Musul Operasyonundan İlk Görüntüler...

Günlerdir beklenen haber geldi ve Musul operasyonu başladı.Gelen son dakika haberini Irak Başbakanı Haydar el-İbadi verdi.

Musul Operasyonundan İlk Görüntüler...

İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. Musul operasyonu hakkında bilgi veren İbadi, Musul kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde 04.00 itibariyle eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu.

Musul yakınlarındaki köylerden, DEAŞ militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor. Zertik Dağı'nın eteklerinde IŞİD (DEAŞ) kontrolündeki bir köy, koalisyon uçakları tarafından bombalanıyor.

TÜRKİYE, MUSUL SAVAŞINA KATILIYOR MU?

MUSUL operasyonu başlarken, operasyona katılan güçler merak konusu. Bir ara PKK'nın dahi katılımı söz konusuydu. Peki son durum ne operasyona kimler katılıyor?

Bu konuda net bilgiler Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver'den geldi.

Yaver Musul'u Kurtarma Operasyonu'na yabancı güçlerin katılmadığını duyurdu Yaver, "Planda olmayan bir güç operasyona katıldığında hedef alınacak" dedi.

OPERASYONA KİMLER KATILIYOR?


Musul operasyonunu Irak ordusu ile Peşmerge güçleri yapıyor. Iraklı ve uluslararası koalisyon komutanları arasında yapılan toplantılarda alınan karar çerçevesinde ve yapılan planlara göre, yabancı veya dışarıdan herhangi bir güç operasyona katılmıyor.


Bu çerçevede Türk askerleri de operasyona katılmadı. Operasyonda Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi'nin resmi güçleri dışında başka güç yok.


PKK VE Şİİ MİLİSLER
Bu konuda Türkiye baskı yaptı. Ne Şii milisler ne de PKK farklı bir isim altında da olsa operasyona dahil edilmedi.Bu güçlere uyarı da verildi. Musul operasyonunda planda olmayan bir güç operasyona katıldığında koalisyon güçleri tarafında hedef alınacak.


Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 12:01

YORUM EKLE