İşte yeni paketler..

Sağlık Bakanlığı’nın 2014-2018 yıllarında uygulayacağı Tütünle Mücadele Strateji Belgesi’ne göre sigara paketlerinde radikal değişiklik yapılacak.

İşte yeni paketler..

Önümüzdeki 3 yıl içinde sigara paketleri markalar dikkat çekmeyecek biçimde yeniden dizayn edilecek ve “kara kutu” görünümünde olacak.

Habertürk'ün haberine göre, markalar, özellikle çocukların göremeyeceği biçimde basılacak. Türkiye’de sigara içme oranının yüzde 27’ye düşmesinin ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı, “Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı (2014-2018)” hazırladı.

Planda önemli değişikliklere yer verildi. Hedef, 2018 yılı sonuna kadar toplumun yüzde 95’inde, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına karşı tutum oluşturmak.


PAKET UYARILARLA KAPLANACAK

Bu çerçevede daha önce gündeme gelen “kara paket” uygulaması eylem planına girdi. Buna göre sigara paketleri kara paket haline getirilecek.

Paketlerin üzerinde yer alan “Sigara içmek genç yaşta öldürür”, “Hamile iken sigara içmek bebeğe zarar verir” ve “Çocuklarınızı koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın” gibi resimli uyarı cümleleri, paketin kapak kısmını tamamen kapsayacak.

Kara paketli sigaralarda markalar özellikle çocukların dikkatini çekmeyecek şekilde küçük puntolu biçimde basılacak. Sigaralar raflarda numalandırılacak. Tiryakiler, sigara alırken marka söylemek yerine, “Ver oradan 1 numara” diyecek. Bu sayede çocukların markaları görerek özenmesi engellenecek.

HANGİ ÜLKELER UYGULUYOR?

Avustralya Parlamentosu’nda 24 Ağustos 2011 tarihinde kabul edilen kararla, 1 Temmuz 2012’den geçerli olmak üzere ülkede satılan tüm sigaralarda kara paket uygulaması başlatıldı. Bu uygulama ile sigara paketlerinin üzerindeki yanlış mesajlarla tüketicinin aldatılması önlenirken, tütün ürünlerinin cazibenin azaltılması ve sigara içme oranlarının azaltılması hedefleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 12:38

YORUM EKLE
YORUMLAR
seda
seda - 5 yıl Önce

paketler böyle olursa cok karizmatik görüntü olur genclerin daha cok dikkatini ceker bence

cetin kucuk
cetin kucuk - 5 yıl Önce

Türkiye de sigara kullanimi düşmedi sadece vergilendirilmesi sigara kullan imin da azalma oldu. Yurtdisinda kacak gelen ornegin PKK kontrolünde doğudan gelen ve Gürcistan dan gelen sigaralar alkoller kullanmayan yoktur zabitan ve polisin gözü önünde serbestçe sayisi yapılmaktadir devlet sadece yerli mali kullananlara baskı yapmaktadır...

Burak
Burak - 5 yıl Önce

kara paket daha şekil olmuş ;)

yasin
yasin - 5 yıl Önce

sigara kullanımı nasıl düşmedi bir zamanlar bende içiyordum bıraktım çevremde tanıdığım bir çok kişi bıraktı gerek maliyeti gerek başka nedenlerden ama sonuç olarak bırakan kısım artmakta.

Burak
Burak - 5 yıl Önce

bence siyah paket olmamalı daha karizmatik duruyor beyaz düz kağıt görünümlü olmalı renk konusu tartışılmalı gözden geçirilmeli

kaynarcalı
kaynarcalı - 5 yıl Önce

fevkalade olmuş siyah paket asaletini arttırmış bence çok hoş durucak masa üstünde paketler aferin sağlık bakanı

Taylan
Taylan - 5 yıl Önce

Sırf o kara paketi cafede oturdukları masanın üstüne koymak için sigara başlayacak insanlar tanıyorum lan ben.

serkan
serkan - 5 yıl Önce

siyah paket olursa satışlar kesin artar :))