FETÖ alarmı! 22 Kasım...

FETÖ'cülerin 22 Kasım'ı bekleyin mesajına yönelik Adalet Bakanlığı cezaevlerinde adeta alarm durumuna geçti.

FETÖ alarmı! 22 Kasım...

15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri tutuklanıp cezaevlerine konulduklarından beri gündeme gelen iddialar karşısında Adalet Bakanlığı harekete geçti.
Cezaevleri yönetimlerine bir genelge gönderen Bakanlık, adeta alarm vermiş durumda.15 Temmuz sürecinden sonra FETÖ'cülerin cezaevlerinden yaptıkları telefon görüşmelerinde ve bazı mektuplarda ortaya çıkan '22 Kasım'ı bekleyin' mesajı için Adalet Bakanlığı da bir takım önelemler aldı.

TUTUKLU SAYISI 40 BİNİ AŞTI

15 Temmuz’dan bu yana yurt genelinde ‘darbe girişimi’ merkezli başlatılan FETÖ soruşturmaları ve operasyonları devam ediyor.Resmi rakamlar her gün değişiyor.Kesin olmamakla birlikte FETÖ’den tutuklananların sayısı 40 bini aştı. 

Başarısız darbe girişimi sonrasında, öncelikle darbe girişimine katılan başta alt seviyedeki şüpheliler olmak üzere gözaltına alınıp tutuklandı.Ancak, alt kadroların verdiği ifadeler doğrultusunda yavaş yavaş üst düzey isimler de gözaltına alınıp tutuklanmaya başlandı. 

Gerçek şu ki darbe üzerine darbe alan örgüt, buna rağmen, yine farklı tarihlerde olağanüstü gelişmeler olacağı iddialarını kulislere yaymaktan geri durmuyor.Devlet birimleri, bunun nedenini bilse de gerekli tedbirleri de elbette alıyor. 

22 KASIM ALARMI

Bu çerçevede Adalet Bakanlığı da sürekli ceza ve tevkifevleri üzerinde kontrolünü sürdürüyor. FETÖ’nün tüm faaliyetleri, iletişim çabaları yakından takip ediliyor.Bakanlık bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tatil olmasına karşın önceki gün başsavcılıklara bu kapsamda önemli bir yazı gönderdi. 

İSTİHBARAT PAYLAŞILDI

Bakan Bekir Bozdağ adına, genel müdür yardımcısının imzasını taşıyan 19 Kasım tarihli yazıda, FETÖ’nün, önümüzdeki birkaç gün içinde cezaevlerinde yaşanması olası gelişmelerle ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdiğine atıf yapılarak, bu istihbarat paylaşıldı.Cezaevleri yönetimlerini alarma geçiren söz konusu yazıda, cezaevlerinde kalan FETÖ üyesi tutukluların, yan odalarda kalan adli hükümlü ile tutuklulara, 21-22 Kasım’da olay çıkartacaklarını ve destek olmalarını söylediklerinin tespit edildiği açıklandı.

BAKANLIK'TAN 8 MADDELİK UYARI

FETÖ üyesi tutukluların, uzun süredir 22 Kasım’a yoğunlaştırdıkları söylemlerin dikkate alınması gerektiği vurgulanan yazıda,  alınması gereken önlemler özetle şöyle sıralandı:

1. Ceza ve tevkifevlerinde bugünden (19 Kasım) başlayarak 21-22-23 Kasım tarihlerini özellikle kapsayacak şekilde “ikinci bir talimata kadar” güvenlik tedbirlerini artırılacak, özellikle gece vardiyaları güçlendirilecek. 

2. Özellikle ‘rehin alma’ olaylarına karşı hazırlıklı ve tedbirli olunacak.

3. Jandarmanın bu tarihlerde etkinliği artırılacak, yedek kuvvetlerin cezaevlerinde ya da yakınında bulundurulmaları sağlanacak. 

4. Kurumlarda, en az bir itfaiye aracı hazır bulundurulacak.

5. Kampüs alanlarında acil müdahale ekipleri 24 saat esasına göre planlanacak.

6. Kurum içi istihbarata önem verilecek ve kamera kontrol odalarındaki izlemeler aralıksız yapılarak olağandışı tüm durumlar zamanında tespit edilecek. 

7. Olağandışı tüm gelişmeler en hızlı biçimde Ankara’ya aktarılacak.

8. İçeride ve dışarıda yaşanması muhtemel durumlara karşı valiliklerle irtibata geçilecek, emniyet birimlerinin de kurumlarda veya hemen destek verebilecekleri konumlarda hazırlıklı olmaları sağlanacak.

Adalet Bakanlığı, her ihtimale karşı, bütün önlemleri alıyor. 

Türkiye’nin darbeler ve müdahaleler tarihine bakıldığında, bugün ders çıkartılması gereken süreçlerin yaşandığı görülür.

15 Temmuz’da ağır darbe alarak hüsrana uğrayan FETÖ’ye yönelik önlemlerin her koşulda ciddi biçimde alınması gerekiyor.


YORUM EKLE