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Eminbey Sokağı arasında yaya vaziyette olduğu belirtildi. O sırada sola dönüş yapan Aydın Yanık(40) hakimiyetindeki kamyon kasasının Kandemir'in çantasına takıldığı ifade edilen iddianamede, genç kızın tekerlerin altına doğru sürüklendiği anlatıldı. Olay sonrası etrafta bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa maktulün üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

"SÜRÜCÜ ASLİ, ÖZGE TALİ KUSURLU"

Olayda Kandemir'in yanında bulunan arkadaşı Büşra Özsayın'ın da yaralandığı belirtilen iddianamede, olaya ilişkin alınan bilirkişi raporuna da yer verildi. Raporda sürücünün dikkatsiz araç kullanma, manevra yasaklarına uymama ve yayalar açısından tehlike yaratacak şekilde davrandığı gerekçesiyle asli kusurlu olduğu belirtildi. Raporda öte yandan, Özge Kandemir'in ise yaya trafiğini engelleyici davranışlardan kaçınması kuralını ihlal ettiği nedeniyle tali kusurlu olduğu kaydedildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Şüpheli Aydın Yanık'ın "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçunu işlediği belirtilen iddianamede, Yanık hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Sürücü Yanık'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul'da özel bir üniversitede Endüstri Mühendisliği okuyan Özge Kandemir, arkadaşıyla birlikte Kadıköy'deyken kamyonun altında kalarak hayatını kaybetmişti. Olay güvenlik kameralarına yansırken sürücüsü Aydın Yanık savcılık sorgusunun ardından "adli kontrol tedbiri" uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 17:22

YORUM EKLE