Erdoğan Sert Çıktı : Bize Ders Vermelerine Asla Müsade Etmeyiz !

Türkiye Afrika İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı'ya sert eleştirilerde bulunarak "Suriye'deki insani sorumluluk konusunda sınıfta kalanların bize ders vermesine izin vermeyiz" dedi."

Erdoğan Sert Çıktı : Bize Ders Vermelerine Asla Müsade Etmeyiz !
Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar

Batı'nın bölgede yaşanan insani dramı sömürü aracı olarak kullandığını belirten Erdoğan Avrupa ülkelerine çok sert eleştirilerde bulundu.

 "Bunlar dürüst değil, samimi değil. Orayı bile sömürü aracı olarak kullanıyorlar. Kusura bakmayın, böyle adalet olmaz, böyle demokrasi olmaz. Hiç kimse bu adaletsizlikleri görmezden gelmemizi beklemesin. Suriye'deki insani sorumluluk konusunda sınıfta kalanların bize ders vermesine izin vermeyiz." dedi.

"Hem Afrika ülkelerinde ve Ortadoğu'da çatışmaları körükleyecek, bu çatışmalardan kazançlı çıkmanın hesabını yapacak hem de sizin politikalarınızın ceremesini çeken mağdurlara kapılarınızı kapatacaksınız... Şu anda Batı'nın yaptığı bu değil mi? 10 kişi alıyor, 50 kişi alıyor, 100 kişi alıyor ve bunun da faturasını kesiyor. Bir taraftan ekonomik çıkarlarınızla birçok Afrika ülkesinde fakirliği kronik hale getireceksiniz, diğer yandan da fakirlik ve çatışmalardan kaçan mazlumların Akdeniz'de, Ege'de boğulmalarına ses çıkarmayacaksınız. Ondan sonra Aylan bebeği alacaksınız dergilerinizin kapağına adeta bir sömürü aracı olarak resmini dahi kullanacaksınız..."

Ekonominizi büyütmek mi istiyorsunuz, tek çıkar yol yüksek faizli ve ya Dünya Bankası kredileri.

Küresel sistemde vakarınızla onurunuzla yer almanın tek yolu dayatmayı kabul etmenizdir. Bu dayatmadan sadece Türkiye değil, Afrika'da payını alıyor.

Ben böyle bir küreselleşme anlayışını yeni bir sömürgecilik yöntemi ve kölelik düzeni olarak görüyorum.

Ellere ve ayaklara vurulan prangalar şimdi ülkemize, sanayimize ve sistemimize vurulmak isteniyor.

Öğrenilmiş çaresizlikler üzerinden özgüvenimiz törpüleniyor. Siz bilmezsiniz. Siz bize tabi olmalısınız deniyor.

Bizler müstemleke olmayı reddettik. 2. sınıf insan olmayı redddetik. Bizler yeryüzünün lanetlileri olmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik.

Biz Afrika kıtasının önceliklerini kendi önceliklerimiz olarak kabul ediyoruz.

 Afrikalı kardeşlerimizin yol göstericilere ihtiyacı yok, yol arkadaşlığına ihtiyacı vardır

FETÖ İLE MÜCADELE

"15 Temmuz gecesi ülkemizin yaşadığı başarısız darbe girişimi de bir yönüyle büyük bir terör eylemidir. 246 vatandaşımızın şehadetine, 2 bin 194'ünün de yaralanmasına neden olan bu terör eyleminin faili de FETÖ terör örgütüdür. Uzun yıllardır legal görünümlü kuruluşlar altında örgütlenen, eğitim-öğretim gibi, insani yardım gibi, diyalog gibi kavramların arkasına saklanarak devlete sızan bu yapı 15 Temmuz gecesi ordumuz içindeki militanları aracılığıyla kanlı bir darbe girişiminde bulundu. Bu örgütün en yaygın olduğu kıtalardan bir tanesi Afrika kıtasıdır. Afrika kıtası ülkelerinin, bu örgüte karşı çok hassas ve çok dikkatli olması gerekir. Yarın eğer o ülkelerde devlete sızdıkları anda çok geç oldu diyebilirsiniz. Biz yaşadığımız için siz kardeşlerimizi uyarıyoruz, 'vakit geçmeden' diyoruz."

"Şunu açık ve net olarak ifade etmek isterim; dini kavramları kullanarak, genç nesilleri ifsat eden, onları robotlaştıran bu örgüt, sadece bize değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere karşı büyük bir tehdittir."

FETÖ ile mücadele hepimizin ortak mücadelesidir. Zira terörle mücadelede ulıuslararası dayanışma şattır.

Bu terör örgütüyle iltisaklı okullarda okuyan çocukların ve ailelerin mağdur olmaması için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

AFRİKA İLE DIŞ TİCARET

Son 14 yılda attığımız adımlarla dış ticaretimiz 350 milyon doları aştı. Müteahhitlik çalışmalarımız dünyada ikinci sırada. Anabileşenlerden biri ekonomik ve ticari ilişkiler. 40 Afrika ülkesiyle ticari ve ekonomik anlaşma imzaladık. 39 ülkede malum büyükelçiliklerimiz var. Fakat bu bizim için yeterli değil. Hedefimiz süratle Afrika'nın tümünde büyükelçiliklerimizin olmasıdır. Bunları başaracağız. İş konseylerine ikili ticaret çalışmalarımızda önemli görevler düşüyor. Yaklaşık 7 milyar dolardan, 17,5 milyar dolara ulaştı. Bölgedeki doğrudan yatırımların toplam değeri 3 milyar doları aşmıştır. 2014 ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı görevimle 9 Afrika ülkesini ziyaret ettim.DEİK bünyesinde 33 Afrika ülkesi ile iş konseyleri tesis edildi. İkili ticaret ve yatırımlarımızın gerçek seviyelere çıkarılması konusunda önemli görevler düşüyor. Türkiye Sahra Altı'na 600 milyon doların üzerinde yatırım sağladı. Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yaptık. Afrika'nın işbirliği ile yürüteceğiz. Tıpki Afrika atasözünde dediği gibi; hızlı gitmek istiyorsan yalnız, uzağa gitmek istiyorsan beraber. Biz el ele omuz omuza birlikte yürüteceğiz.

YORUM EKLE