İşte polis telsizindeki o saniyeler..

Ali İsmail Korkmaz davasında o günün polis telsizi kayıtları dosyaya girdi, kayıtlarda polislerin 'şimdi tam kıvamı, üstümüze çekip dalalım' dedikleri duyuluyor.

İşte polis telsizindeki o saniyeler..

KAYSERİ'de Ali İsmail Korkmaz'ın faillerinin yargılandığı davaya polis telsizi kayıtlarının dökümleri damga vurdu.  Korkmaz'ın yaşamını yitirdiği dakikalarda, polis telsizinden "sivilleri alacak mıyız şimdi tam kıvamı. Onları üstümüze çekelim ondan sonra dalacağız" şeklinde anonslar geçildiği ortaya çıktı.
 

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de aralarında polislerin de bulunduğu bir grup tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının 3. duruşması bugün Kayseri Adliyesi’nde devam ediyor.

Korkmaz ailesi ile avukatlarının yanı sıra Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük, Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş’ın da katıldığı duruşmayı HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş ile HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder de izliyor.

OTOPSİ RAPORU : BEYİN KANAMASI

Duruşmada otopsi raporunun okunmasına başlandı. Raporda, "Ölüm kafa travmasına bağlı beyin kanamasından kaynaklanmıştır. Travma olmasaydı, kullandığı ilaçlar ölüme neden olmazdı" denildi.

Davada Ali İsmail Korkmaz'ı tekmeleyen polis Mevlüt Sarıdoğan için müebbet hapis cezası isteniyor. 3'ü polis 7 sanık için ise, "öldürme suçuna yardım"dan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

POLİS TELSİZİ: ÜSTÜMÜZE ÇEKELİM DALALIM!

 Ali İsmail’in öldürüldüğü geceye ait 144 sayfalık polis telsizi kayıtları dava dosyasına girdi. Polis telsizinden “Onları üstümüze biraz çekelim arkadaşlar, ondan sonra dalacağız...”, “Sivilleri alacak mıyız, şimdi tam kıvamı, hepsini ara sokaklara dağıttık, bilginiz olsun” şeklinde anonslar geçtiği belirlendi.

Telsiz dökümüne göre; Korkmaz’ın dövüldüğü dakikalarda, saat 00.16’da iki polis arasında gerçekleşen 58 saniyelik görüşme şöyle:

1. Polis: Abi bu saat itibariyle gazı kesiyoruz.

2. Polis: Onları üstümüze biraz çekelim arkadaşlar, ondan sonra dalacağız. Mustafa abi tedbirli olmak için görüşebilir miyiz bir plan yapalım

2. Polis: Doğrudur doğrudur, şu ilerden sağa giden sivil arkadaşlar var bizim, Toma az beklemede kalsın, az ilerde…

Bu görüşmeden bir saat sonra, saat 01.21’de 6210 ve 6216 numaralı telsizleri kullanan iki polis arasında şu görüşme yapıldı:

“6216: Abi, Halil abi, sivilleri alacak mıyız, şimdi tam kıvamı, hepsini ara sokaklara dağıttık, bilginiz olsun.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 13:08

YORUM EKLE