Meteoroloji'den uyarılar-Bugün başlıyor!Çok soğuk olacak

Bugün, öğle saatlerinden itibaren ülkeyi etkisi altına alacak "çok soğuk hava", Marmara ve Ege Bölgesi'nde gece, hava sıcaklıklarını sıfırın altında 10 dereceye kadar düşürecek, don olayları yaşanacak.

Meteoroloji'den uyarılar-Bugün başlıyor!Çok soğuk olacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Balkanlar ve  Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek  ülkede kar yağışı ve don bekleniyor. 
 
Ülke genelinde etkili olacak bu Meteorolojik şartlarla hava  sıcaklıkları yarından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar 8  ila 12 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek, gece ayazları  yaşanacak. 
 
Marmara ve Ege Bölgesinde de dondurucu soğuklar oluşacak ve gece  sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düşecek. 
 
Yapılan son tahminlere göre, hafta içinde Bursa ve Balıkesir'de gece  en düşük sıcaklığın, sıfırın altında 10, Çanakkale'de 5, Yalova'da 4 ve  İstanbul'da 2 dereceye kadar inmesi bekleniyor. 
 
İzmir'de ise gece en düşük sıcaklığın sıfırın altında 4, Manisa'da 6  ve Aydın'da ise 2 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. 
 
Marmara'da gündüz en yüksek hava sıcaklığının da 2 ila sıfırın altında  2 derece olacağı öngörülüyor. 
 
Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi, don olayına karşı vatandaşları  SMS ile uyarıyor. Cep telefonlarına gönderilen SMS'lerde, "Su sayaçlarını, soğuk  hava şartlarından olumsuz etkilenmemesi için lütfen cam yünü, talaş gibi  izolasyon malzemeleriyle koruma altına alınız" deniliyor. 

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, önümüzdeki hafta salı günü Türkiye'nin büyük bir bölümünde kar yağışı görülecek. Kar beklenen şehirler arasında İstanbul da bulunuyor.

SİBİRYA ETKİSİ ALTINA GİRECEĞİZ

Beklenen soğuk hava dalgasına ilişkin bir açıklama da Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan geldi. Twitter hesabı üzerinden son radar görüntülerini paylaşan Kadıoğlu, söz konusu tahminler için üç gün sonrasının şüpheli olduğunu belirterek, önümüzdeki hafta Türkiye'nin kutuplar üzerinden gelen 'Sibirya Ekspresi' etkisi altına gireceğini yazdı.

-16'YI GÖRECEĞİZ!

Önümüzdeki hafta Trakya ve İstanbul'un karla kaplanabileceğini yazan Kadıoğlu, sıcaklıkların -16 dereceleri görebileceğini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz Kıyıları ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile öğle saatlerinden itibaren Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz Kıyıları ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağmur ve sağanak yağış olmak üzere gece saatlerinden sonra Muğla, Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların bu gece saatlerinden sonra Muğla, Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

BÖLGELERİMİZDE HAVA 

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, öğle saatlerinde bölgenin güney ve doğu kesimlerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

EGE: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kütahya çevreleri ile akşam saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olmak üzere kuzey ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege kıyılarında yağmur ve sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzey ve iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. 

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz yağmur ve sağanak, Göller Yöresi ile Toroslar Mevkii'nin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 

İÇ ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Ankara ve Eskişehir çevreleri ile gece saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. 

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; karla karışık yağmur ve kar, akşam saatlerinde kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yağmurlu, bu sabah ilk saatler ile gece saatlerinden sonra Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde Hakkari, Van, Bitlis ve Şırnak çevreleri ile gece saatlerinden sonra bölgenin batı kesimlerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra bölgenin batı kesimleri ile Diyarbakır çevrelerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 11:08

YORUM EKLE