PKK böyle darbe görmedi!

Başbakanlık'tan gelen son dakika açıklamaya göre 'Arslan Kulaksız-büyük terör' operasyonunda PKK'nın 6 sığınağının bulunduğu 6 bölge vuruldu, bin 302 kişi ise gözaltında...

PKK böyle darbe görmedi!

PKK'ya düzenlenen son dakika hava operasyonunda, örgütün 6 sığınağının bulunduğu 6 bölge vuruldu. 39 ilde yapılan operasyonda  bin 302 kişi gözaltına alındı.


39 İLDE BÜYÜK TERÖR OPERASYONU

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, adına şehit edilen Binbaşı 'Arslan Kulaksız'ın adı verilen büyük terör operasyonunda PKK'nın 6 sığınağının bulunduğu 6 bölge vuruldu, 39 ilçede yapılan operasyonda bin 302 kişi gözaltına alındı. 

İşte Başbakanlık'tan operasyon açıklaması:

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal güvenliğini, güvenlik güçlerini hedef alan, sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonlar yurtiçinde ve sınır ötesinde sürdürülmektedir.

Bu çerçevede, 28 Temmuz’u 29 Temmuza bağlayan gece boyunca icra edilen “Şehit Jandarma Binbaşı Arslan KULAKSIZ” hava harekâtında PKK terör örgütünün yurtiçi ve yurtdışında (Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Hakurk ve Kandil’de) kullandığı önceden tespit edilen sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar vurulmuştur.

Ayrıca yurtiçinde emniyet genel müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimlerince söz konusu terör örgütlerine yönelik operasyonlar sürdürülmektedir.

Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 29 Temmuz 2015 tarihi itibariyle DAEŞ Terör örgütü, PKK terör örgütü ve bağlantılı yapılanmalar ile diğer yasadışı sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, 39 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütleri ile ilişkili görülen toplam 1302 kişiye gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltına alınanların bir kısmı hakkında adli süreç tamamlanmış olup bir kısmı hakkında halen devam etmektedir.

Talebimiz üzerine NATO Konseyi dün Vaşington Antlaşmasının 4. Maddesi kapsamında istişareler için toplanmıştır. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ülkemize yönelik son terör saldırıları ve artan tehditler ile ülkemizce bu kapsamda alınan tedbirler hakkında müttefiklerimiz bilgilendirilmiş ve bu temelde istişareler yapılmıştır.

Toplantı sonrasında, NATO Konseyi söz konusu saldırıları net ifadelerle kınayan, şehitlerimiz için başsağlığı dileklerini ileten ve İttifakın güvenliğinin bölünmezliği ilkesi çerçevesinde ülkemizle sağlam dayanışma içinde bulunulduğunu beyan eden bir açıklama yayımlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti terör örgütlerinin tehditlerine boyun eğmeden haklı mücadelesini ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde meşru bir zeminde sürdürecektir.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 12:52

YORUM EKLE