O detay ortaya çıktı!

Erdoğan-Baykal görüşmesiyle, Erdoğan'ın azınlık hükümetine karşı çıktığı ve içinde AK Parti'nin olmadığı hükümete onay verdiği ortaya çıktı.

O detay ortaya çıktı!

Dün Ankara gündemine bomba gibi düşen Cumhurbaşkanı Recep Tayiip Erdoğan-CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal görüşmesinin perde arkası ortaya çıktı.

Erdoğan azınlık hükümetine karşı çıktı ve "3 koalisyon seçeneği için saygıdeğer." deyip ekledi: Koalisyon olmazsa erken seçim.

Burada ortaya çıkan mesaj ise şuydu: CHP'nin dışarıdan kuracağı azınlık hükümetine Saray onay vermeyecek ve diğer tüm senaryolara açık olacak. Hatta ve hatta içinde AK Parti'nin olmadığı bir hükümete bile onay verecek.

"ERDOĞAN ÇÖZÜME AÇIK"

CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sürpriz bir görüşme yaptı. Dışişleri Konutu'nda yapılan görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Baykal, "Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık olduğunu gördüm" dedi.

7 Haziran gecesinden bu yana çeşitli koalisyon ve erken seçim senaryoları konuşulurken, dün sürpriz bir görüşme gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Antalya'dan milletvekili seçilen, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çankaya'daki Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda 12:30'da bir araya geldi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrası Baykal, gazetecilere şu bilgileri verdi:

"TALEP ERDOĞAN'DAN"

"Seçimlerin tamamlanmasından sonra, yeni TBMM'nin açılışından önce Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu Meclis'e geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bugün bu buluşma gerçekleşmiştir. Aniden gerçekleşmiştir. Bu sabah şekillendi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek istediği ifade edildi.

"HER TÜRLÜ ÇÖZÜME AÇIK"

"Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında koalisyona karşı olmadığını gördüm. Erdoğan hükümetin bir an önce oluşması anlayışı içinde. Özel bir talebi yok, ama ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Genel siyasi bir sohbet oldu. Türkiye'deki büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç dış sorunları, hepsiyle ilgili bir görüşme gerçekleştirdik.

Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım.

"ERKEN SEÇİM OLUR MU"

Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Türkiye bir seçimden yeni çıktı. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. Şimdi çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında. Bunun gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor. Şu anda gündemde erken seçim söz konusu değil. Şu anda gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır."

PERDE ARKASI: AZINLIK HÜKÜMETİNE VETO

Görüşmenin perde arkasına göre Erdoğan, dışarıdan destekli her hangi bir azınlık hükümetine kesinlikle karşı.

Baykal görüşme sonrası gazeteciler Erdoğan'ın her türlü çözüme açık olduğunu söyledi Ancak görüşmenin perde arkasına göre, Erdoğan azınlık hükümetine karşı çıktı. Meclis'ten güvenoyu alabilecek Ak Parti-CHP, Ak Parti-MHP ve CHP-MHP-HDP koalisyonlarını 'saygıdeğer' bulduğunu söyledi. Ancak parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, diğer parti ya da partilerce hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destekleneceği azınlık hükümeti formülüne karşı olduğunu özellikle vurguladı.

ERKEN SEÇİM İŞARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylece muhalefetin gündeme getirdiği dışarıdan MHP-HDP destekli CHP azınlık hükümeti ile HDP destekli CHP-MHP azınlık hükümetlerine kapıyı kapatmış oldu. Erdoğan'ın koalisyon için ısrarlı olmadığı, 'Koalisyon olmazsa erken seçim' diyerek 45 sonra yeni seçimin işaretini verdiği de kulislere yansıdı.

TELEFON GECE YARISI GELDİ

Deniz Baykal, görüşme için önceki gece yarısı saat 24.00'te Cumhurbaşkanlığı'ndan telefonla aranınca dün sabah uçakla Ankara'ya gitti.

2003'TE DE GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal, 12 yıl önce kritik bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmeyle birlikte, siyasi yasağı bulunan Erdoğan'a Başbakanlık yolu açılmıştı.

UZLAŞMACI OLACAĞIM!

Baykal, Erdoğan ile yaptığı görüşmenin hemen ardından CHP Genel Merkezi'ne gitti. Burada Kemal Kılıçdaroğlu ile makamında bir saate yakın görüştü. Koalisyon arayışındaki CHP liderine dün 'Ak Parti-CHP koalisyonu olur mu' diye de soruldu. Kılıçdaroğlu, kırmızı çizgisi olmadığını söyledi, şöyle konuştu:

"Koalisyon sürecinde uzlaşmacı davranıyorum. Erken seçim zaman kaybı ve milletin tercihine saygısızlık. Ancak koalisyon için önceliğimiz muhalefetle bir araya gelmek."

KULİSLERDE HERKES ZİRVEYİ KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal görüşmesinin ardından Ak Parti ve CHP kulislerinin ana gündem maddesi bu ikili zirve oldu. Kulislerden alınan bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deniz Baykal ile görüşme kararını yakın çevresiyle yaptığı istişareler sonucunda aldı.

Erdoğan bu görüşme fikrini Başbakan Davutoğlu ile de paylaştı. Davutoğlu'nun istifa mektubunu sunmak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gittiği gün konu tartışıldı, Davutoğlu da bu fikre olumlu baktı. Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın farklı ideolojlerin siyayi temsilcileri ile görüşmesinin şaşırtıcı olmayacağı konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kampanya sürecinde çizdiği portre dışında hareket ederek hükümet kurma sürecinde kapısının herkese açık olması bekleniyor
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 09:57

YORUM EKLE