PKK mesajı algıladı!

Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ve erken seçime dair son dakika açıklamalar yaptı. Erken seçimle ilgili HDP'nin oyu artacak mı sorusu üzerine Demirtaş, 'Barış olsun, barajın altında kalalım' dedi.

Gündem 04.08.2015, 12:17 04.08.2015, 12:20
1
PKK mesajı algıladı!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci, PKK'ya yapılan operasyonlar, koalisyon görüşmeleri ve erken seçime dair son dakika açıklamalarda bulundu.
Deutsche Welle Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “PKK sizin mesajınızı algıladı mı?” sorusuna, “Algıladı, buna bir cevap da geldi aslında. Avrupa'da Remzi Kartal masaya dönmeye, ateşkese hazır olduklarını ifade etti” diye yanıt verdi.

"HİÇBİR SİLAHLI EYLEMİ DOĞRU BULMUYORUZ"

"PKK'yla aranıza net bir mesafe koymanız gerekmiyor mu?" sorusuna Selahattin Demirtaş şöyle yanıt verdi:

"Bunu çok net bir şekilde her zaman ifade ediyoruz. Asla hiçbir silahlı eylemi doğru bulmadık, teşvik etmedik, arkasında durmadık. Fakat AKP'nin kendi kullandığı kavram ve söylemlerle, bizi kendi yanına, kendileri haklıymış da, yanında da bizim durmamız gerekiyormuş gibi baskıları da kabul etmiyoruz. Biz aynı zamanda AKP'yi de eleştiriyoruz. Ama onlar bunu kabul etmiyor. Biz, hükümetlerin savaş politikalarını kabul etmek zorunda değiliz."

İşte Demirtaş'ın açıklamaları:

"PKK'NIN EYLEMLERİ SONA ERDİRMESİNİ İSTİYORUZ"

Barış süreci bitti mi?

Hayır. Dünyada benzer çözüm süreçleri zaman zaman bunun gibi sıkıntıya girmiştir, durma olmuştur ama toplum barış istediği müddetçe taraflar şu veya bu şekilde yeniden masaya dönmek zorunda kalmıştır. Biz de çözüm süreci bitti diyerek ortamı silaha, savaşa teslim edemeyiz.

Türkiye toplumu barış istiyor ve kesinlikle PKK'nın silahlı eylemlerini sona erdirmesini, hükümetin de artık askeri operasyonlarına son vermesini ve müzakereye dönmesini istiyoruz.

"Bitmedi, sonuna kadar iddialıyız" mı diyorsunuz?

Umutlu olmak zorundayız. Umudun tükendiği anda barış biter. Biz süreç bitti dememeliyiz. Bitti demiyoruz.

"ERKEN SEÇİM İÇİN HDP'NİN YIPRATILMASI GEREKİR"

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan neden şimdi PKK'ya karşı sert bir tavır sergiliyor?

Sayın Erdoğan 400 milletvekili istiyordu ve bu 400 milletvekiliyle yeni bir anayasa yaparak başkanlık sistemine geçmeyi hayal ediyordu. Bu hayallerini yıkan şey HDP'nin yüzde 13 oy alması oldu. Hızlı şekilde şöyle bir senaryo hayata geçirildi. Derhal bir erken seçime gidilecek ve öncesinde HDP'nin yıpratılması gerekir. Çünkü HDP; bölünmeden, kardeşçe, evrensel insan haklarına uygun yapılacak bir anayasayı savunuyordu.

Şimdi partimizi yıpratmanın en etkili yolu yeniden çatışmalı ortama dönmekti. Bunu tahrik eden bazı eylemler yapıldı. Suruç'ta 31 partili gencimiz katledildi ve bundan bile nerdeyse HDP sorumlu tutuldu. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı dünya liderlerinden taziye mesajları aldı ama kendisi tek bir aileyi bile aramadı.

"EN BÜYÜK DEZAVANTAJIMIZ BUDUR"

"Erdoğan'ın hedefi yeni bir seçim ve oy üzerine, HDP'ninki ise barış" mı diyorsunuz?

Elbette HDP'yi var eden barıştır. Silahların konuşması, şiddet eylemleri HDP'nin demokratik siyaset alanını daraltmak içindir. En büyük dezavantajımız budur.

"MESAJIMIZ ALGILANDI"

PKK sizin mesajınızı algıladı mı?

Algıladı, buna bir cevap da geldi aslında. Avrupa'da Remzi Kartal masaya dönmeye, ateşkese hazır olduklarını ifade etti. PKK ve IŞİD aynı kefeye konulamaz. PKK, üç yıldır Türk hükümetiyle müzakere yapan, silah bırakmaya hazır olduğunu söyleyen bir örgüttü. Hava operasyonları yapmak yerine konuşmaya hazır bir örgütle diyalog kurmak daha akıllıcadır ve Türkiye açısından daha faydalıdır.

"İMRALI'YA GİTMEMİZE İZİN VERİLMİYOR"

HDP, Öcalan'la görüşebilse barış sürecinin önü açılır mı?

Bu bir gelişmedir ama tek başına yeterli değildir. Çünkü biz İmralı'ya gidip Öcalan'la görüştüğümüzde tam olarak ne diyeceğiz. Hükümette olsak bazı adımların atılması konusunda cesur davranabiliriz. Biz hükümette değiliz.

Hükümetin bir şeyler söylemesi lazım. Müzakereye dönülecek mi gözlemci heyet huzurunda? En azından bir hafta bile müzakere edilse bu sorun çözülebilecek bir noktaya gelmişken müzakere koşullarını yaratabilecek bir hükümet. Bu konuda biraz cesaretli olunsa Türkiye bir anda şu anda içine girdiği girdaptan çıkıp, barış atmosferine dönebilir. Biz, gitmek için başvurumuzu yaptık. Dört aydır gitmemize izin verilmiyor. Bu da yanlış bir politikadır.

"BARIŞ OLSUN, BARAJIN ALTINDA KALALIM"

Erken seçim olursa HDP yine oyunu artırabilir mi yoksa güvenlik nedeniyle oylar AKP'ye mi kayar?

Son 7 Haziran seçimlerinde Türkiye toplumu bize oy ve destek verdi ve AKP'yi iktidardan düşürdü. AKP sandık sonuçlarına saygı duymuyor. 'Ben sandık sonuçlarıyla bile devrilemem' diyor ve toplum bundan çok rahatsız. Bunun için savaş çıkarılmış olmasından çok rahatsız.

Türk bayraklarına sarılı tabutlar, cenazeler geliyor. Bunların ailelerinden de muhtemeldir ki, bize oy vermiş olanlar var. Çünkü hepsi yoksul, emekçi çocuklar bunlar. Anne, babalarının bin bir emekle büyütüp, askere gönderdiği çocuklar bunlar.

Öldürülen Türk gençleri de Kürt gençleri de öyle. Herkes bu gençlerin niye öldüğünün farkında. Sadece kendi iktidarını güçlendirmek için, erken bir seçimde HDP'yi baraj altında bırakmak için bu çocukları ölüme gönderen partiden bu insanlar hesap soracaktır. Ben ille HDP'ye oy versinler demiyorum. Çünkü biz oy için şiddetten beslenen bir parti değiliz. Biz barışı sağlayalım, barajın altında kalalım. Çok önemli değil. Çocuklarımızın ölümünü durduralım. Bizim işimiz bu. Bizim asıl misyonumuz koltuk sahibi değiliz.

“NE TALİMAT VERDİK NE DE TEŞVİK ETTİK”

Oylar nasıl olur?

Ben daha ciddi bir destek alacağımızı düşünüyorum. Her vicdanlı insan HDP'nin bu savaştan sorumlu olmadığını biliyor, görüyor. PKK'nın yaptığı silahlı eylemlerin ne talimatını biz verdik ne teşvik ettik. Tam tersine bir mesafe koyduk. Hükümetin Kandil'e yaptığı operasyonların emrini de biz vermedik. Bu savaştan nasıl bizi sorumlu tutabilir Erdoğan. Sırf baraj altında kalalım diye, Türkiye toplumunda itibarımız düşsün diye bütün suçlamayı bize yapmasına rağmen, bence toplum, vicdanlı herkes şunu görüyor, bunlar çıldırmış bir hükümet ve bu çılgınlık evlatlarımızın ölümüne mâl oluyor. Bunun tek yolu sandıkta daha büyük bir ders vermektir. Ve erken seçimde AKP daha büyük bir ders alacaktır.

"BUNLAR SUÇ DEĞİL BENİMKİLER Mİ SUÇ?"

Hakkınızdaki soruşturmanın sonucu ne olur?

Ben avukatım, insan hakları savunucusuyum. Bütün hayatım boyunca 500'den fazla soruşturma açıldı hakkımda. Ben, adil yargı önünde hesap vermeyi çok isterim. Örneğin 6-8 Ekim olayları nasıl gelişti? Neler oldu? Bunların tüm açıklığıyla ortaya çıkması için ben yargılanmaya hazırım. Bu nedenle ben kendi dokunulmazlığımın kaldırılması için 80 milletvekiliyle birlikte parlamentoya başvurduk. Biz asla kendimizin şiddet eylemlerinin içinde olmadığımızı ispat edebilecek durumdayız.

Ama asıl hükümetin sorumluluğu ortaya çıksın diye bu dava açılsın çok isterim. Biz soruşturmadan, adil yargılamadan kaçan insanlar değiliz. Bunların tamamı siyasi soruşturmalardır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın emriyle başlatıldı bu soruşturma. Hiçbir şey çıkmaz bundan. Çünkü suçlu olmadığımızı biliyoruz, dokunulmazlığımızın kaldırılmasından da korkmuyoruz. Kim para çalmış, kim rüşvet yemiş, kim ölüm emri vermiş çıksın ortaya. Örneğin Gezi direnişinde öldürülen çocuklar nasıl öldürüldü? ‘Emri ben verdim’ dedi. Nasıl çocukların öldürülmesi emrini kendi verdiğini göğsünü gere söylüyor. Bunlar suç olmuyor da, benimkiler mi suç oluyor. "

"ÖCALAN'I DIŞLAYAN HİÇBİR ÇÖZÜM BARIŞ GETİRMEZ"

Bu arada Kandil'le aranızda bir iletişim kopukluğu olduğu iddiaları var...

Kandil'le aramızda düzenli iletişim yoktu ki, kopukluk olsun. Kastedilen şudur. Kandil'in ve Öcalan'ın benden rahatsız olduğu gibi spekülatif yapılıyor. Ben demokratik bir partinin eş genel başkanıyım. Seçimle iş başına geldim. Delegelerimiz beni bu göreve seçti. Delegelerimiz arzu ederse beni bu görevden alırlar. Benim kimseye rakip olmak ve Sayın Öcalan gibi bir kişinin de partimizin başkanlığına ve benim pozisyonuma rakip olma durumu yok. Kendisi 16 yıldır bir adada izolasyon, tecrit içerisinde tutuluyor.

Ve PKK için de, Kürtlerin çok önemli bir kısmı için de çok önemli bir lider. Dolayısıyla onun pozisyonu, misyonu bambaşka, ayrı. Ve biz hiçbir zaman Öcalansız bir çözümün mümkün olabileceğini de düşünmedik çünkü ona inanan, güvenen bu kadar insan veya dağda bu kadar insan varken, onu dışlayan hiçbir çözüm barış getirmez. O yüzden hem barışa inandığımız için hem de ayrı kulvarlarda ve alanlarda siyasi görevler, işlevler yaptığımız için birbirimize rakip gibi gösterenler çok yanılıyorlar.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno