Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan Açıklama!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Başika'da eğitim verilen 4 bin yerel unsurdan 3 bini Peşmergeyle birlikte Musul operasyonuna katılıyor" dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan Açıklama!

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında  Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor.  

Halep'e gidecek olan yardım konvoylarının korunması  gerektiğini söyleyen kurtulmuş, "Halep'e gönderilen yardım konvoyları yukarıdan uçaklarla bombalanmış, yardım malzemelerinin oraya gitmesi engellenmiş hem de çok sayıda sivil öldürülmüştür. İlgili ülkelerin de işin içinde olduğu bir yardım konvoyu oluşturulur, böylece böyle konvoyun bombalanması önlenmiş olur.Halep'teki insani yardım meselesi üzerinde yoğunlaşmak mecburiyetindeyiz. Bundan sonraki toplantılarda ve görüşmelerde de muhataplarımıza Türkiye'nin Halep konusundaki duruşunu anlatmaya devam edicez.Musul ve Halep'teki statü, buradaki gelecek, burada ortaya çıkacak olan siyasi sonuç, bölgedeki siyasi sonucu da belirleyecek." diye konuştu.


MUSUL UYARISI: MEZHEP ÇATIŞMASINA DİKKAT

Musul operasyonu ile ilgili konuşan Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle: Başika'da eğitim verilen 4 bin yerel unsurdan 3 bini Peşmergeyle birlikte Musul operasyonuna katılıyor. Musul operasyonu mezhepler arası bir gerileme dönüştürülmemelidir.  Bölgedeki mesele bir siyasi altüst oluş meselesidir. Buradan tüm bölge halkları olarak siyasi çözümler bularak çıkış elde edeceğiz. Musul Operasyonunu bir mezhep çatışması haline getirmekten kaçınılmalı biz bu uyarıyı yapmak zorundayız. Terör örgütlerinden Musul'u kurtartırken buraya PYD ve YPG gibi diğer terör örgütlerini getirip yerleştirmek sorunları çözmez.


YORUM EKLE