O İlde mesai saatleri değişti!

Hükümetin kalıcı yaz saatini uygulamaya devam ederken bu durumdan şikayetçi olanların gözü okul ve mesai saatini belirleme yetkisi olan valilere çevrildi. Yozgat Valiliği mesai saatlerini değiştirdi. Peki İstanbul Valiliği değiştirecek mi?

O İlde mesai saatleri değişti!

Kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle çalışanlar ve öğrenciler sabahın kör saatinde yollara düşüyor. Bu durumdan veliler de, öğrenciler de, çalışanlar da şikayetçi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün “Bunun artıları eksileri değerlendirilir. Yaşanan sorunlar veya getirdiği artılar değerlendirilir” dedi ama hükümet uygulamayı sürdürmekte kararlı. Bu durumdan şikayetçi olanların umudu mesai ve okul saatlerini değiştirme yetkisi olan valilerde.
 
ÇALIŞANLAR MOTİVE OLSUN DİYE

İlk değişiklik haberi Yozgat'tan geldi. Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin 08.30-12.30, 13.30-17.30 olarak değiştirildiği duyuruldu. Yeni düzenleme 19 Aralık Pazartesi'den itibaren geçerli olacak. Düzenlenmenin, kamuda motivasyonu ve verimliliği artırmak amacıyla yapıldığı öğrenildi. Daha önce mesai, 08.00'de başlıyordu. Böylece çalışanlar yarım saat daha geç işe gidecek ve hava aydınlanmış olacak.

İSTANBUL SICAK BAKMIYOR

5 bin 736 okulda 2 milyon 672 bin öğrencinin, 149 bin öğretmenin bulunduğu İstanbul’da okul zili başlangıç saatlerini değiştirmeye Valilik sıcak bakmıyor. Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; bir valilik yetkilisi saatleri neden değiştirmediklerini şöyle anlattı:

“Öncelikle ikili eğitim yapılan okullarda bu çok zor. Başlangıç saatini 07.00 yerine 08.30’a aldığınızda herşey alt üst olur. İstanbul’da servisle okula giden çocuk sayısı fazla. Sabahçı çocuklar trafikte daha uzun kalır. Okula gitmek için 6’da yola çıkan çocuk, 7’de çıkar, hava yine karanlık olur.

KENT TRAFİĞİ ARTAR

Kamu kurumları ve şirketlerin mesai saati çakışacağı için trafik daha da artar. Çalışan veliler, çocuklarını okula gönderip ya da kendileri okula bırakıp, işe öyle gidiyorlar. Okul saati değişirse çalışan anne babalar için çocukları servise kim bindirecek, okula kim bırakacak sorunu ortaya çıkar.
 
ÖĞLENCİLERİN ÇIKIŞI GECİKİR

Ayrıca ikili eğitim yapılan okullarda ders başlangıcının ötelenmesi halinde bu kez de öğleden sonraki derslerin bitiş saati uzar. Bu da öğlenci çocukların daha geç saatte okuldan çıkmalarına neden olur.

SERVİSLER ALTÜST OLUR

Eğitim öğretim yılı başında okul servisleri, ders saatlerine göre hem öğrenci hem de çalışan servisi alıyorlar. Dolayısıyla çocukları bırakıp çalışanları almak üzere plan yaptılar. Binlerce servis, çalışma saatlerini, sözleşmelerini okulların açılış saatine göre yaptılar; buna göre personel istihdam ettiler. Şimdi senenin ortasında biz okul saatlerini değiştirdik, demeniz zor. O zaman servis hizmeti verdikleri diğer çalışanlar ne yapacak?”

HENÜZ BİR ÇALIŞMA YOK

İstanbul Valiliğinden bir başka yetkili ise İstanbul’da okul saatlerinin değiştirilmesine yönelik bir çalışma olmadığını belirterek, “Henüz bir çalışma yok, mevcut saatlerle devam ediyoruz. Ama bir talimat gelirse o zaman değerlendirilir” dedi. Ankara Valiliği yetkilileri de başkentteki okulların ders zili saatini değiştirmeye yönelik bir çalışmanın bulunmadığını açıkladılar.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 12:44

YORUM EKLE