Türk askerlerinin eğittiği birlikler hazırda bekliyor

Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi, Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde Irak ordusuna bağlı askeri birliklerle hareket eden ve Türk askerleri tarafından eğitilen "Ninova Muhafızları'nın" Musul'a girmek için hazır olduklarını açıkladı.

Türk askerlerinin eğittiği birlikler hazırda bekliyor

Ninova Muhafızları Musul'a girmeye hazırlanıyor. Öte yandan, Irak'ta İttihadiye polis güçlerinin, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında kente güney cepheden girmeye hazırlandığı bildirildi.

Irak'ta Musul operasyonu kapsamında yoğunlaşan çatışmalar  nedeniyle terör örgütü DEAŞ'e mensupları yakınlarını kentin doğusundan batısına  tahliye etmeye başladığı bildirildi. İçişleri Bakanlığına bağlı "Ani Müdahale Birliği"nde görevli  Tuğgeneral Gays Munhel, DEAŞ'in üst düzey  mensuplarının aileleriyle birlikte Musul'un doğu kesiminde ikamet ettiğini ifade  ederek, "Musul operasyonu kapsamında, Ordu birlikleri kentin doğu kesiminde  ilerliyor, bu bölgede çatışmalar yoğunlaştı. Örgüt liderleri, yakınlarını, açık  şekilde kentin doğusundan batısına tahliye etmeye başladı." dedi.

Kentin batı kesiminin Suriye sınırına yakın olduğuna işaret eden  Munhel, muhtemel bir operasyon durumunda buradan kaçışlarının daha kolay  olabileceğini kaydetti. Munhel, ayrıca kentin güneydoğusundaki Es-Selam mahallesinde silahlı  DEAŞ mensuplarının sayısının 20'yi geçmediğini ifade ederek, örgüt militanlarının  AK-47 Kalaşnikof gibi klasik silaha sahip olduklarını kaydetti.

Musul'daki yaşam şartlarının çok kötü bir seviyede olduğunu vurgulayan  Munhel, "Elektrik, su kesintileri devam ediyor, ilaç ve gıda ürünleri ise sınırlı  sayıda. Bu durum insani felakete yol açabilir." diye konuştu.

NEMRUD BELDESİ İLE NU(MANİYYE KÖYÜ KURTARILDI 

 Ordu birliklerinin de kentin güneyindeki tarihi "En-Nemrud" nahiyesi  ile En-Nu'maniyye köyünde denetimi sağladığı belirtildi.   "Ninova'ya Yöneliş" operasyonları komutanı ABDulemir Raşid Yarallah,  yaptığı yazılı açıklamada, orduya bağlı 9'uncu zırhlı tugayın, Nemrud nahiyesini  DEAŞ'ın elinden kurtardığını ifade ederek, hükümet binalarına Irak bayrağı  asıldığını aktardı.

   Yarallah, operasyon sırasında DEAŞ safında kayıpların olduğu, örgüte  ait bazı mühimmatın kullanılmaz hale geldiğine dikkati çekti.  Musul'un 30 kilometre güneyindeki Nemrud nahiyesi, milattan önce Asur  İmparatorluğunun başkentiydi. Geçen sene mart ayında DAEŞ tarafından ele  geçirilen beldedeki tarihi eserler büyük oranda tahrip edilmişti. Ninova Operasyonları Komutanlığında görevli albay Muhammed el-Cuburi  ise Nemrud'un güneyindeki Nu'maniyye köyünde kontrolün sağlandığını, güvenlik  güçleri ile bomba imha uzmanlarından oluşan ekibin, DEAŞ tarafından  yerleştirilmiş patlayıcılardan arındırmak için bölgede tarama çalışmalarına  başladığını ifade etti.  Irak ordusunun Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için 17 Ekim'de  başlattığı operasyon, kentin çeşitli bölgelerinde devam ediyor. ABD öncülüğündeki  uluslararası koalisyon da operasyona hava desteği sağlıyor.

'NİNOVA MUHAFIZLARI MUSUL'A GİRMEK İÇİN HAZIR'

Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi, Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde Irak ordusuna bağlı askeri birliklerle hareket eden ve Türk askerleri tarafından eğitilen "Ninova Muhafızları'nın" konuşlandığı bölgeyi ziyaret etti.

Musul'un kuzeydoğusunda ve kent merkezinden 7 kilometre mesafede yer alan Şelalat bölgesine gelen Nuceyfi, buradaki güvenliği sağlayıp kent merkezine girmeyi bekleyen Ninova Muhafızları'nın durumunu yerinde inceledi.

"Bugün bizim günümüz, Musul'un günüdür"

Ninova Muhafızları komutanlarından bilgi aldıktan sonra Şelalat bölgesinin Tayara köyü yakınlarında basın toplantısı düzenleyen Nuceyfi, "Bugün bizim günümüz, Musul'un günüdür. Irak'ın güvenliğini, toprakların korunması ve terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmek için eğitilen Musul'un çocukları 'Ninova Muhafızları' göreve hazır. Kısa bir süre içerisinde güçlerimizin kapasitesi ortaya çıkacaktır. Bu da elbette meydana gelen büyük bir yorgunluk ve girilen savaşlarda elde edilen başarılardan kaynaklanıyor." ifadelerini kullandı.

Ninova Muhafızları'nın birkaç gün içerisinde Musul'daki DEAŞ'ı bozgunu uğratmak için kent merkezine gireceğini belirten Nuceyfi, "Musul kent merkezinden birkaç kilometre mesafedeyiz. Kent merkezine girmek için Ninova Muhafızları hazır bekliyor" diye konuştu.

"Musullu sivillere karşı herhangi bir ihlal söz konusu değil"

Musul'u kurtarma operasyonuna katılan güvenlik güçleri hakkındaki izlenimlerine de değinen Nuceyfi, şunları kaydetti:

"Kent içerisinde DEAŞ ile mücadele eden güvenlik güçleri hakkında elde edilen izlenimler şu ana kadar olumlu. Musullu sivillere karşı herhangi bir ihlal söz konusu değil. Güvenlik güçleri, genel olarak büyük bir sorumluluk, emirlere uyup ve saygılı bir şekilde davranıyor. Irak ordusu ve Ninova Muhafızları ve kente giren anti terör timleri bu konuyu daha önce ele almıştı. Kent içerisinde herhangi bir hak ihlaline kesinlikle müsade edilmeyeceği gibi olası bir durumda hemen anında soruşturma ve inceleme yapılacaktır. Daha önce meydana gelen insan hakları ihlallerini Irak Başbakanı'na iletip, gerekli soruşturmaların açılmasını talep etmiştik. Amacımız başka operasyonlarda meydana gelen ihlallerin bir daha yaşanmaması."

Nuceyfi, "Zafer ve kentin geri alınmasıyla suç örgütü DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması çok yakın." dedi.

KENTE GÜNEYDEN GİRECEKLER

Irak'ta İttihadiye polis güçlerinin, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında kente güney cepheden girmeye hazırlandığı bildirildi.

Binbaşı Şakir Cevdet, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İttihadiye polis birimlerinin Ninova vilayetinin, bin 846 kilometrekareye tekabül eden güney cephesini tümüyle kurtardığını belirtti.

Cevdet, "Ninova biz geliyoruz" isimli Musul'u kurtarma operasyonunun başladığı tarihten bu yana polis güçlerinin, 94 köyü ele geçirdiğini, 935 teröristi öldürdüğünü ve kente güney cepheden girmek için hazırlandığını ifade etti.

Öte yandan Musul Operasyonları Komutanlığında görevli subay Ahmed el-Cuburi de emniyete bağlı "Hızlı Müdahale Güçleri"nin kentin doğusunda terör örgütü DEAŞ'ın düzenlediği bir saldırıyı püskürttüğünü kaydetti.

Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi de Türk askerleri tarafından eğitilen Ninova Muhafızları'nın terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul kent merkezine girmeye hazır olduklarını duyurmuştu.

KAYYARA'DA 18 BİN KİŞİLİK YENİ MÜLTECİ KAMPI İNŞA EDİLİYOR

Öte yandan, Irak'ın Musul kentine bağlı El-Kayyara nahiyesinde 18 bin kişilik yeni bir mülteci kampının inşasına başlandığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Göç ve Göçmenler Bakanı Yardımcısı Casim el-Atiyye, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından inşa edilen Kayyara'daki yeni kampın 18 bin kişinin barınacağı 3 bin çadırdan oluşacağını söyledi. Kampın inşasının ne zaman biteceğiyle ilgili bilgi vermeyen Atiyye bakanlığın, Musul yakınlarındaki kampları genişleterek göçmenlere barınacak yer temin etmeye çalıştığını kaydetti.

Göç ve Göçmenler Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, operasyonun başladığı 17 Ekim'den bu yana 47 bin kişinin Musul'dan göç ettiğini duyurmuştu. 
Öte yandan, Musul'un güneyinde DEAŞ'tan kurtarılan Hammam el-Alil nahiyesinde temel insani hizmetlerin verilememesi nedeniyle bir insani dramın yaşanmasından endişe edildiği belirtildi.

Musul Kaymakamı Hüseyin Ali Hacim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nahiyede, elektrik, su ve sağlık gibi temel hizmetlerin durduğunu ve bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda bir insani dramın yaşanacağını söyledi. 
Irak güçlerinin 5 Kasım'da Hammam el-Alil'i ele geçirdiği duyurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 00:36

YORUM EKLE