İşte son dakika darbe haberleri..

Türkiye'yi sarsan darbe girişiminde son dakika haberler akıyor. Ankara'da havadan bombalamaya kalktılar. Meclisi vurdular.

İşte son dakika darbe haberleri..

Ankara'da jetler alçaktan uçmaya başladı, ardından İstanbul'dan son dakika haberleri düşmeye başladı. 2016 yılında hiçbir gerekçesi olmayan bir darbe girişimi ile yüzyüze geldi.

Darbe girişimi TSK'nın değil içindeki Fethullahçı grubun işiydi. Ummadıkları bir karşılık buldular.  Halk tepki gösterirken günün ilk ışıkları ile birlikte darbeye karışanlar grup grup teslim oldular. 336 Fethullahçı asker gözaltına alındı.

1. ORDU KOMUTANI AÇIKLADI

Türkiye 1. Ordu Komutanı Orgeneral Dündar'ın açıklamalarına kilitlendi. Açıklama ibretlik olduğu kadar alkışlanacak kadar net bir tutum ve tavrında ifadesi oldu.

1. Ordu komutanlığından ibretlik açıklama! Böylesi bir ilk
 
13.45: 9O ŞEHİT VAR 1563 ASKER TUTUKLANDI

Asker içindeki Cemaatçilerin cinnet darbesi halktan aldığı tepkiyle sonlandı. 161 şehidimiz var. 2839 asker ise tutuklandı.

08.05: İSTANBUL'DA ULAŞIMDA YENİ BİLGİLER

İstanbul boğaziçi köprüsündeki işgalci askerler silah ve tankları bırakıp teslim olunca köprü açıldı. Şu anda her iki yönde de köprü işliyor. Metro ve vapur seferleri ile uçuşlar da başladı. Ancak henüz metrobüs çalışmıyor.

07.46: 29 ALBAY 5 GENERAL

İçişleri Bakanlığı'ndan darbeciler için karar geldi. 5 general ile 29 albay görevden alındı. Bu generaller ile albaylar darbede aktif rol aldılar.

07.44: KULELİ ASKERİ LİSESİNDE NELER OLUYOR?

İstanbul'da askerin en önemli mekanlarından olan Kuleli Askeri Lisesinde operasyon var. Polis Fethullahçı askerleri gözaltına alıyor. 

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI ATANDI

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın akıbeti meçhul. Cumhurbaşkaın Erdoğan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın Genelkurmay Başkanı olarak atadı. Dündar vekaleten atanırken bu gelişme Hulusi Akar'ın hayatta olup olmadığı sorularını gündeme taşıdı.

KÖPRÜSİLAHLARINI BIRAKIP TESLİM OLDULAR

 İSTANBUL'da Boğaziçi köprüsü ve Atatürk havaalanında flaş gelişmeler sabah saatlerinde yaşandı. Boğaziçi köprüsündeki 50'den fazla asker silahlarını ve tankları bırakarak teslim oldular. Atatürk havaalanından da darbeciler çıkarıldı. Havaalanında uçuşlar başladı.

BEŞTEPE'Yİ HAVADAN BOMBALADILAR

 Ankara'dan da yeni bir son dakika haberler var. Beştepe'yi hedef alan Fetö darbecileri havadan bombaladılar. Yaralı ve ölü sayısı hakkında bir bilgi ulaşmadı. Bölgeden dumanlar yükseliyor.

Darbeciler İstanbul'da bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni işgal etmeye çalıştı. Polis müdahalesi sonrası çatışma yaşandı.

DARBECİ GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ

Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı televizyon programında darbecilerin generallerden birini öldürdüğüne dair bilgiler olduğunu söyledi.

ANKARA'DA SON DURUM NE?

Ankara'da karada darbeciler hakimiyetlerini kaybettiler. Ancak havada hala bombalama girişimleri sürüyor. Ankara Cumhuriyet savcısı darbecilerin tespit edildiğini ve tutuklama emri verildiğini duyurdu.

GENELKURMAY'DAKİ DARBECİLER ÖLDÜRÜLDÜ

 Genelkurmayı kuşatarak Hulusi Akar'ı da rehin alan darbeci FETÖ askerleri öldürüldü.

İSTANBUL'DA JETLER UÇUYOR

Ankara'nın ardından İstanbul semalarında da jetler alçaktan uçmaya başladı. İstanbul diken üstünde. Darbeci meczuplar TRT'den sonra CNN Türk binasını işgal ettiler. CNN Türk stüdyosu canlı yayında basıldı ve yayın durduruldu.

EROL OLÇAK ÖLDÜRÜLDÜ


Darbe girişimine karşı pek çok ilde vatandaşlar sokağa döküldü. İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü'nde, Ankara'da AK Parti Genel Merkezi önünde yürüyenlere ve Sakarya'da valilik önünde darbe girişimini protesto eden vatandaşların üzerine ateş açıldı. İstanbul'da açılan ateş sonucu reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti. Olçak, AK Parti'nin reklam kampanyalarını yürüyen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bir isimdi. Ankara'da da saldırıya uğrayan Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampüsü'nde görevli 2 personel de şehit oldu.

ANKARA'DA UÇAKLAR BOMBALIYOR

 Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika haberler geldi. Binali Yıldırım Ankara'da havadan jetlerle bomba atıldığını duyurarak şunları söyledi;

-"Şu anda Ankara semalarında, kamu binalarına vatandaşın üzerine uçak ve helikopterlerle bomba atanlar var. Ankara hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan ediyoruz. Bunlara yönelik karşılık verilecek. Dost unsurların hava sahasına girmemesini istiyoruz.

FETHULLAHÇI ÇETE

Millete karşı darbe yapmaya kalkışan bu çete eninde sonunda karşılığını alacak. Büyük oranda kontrol altına alındı. Komuta kademesinin onayı olan bir durum değil. Bu tamamen TSK içindeki bir kalkışmadır. Bu paralel örgüt çetesinin bir çılgınlığıdır. Dolayısıyla bütün ordu komutanlarımızı görevinin başındadır.

SON KEZ UYARIYORUZ JETLER KARŞILIK VERECEK

Milletimiz bu belayı defetmek için kendini ortaya koymuştur. Biz de görevimizin başındayız. Bu ahmaklara ve çılgın insanlara yol yakınken dönmelerini bu sevdadan vazgeçmelerini istiyorum. Bu andan itiaren havadan karaya her türlü atışlara karşılık verilecektir. Hem karadan hem de jetlerle karşılık verilecek son kez vazgeçmeleri için çağrı yapıyorum.

MECLİSE BOMBA ATILDI

Ankara'dan da son dakika haberleri akmaya devam ediyor. Bir savaş uçağı düşürüldü. Meclis'e ise bomba atıldığı bilgileri geliyor. Yaralı polisler olduğu söyleniyor.

MİT DARBE GİRİŞİMİ PÜSKÜRTÜLDÜ

darbe girişimiParalel yapı büyük bir hezimete uğradı. Saat 02.30'dan itibaren darbecilerin kimliği belirlendi. Kritik noktaları polis ele geçirdi. MİT de saldırıyı püskürtüp nokta operasyonlara başladı. MİT basın danışmanı da "Darbe girişimi püskürtüldü' diyerek son durumu ilan etti.

Komutanlar da ekranlardan "TSK'nın bu olayın arkasında olmadığını ilan edince" darbeciler geri çekilmeye başladı. 
İşte Türkiye ve dünyada büyük tepki yaratan darbe girişimine ilişkin son dakika haberleri;

GENELKURMAY BAŞKANINA NE OLDU?

Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nın etrafı sarıldı ve ambulanslar beklemeye başladı. AA, Genelkurmay Başkanının rehin alındığını duyurdu. Bu haber daha sonra "Fethullahçı propagandası' denilerek yalanlandı. Ancak Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar uzayan saatler boyunca ortaya çıkmadı. Beklenen açıklama yeni günün ilk saatlerinde MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz "Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar görevinin başındadır" dedi.

1. ORDU KOMUTANI İLAN ETTİ

Darbe girişiminde bulunanlar Fethullahçı örgütün ordudaki yapılanmasıydı. Bu cüretkar tutum önce şaşkınlık ve kaos yarattı. Ardından 1. Ordu Komutanı çıktı ve bu *TSK'nın desteklemediği bir harekettir'' diyerek darbe girişiminde bulunanlara "Derhal kışlalarınıza dönün emri' verdi.

JANDARMA KOMUTANI : ŞİDDETLE BASTIRACAĞIZ

Jandarma Komutanlığından Tümgeneral Arif Çetin de canlı yayına bağlanarak şunları söyledi;
- Bizim emir komuta yapımız dışındaki bir harekettir. Biz jandarma komutanlığı olarak duruma hakimiz. Gereken tedbirler alınmaktadır. Bir kaç saat içinde sonuçlanacaktır. Biz birliklerimizin başındayız. Bu milli iradeye karşı yapılmış hareketi şiddetle bastıracağız.

TSK generallareninin hiçbiri bu darbe girişimini desteklememektedir. Jandarma genel komutanı karargahta değil. Onun emirleri dışındaki tüm emirler gayri meşrudur. Biz Ankara'da jandarma genel komutanlığı olarak duruma hakimiz.

FETHULLAHÇI DARBECİLER ÖZEL HAREKATA SALDIRDI

Ankara'da sıcak noktalardan biri Özel Harekat birimi oldu. Arka arkaya patlamalar oldu. 17 polis çatışmada şehit düştü.

TRT'YE GİRİP BİLDİRİ OKUTTULAR

Sözde darbeciler TRT binasını ele geçirdiler ve bina önünde toplanan halka ateş açtılar. TRT spikerine bildiri okutan darbeciler Atatürk'ün gençliğe hitabesinden alıntılar yaparak destek bulmaya çalıştılar. Ancak bildirileri de girişimleri gibi tepkiyle karşılandı.

TANKLA TAKSİYİ EZİP GEÇTİ

Darbe girişimcileri halka yönelik tutumlarını tepkiler arttıkça sertleştirdiler. Gerçek yüzleri de ortaya serildi. Bir tankın Ankara'dan yansıyan görüntüsü durumun özetiydi;

ASKERLER SİLAH BIRAKIYOR GÖZALTILAR VAR

Fethullahçı darbeciler askeri vatandaşa silah doğrultmak için sokağa çıkardıktan sonra hayatının şokunu yaşadı. Vatandaş direniş başlatınca Fethullahçılar ile ilgisi olmayan askerler silah bırakıp teslim olmaya başladı. Bazıları da gözaltına alındı.


YORUM EKLE