Sonunda bu da oldu!

Tunceli'de elinde mayın patlayan teröristlerden biri öldü, ikisi yaralandı. Teröristler arkadaşları için 112 Acil'i aradı.

Sonunda bu da oldu!

Tunceli kırsalındaki PKK’lıların ellerindeki mayın patlayınca, ikisi yaralandı biri ise öldü. PKK’lılar yaralı arkadaşlarına yardım etmek için çareyi 112 Acil Servisi aramakta buldu.

Tunceli kırsalında, 1 Haziran cumartesi tarihinde yaşanan olayda PKK’lı gurubun elindeki mayının infilak etmesi sonucunda 1 PKK’lı terörist öldü. İki PKK'lı terörist ise yaralandı. NE olduysa ondan sonra oldu.

"TRAFİK KAZASI OLDU" DİYE ÇAĞIRDILAR

Hafta sonu Tunceli kırsalında yaşanan olayın detaylarını Tunceli İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Kenan Aydın, VATAN’a anlattı. Aydın, yapılan kaza ihbarının ardından iki ambulansın bölgeye gittiğini belirterek şunları söyledi: “112 Acil Servis kayıtlarında da yer alan bir ihbarla, Tunceli ile Pülümür’ün tam ortasında kalan Zağge mevkisinden aradığını söyleyen bir kişi, yolda bir aracın kaza yaptığını ve 4 yaralı olduğunu söylüyor. Bunun üzerine biri Tunceli’den biri de Pülümür’den olmak üzere iki ambulans bölgeye sevk ediliyor. Ancak ortada kaza olmadığını görüyorlar. 

ONLARCA PKK'LI TERÖRİST ORADAYMIŞ

Bu sırada iki silahlı PKK’lı yolun kenarındaki ormanlık alandan çıkıp her iki ambulansı ormanlık alandaki bir noktaya alıyorlar. Yaklaşık 2 kilometre sonra ise, toplam 5 görevliyi bir noktada bekleyen biri ağır yaralı olan iki PKK’lının yanına götürüyorlar. Bana anlatılana göre, ormanlık alanın az ilerisinde daha kalabalık bir PKK’lı grubu var ancak yaralılar farklı yerde. Her iki PKK’lı da şarapnel parçalarından dolayı yaralanmış.”

‘SADECE PANSUMAN YAPTILAR’

“Bu sırada Acil Tıp Teknisyenleri, yaraların mayından dolayı olduğunu duyuyor. Ardından da sadece tentürdiyot kullanarak pansuman yapabiliyorlar. Bunun dışında yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade ediyorlar. Ardından da onları getiren iki PKK‘lı, sağlık görevlilerini ambulanslara götürüyorlar ve yarım saat kadar beklettikten sonra gitmelerini söylüyorlar. Olay olduğunda beni de 112 Acil Servisi’nden aradılar ve iki ambulansa da ulaşılamadığını belirttiler. Ben de servise giderek durumu takip ettim. Toplam 2 buçuk saat görevlilere ulaşamadık. PKK’lıların bulunduğu ormanlık alanda telefonların çekmediğini öğrendik. Ancak daha sonra kendileri bırakılınca haberdar olduk.”


VALİLİK: TEDAVİ AMAÇLI ALIKONULDULAR

Olayla ilgili olarak Tunceli Valliği’nden de açıklama yapıldı. Açıklamada, ’Olay yerine giden 112 Acil Servis personeli 3 kişi, Tunceli-Pülümür karayolunun 35’nci kilometresinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca, muhtemelen ellerinde bulunan patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan 2 örgüt mensubunu tedavi etmek maksatlı alıkonulmuş, sağlık personeli, alıkonulduğu bölgede tekrar bırakılmıştır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 16:48

YORUM EKLE