Sır çözüldü kimlikleri deşifre oldu!

İstanbul'da 42 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ayrıntıları da netleşmeye başladı.

Sır çözüldü kimlikleri deşifre oldu!

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan eşzamanlı canlı bomba eylemini gerçekleştiren üç canlı bombanın fotoğrafı ortaya çıktı. Canlı bombaların Tacikistan uyruklu olduğu belirlendi.

Canlı bombaların ilk olarak bir polisi vurduktan sonra eyleme başladıkları anlaşıldı. Eylem sırasında otoparka kaçan canlı bombalardan biri daha sonra dönüp kendisini patlattı.

Canlı bombanın yanından uzaklaşan polis konuştu

Tüm dünyada yankı bulan Atatürk Havalimanı'ndaki canlı bomba eyleminin ardından yapılan araştırmalarda önemli bulgulara da ulaşıldı. Alınan bilgilere göre, kamera kayıtları ve görgü tanıklarının ifadelerinden olayın oluş biçimi de tam olarak çözüldü.

 TAKSİYLE GELDİLER

Alınan bilgilere göre, taksiyle Atatürk Havalimanı'na gelen üç eylemci, doğrudan üst kattaki Dış Hatlar yolcu salonuna yöneldi.


Bu sırada, eylemcilerden birisinin üzerinde koyu renkli mont olması nedeniyle salon önünde devriye görevi yapan polislerden biri, şüphelilere "Kimliğinizi görebilir miyim?" sorusunu yönelttiği sırada eylemcilerden biri kimliklerinin ortaya çıktığını düşünerek polise ateş açtı.

Polisin vurulmasıyla birlikte, silahı kullanan eylemcilerden biri doğrudan çok katlı otoparka doğru kaçarken, diğer iki eylemci, polis kontrol noktalarını hedef alan biçimde otomatik silahlarla terminale girdi. Terminal içindeki polislerin müdahalesi sırasında canlı bombalardan biri binanın kuzey, diğeri de güney istikametine doğru koştu.

POLİS VURDU AMA...

Bu sırada, güney istikametine koşan eylemci, polisin açtığı ateş sonucu vurularak düştü. Silahını kaybeden saldırganın yanına giden polis, eylemcinin üzerindeki bomba düzeneğini ateşlemek için hareket ettiğini görünce olay yerinden uzaklaştı. Eylemcinin üzerindeki bombalı yeleği patlattığı sırada, salonda bulunanların dağılması, can kaybının daha da artmasını önledi.

Diğer canlı bomba ise, eş zamanlı koşup dış hatlardan gelen yolcuların çıkış yaptığı alt kata indi. Bu eylemci, doğrudan içeriden çıkış kapısına doğru yöneldi ve üzerindeki düzeneği patlattı. Bu patlama sonrasında kapı çevresinde bulunanlar etkilendi.

Eş zamanlı iki patlama yaşanırken, bu kez otoparka doğru kaçan 3. eylemci "gelen yolcu" kapısına doğru yöneldiği sırada servis aracının yanında intihar saldırısını gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 10:25

YORUM EKLE