Türkiye'ye Döndüğü An Gözaltına Alındı

Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Akın Atalay gözaltına alındı.

Türkiye'ye Döndüğü An Gözaltına Alındı

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik  soruşturma kapsamında yurtdışında olduğu tespit edilen ve hakkında yakalama  kararı çıkarılan gazetenin icra kurulu başkanı Akın Atalay, tarifeli uçakla  geldiği Atatürk Havalimanında gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca yürütülen  soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı bulunan Atalay,  Almanya'nın  başkenti Berlin'den tarifeli uçakla Atatürk Havalimanına geldi.

Körüğe yanaşan uçaktan polis ekipleri eşliğinde alınan Atalay, gözaltı  işlemleri için emniyete götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca yürütülen  soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı bulunan Atalay'ın adreslerinde  bulunamaması ve yurtdışında olduğunun belirlenmesi üzerine savcılıkça hakkında  yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Talebi değerlendirerek kabulüne karar veren İstanbul 4. Sulh Ceza  Hakimliği kararında, şüpheli Atalay'ın adresinde bulunamadığı ve yurtdışında  olduğunun tespit edildiği, bu nedenle delilleri karartma ihtimali ve kaçma  şüphesinin bulunduğu belirtildi.

Hakimlik kararında, şüphelinin Cumhuriyet Vakfı ile gazetenin  yöneticisi olduğu, gazetede hem PKK hem de FETÖ/PDY örgütü lehine yayınlar  yapıldığı, yine örgütün eylemlerini meşrulaştırıcı ve özendirici haberlerin yer  almasıyla bu örgütler adına faaliyette bulunduklarının anlaşıldığı kaydedildi.

Şüpheli Atalay hakkında ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt  adına faaliyette bulunmak'' suçundan yakalama emri düzenlenmesine hükmedildiği  aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 13:53

YORUM EKLE