Rus Büyükelçiye 9 kurşun... Silahın markası ortaya çıktı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un uğradığı suikast sonrası ilk rapor ortaya çıktı. Savcıların ölü muayene tutanağına göre vücuduna 9 kurşun isabet ettiği anlaşıldı.

Rus Büyükelçiye 9 kurşun... Silahın markası ortaya çıktı

Olay yeri kamera kayıtlarını inceleyen savcılık ve emniyet birimleri, saldırganın 11 el ateş ettiğini tespit etti.

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş, silahını 11 el ateşledi. Kurşunların 9'u Karlov'un vücuduna isabet etti. Andrey Karlov'un vücudunda 11 delik bulunduğu, bunlardan ikisinin giriş-çıkış olabileceği bildirildi. 

SİLAH MARKASI 'CANİK'

Olayın ardından öldürülen polis Mevlüt Mert Altıntaş'ın eylemde kullandığı silahın NATO standartlarında, 9x19 kalibre, şarjör kapasitesi 15+1, 18+1, 20+1 olarak değişen Canik marka olduğu da anlaşıldı.

Beyaz Saray'dan "suikastin arkasında ABD ve FETÖ var" suçlamalarına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby 'Rusya Büyükelçisine yapılan saldırının arkasında ABD veya FETÖ'nün olduğu' yönündeki iddialara tepki gösterdi. Kirby "soruşturma sona erene kadar gereksiz yere bunraya işaret edilmemeli" dedi.

Kirby, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından 'ABD veya Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) suikastın arkasında olabileceği' yönündeki iddialara tepki gösterdi.

İŞTE KARLOV'UN VURULMA ANI

Kirby, "Henüz soruşturma bitmeden yapılacak erken bir değerlendirmenin kimseye faydası olmaz" dedi.

Kirby'ye "ABD veya koruduğu Gülen'in bir şekilde bunun parçası olduğu yönündeki iddialar hakkında endişeli misiniz? Buna hazır mısınız?" şeklinde bir soru yöneltildi.

'Bu tür iddiaları duyduğunu' belirten Kirby, olayın henüz çok yeni olduğunu söyledi. Kirby, "Şu anda bir soruşturma başladı. Henüz soruşturma bitmeden yapılacak erken bir değerlendirmenin kimseye faydası olmaz. Yoğunlaşmamız gerekiyor. Soruşturma sona erene kadar gereksiz yere buraya işaret edilmemeli" yanıtını verdi. Türkiye'deki iktidara her zaman destek verdiklerini dile getiren Kirby, ABD'nin bu tür suikast eylemleriyle alakası olabileceği yönündeki iddiaları reddetti. Öte yandan Kirby, Rusya Büyükelçisine düzenlenen saldırının bir 'terör saldırısı' olma ihtimalini göz ardı etmediklerini belirtti. Kirby, "Yetkililerin soruşturmayı tamamlamasını bekleyelim" dedi.

'TÜRKİYE VE RUSYA'YA YARDIMLARIMIZI SUNMAYA HAZIRIZ'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Karlov'a yapılan silahlı saldırıyı kınadığını bildirdi.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a bugün düzenlenen suikastı kınıyor.Dualarımız ve düşüncelerimiz kurbanın sevdikleriyle, Rus halkıyla ve saldırıda yaralanan diğer kurbanlarla birliktedir. Bu aşağılık saldırıyı araştıran Türkiye ve Rusya'ya yardımlarımızı sunmak için hazırız. Bu saldırı aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinde ülkelerini temsil eden tüm diplomatların emniyette ve güvende olma haklarına yapılan bir saldırıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 20:34

YORUM EKLE