Reina saldırganına 'yan daire' operasyonu ! İlk Sözü Bu Oldu...

39 kişinin katili Reina saldırganın yakalandığı operasyonla ilgili bir son dakika bilgisi daha ortaya çıktı. Polis ekiplerinin saldırganın kaldığı evin yan dairesini kiraladığı ve 4 gün boyunca teröristlerin kaldığı evi takip ettiği ortaya çıktı.

Reina saldırganına 'yan daire' operasyonu ! İlk Sözü Bu Oldu...

Reina'da 39 kişinin katili olan saldırgan dün emniyet güçlerinin başarılı operasyonu ile yakalandı. Operasyonun ardından önemli ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Emniyet Reina saldırısının ardından kendisine gelen binlerce ihbarı değerlendirip yüzlerce baskın yaptı, hiç bir detayın atlanmadığı geceli gündüzlü bir mesai harcayarak sonunda hedefe ulaştı ve gözü dönmüş teröristi sağ yakalamayı başardı.

YAN DAİRE OPERASYONU

Polis ekipleri tarafından Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov'un Esenyurt'taki bir sitede kaldığının tespit edilmesinin ardından harekete geçildi. Polis ekipleri teröristin izini bulur bulmaz baskın yapmadı, teröristin kaldığı ev tespit edilerek yan dairesi ekipler tarafından kiralandı. Polis, 4 gün boyunca yan dairede neler olup bittiğini dinledi teröristlerin evine kimin gelip kimin gittiği teröristlerin o süre içerisinde kimlerle görüştüğü an be an takip edildi.

Sigara izmaritinden

Bir süre Zeytinburnu’nda bir evde saklanan Masharipov’a polis çok yaklaştı. Saldırıdan iki gün sonra Zeytinburnu’nda bir eve baskın düzenleyen polis, kanlı bir sigara paketi ile yanan bir sigara buldu. İzmarit üzerinde yapılan inceleme ve Reina’da teröristin bıraktığı silah ve giysilerle yapılan eşleştirme sonucu saldırganın bu adreste kaldığı netleşti. Masharipov, buradan Başakşehir ve Esenyurt’taki adreslere yöneldi. 

2 bin polis izledi

Teröristin yakalanması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün sıkı takibi sürerken bir yandan da 2 bin kişilik polis ekibi, Masharipov’un geçme ihtimali bulunan noktalardan alınan 7 bin 200 saatlik görüntüyü inceledi. 152 operasyon gerçekleştirildi ve 168’i yabancı uyruklu örgüt üyesi olmak üzere toplam 218 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar sırasında DAEŞ’e ait olan 20 hücre evi çökertildi. Bu süreçte 2 bin 142 ihbar geldi ve polis bu ihbarları değerlendirdi. Polis en son 16 Ocak’ta çemberi daralttı ve İstanbul’da 5 ayrı ilçede 15 adres tespit etti. Adreslere operasyon düzenleyen polisin en son operasyon düzenlediği yer ise Esenyurt Üçevler Mahallesi Bahçeyolu Caddesi 911. Sokak üzerinde bulunan Özyurtlar Nşehir Sitesi’ndeki E Blok’taki 36 numaralı daire oldu. 

Saklanmaya çalıştı

Önceki gece saat 23:00’te gerçekleştirilen operasyonda evde iki erkek ve üç kadın yakalandı. Erkeklerden birinin Masharipov olduğu tespit edildi. Diğer erkeğin Iraklı olduğu belirlenirken, gözaltına alınan kadınların Senegal uyruklu Dina A. (27), Somali uyruklu Aysha M. (27) ve Mısır uyruklu Tene Trare (26) olduğu tespit edildi. Operasyon sırasında Masharipov’un yatağın altına saklanmaya çalışırken yakalandığı öğrenildi. Gözaltına alınan 5 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi yerleşkesindeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguya alındı.

Polisin en son operasyon düzenlediği yer Esenyurt’taki sitenin E Blok’undaki daire oldu.

EVDE 6 SAAT İNCELEME YAPILDI

197 bin dolar ve iki drone

Masharipov’un yakalandığı evde polis 6 saat inceleme yaptı. Çok sayıda gazeteci de dün polisin izniyle o eve girdi. 197 bin dolar para, iki drone ve silahın ele geçirildiği evde pek çok ilginç ayrıntı da dikkat çekti. Teröristin ele geçirildiği Özyurtlar Nşehir sitesi, Esenyurt Ak Parti İlçe Başkanlığı binasına da komşu. MHP İlçe Başkanlığı’na da oldukça yakın bir yerde. DAEŞ’li teröristin kaldığı 2+1 dairede ise, iki çek-yat, iki ayrı yatak, bir buzdolabı, çamaşır makinesi ve gardıroplar dışında başka eşya bulunmuyor. Evde, koli koli istiflenmiş yumurtalar ve sıvı yağ tenekeleri ilk dikkat çeken detaylar. Bir ay önce yapılan alışverişin fişi, eve toplu gıda alımının yapıldığını, sık sık dışarı çıkılmadığını da gösteriyor. Buzdolabında dondurulmuş tavukla birlikte çürümeye başlayan meyveler de günler öncesinden kalma. 
‘Sen çok delisin’

Evde ayrıca yakalanan kadınlara ait makyaj malzemeleri, kadın giysileri ve saç maşası da yer alıyor. Evin tüm odalarında tül yerine güneşlik bulunması da görünmemek için başvurdukları yöntemlerden biri. Evin tüm pencerelerinde güneşlik dikkat çekiyor. Evde kalanlar dışarı çıkmamak için çok sayıda yedek ampul bile almış. Bir dolapta 5 yedek ampul yer alıyor. Operasyonda polisin evde bularak el koyduğu 197 bin ABD doları dışında, Libya ve Irak paraları ile madeni Euro da evin farklı bölümlerinde ele geçirilenler arasında. Göz lensi ve “Sen çok delisin” yazılı not ve bir spor salonuna ait ödeme faturası da dikkat çeken ayrıntılardan. Gözaltına alınan kadınların dikkat çekmemek için kullanıldığı tahmin ediliyor. 

Saldırganın profili...

Adı, Abdülgadir Masharipov, kod adı “Ebu Muhammed Horasani Abdulkavi”.

1993 doğumlu, evli ve iki çocuklu.

Tacik uyruklu bir Özbekistan vatandaşı, Özbekistan’da da aranıyor.

Afganistan ve Pakistan’da iki yıl eğitim aldı.

Özbekçe, Rusça, Arapça, Çince ve Türkçe biliyor.

Operasyonda yakalanan diğer erkeğin Iraklı olduğu belirlendi.

197 bin doların ele geçirildiği evde bir spor salonuna ait ödeme faturası da bulundu.

‘Oğlu yanında değildi’

Masharipov’un saldırıyı gerçekleştirdikten sonra 4 yaşındaki oğlunu da alarak kaçtığı ortaya çıkmıştı. Apartman sakinlerinin ifadesine göre birkaç gündür evden çocuk sesi geliyordu. Ancak önceki gece düzenlenen operasyonda evde çocuk bulunamadı. Vali Şahin de “Çocuk yanında değildi. Kız çocuğu ise annesiyle birlikteydi. Erkek çocuğun kendisiyle beraber olduğunu değerlendiriyorduk ama bu geceki operasyonda yanında değildi. Çocuklarla ilgili hem bizim ulusal mevzuatımızda hem de uluslararası anlaşmalarda çeşitli hükümler var. Bu hükümler doğrultusunda o çocukların muhafazası tabii ki sağlanacaktır” dedi.

Sağlık kontrolünden geçirildi

Masharipov, ilk sorgusunun ardından sağlık kontrolü için zırhlı polis aracıyla yoğun güvenlik önlemleri altında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 29 Mayıs Ek Hizmet binasına götürüldü. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çevik Kuvvet Özel Tim ekiplerinden oluşan yaklaşık 250 polis hastaneye giden tüm yolları barikatlarla yaya ve araç trafiğine kapattı. Saldırgan sağlık kontrolünden çıkartılırken, polis memurları kalkanlarını kaldırarak teröristin görüntüsünün çekilmesini engelledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 09:48

YORUM EKLE