Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Pazar günü Kilis’te Suriyeliler’e vatandaşlık verilebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalifikasyonu yüksek olanları değerlendirme imkanına sahibiz” diyerek iyi eğitimli Suriyelilere öncelik verileceğini ifade etti. Muhalefet ise Suriyelilere vatandaşlık verilmesine şu an için sıcak bakmıyor.

Gündem 05.07.2016, 16:41 24.03.2017, 01:34
21595
Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Suriye’de beş yıldır süren iç savaştan kaçan 5 milyon Suriyeli’nin yarısından fazlası Türkiye’de bulunuyor. Resmi rakamlara göre, Türkiye’de 2,7 milyon Suriyeli yaşıyor. Bu rakamın yaklaşık %10’u AFAD kamplarında hayatlarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, pazar günü Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilebileceğini söylemesi bir anda bu meseleyi gündeme taşıdı. Türkiye’nin nüfusunun arttırması gerektiğini uzun zamandır dile getiren Cumhurbaşkanı İstanbul’da kıldığı bayram namazı sonrası gazetecilerin soruları üzerine bu konudaki kanaatini yineledi.

Erdoğan, “Bu insanların içerisinde kalifikasyonu yüksek çok insanlar var. Ve bu insanları biz ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz. Bu insanlardan hem biz istifade ederiz, hem de onların insani olmayan koşullarda yaşamasını ortadan kaldırmış oluruz. Bu halkla bu şekilde bir adımı atmak, ülkemizin bana göre kalifikasyon noktasındaki gücünü, bu tür insanları, bu tür çadır kentlerde veyahut konteynırlarda, ilkel yerlerde onlara ev sahipliği yapmayı, bunu doğru bulmadık” dedi.

Türkiye'nin kalifiye Suriyelilerden istifade edebileceğini söyleyen Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bir defa bu noktada her şeyden önce şu anda Suriyeli mültecileri kamplarda ağırlamak veyahut da bunları değişik vilayetlerimizden insani olmayan birçok şartlarda ağırlamaktan öte bu insanların içerisinde kalifikasyonu çok yüksek insanlar var. Ve bu insanları biz ülkemizde değerlendirmek imkanına sahibiz. Üstelik ortak değerlerimiz noktasında olan bu insanlardan hem istifade ederiz hem de onların insani olmayan koşullarda yaşamasını ortadan kaldırırız.  

Bu nedenle daha önceden ifade ettiğim gibi biz veren eliz. Alan el değiliz. Bu milletle, bu halkla bu şekilde adım atmak ülkemizin bana göre kalifikasyon gücünü daha da artıracağı gibi bu tür insanları çadır kamplarda ilkel yerlerde ev sahipliği yapmayı doğru bulmadık. Böyle bir adımın atılması için de her türlü tedbiri alarak adım atılmasını uygun buluyoruz. Batılı ülkeler bu tür insanlara kapılarını açıyor. Ama sayılar çok düşük. Biz kapıları açmayınca onlar oralara gitmek durumunda kalıyor. Biz bunları dikkatli bir şekilde, bunların bilgilerinden, insan olarak güçlerinden istifade edeceğiz."

Erdoğan: ‘Kalifiye Suriyeliler’e Batı ülkeleri kapılarını açıyor’

Hükümetle Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesini birçok kez değerlendirdiklerini belirten Erdoğan’ın sözlerine bakılırsa vatandaşlığa alınırken özellikle iyi eğitimli Suriyelilere öncelik verilecek.

“Dikkat ediyorum, bunların içinde kalifiye olan birçok insana Batı ülkeleri kapılarını açıyor, ama sayılar tabi çok düşük. Biz tabi kapıları açmayınca bunlar oralara gitmek durumunda kalıyor. Ama biz bunu çok daha dikkatli bir şekilde; hatta belli illerimizde, organize sanayi bölgelerinde olsun, biz bunu çok daha dikkatli bir şekilde, oluşan yerlerde bunların bilgilerinden, bunların insan olarak gücünden, hem biz istifade edeceğiz, hem de onlar bu tür sıkıntılı yaşam koşullarından kurtulmuş olacaklar diye düşünüyorum.”

Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan 'İstanbul Bayramlaşıyor' etkinliğinde yaptığı konuşmada da "Bunların içinde kaliteli, kalifiye insanlar var. Biz almayalım da İngiltere'ye Kanada'ya mı gitsinler" dedi.

Yeni Şafak: ‘250 bin Suriyeli’ye vatandaşlık verileceği tahmin ediliyor’

Yeni Şafak gazetesi de “doktorlar, mühendisler, akademisyenler gibi Türkiye’ye beyin gücü katkısı yapabilecek olanların vatandaşlık başvurusu yapması teşvik edilecek. Vatandaşlık verilecek sayısı en fazla olan grup ise kimsesiz kalan Suriyeli yetim ve öksüzler” yazdı.

“Vatandaşlık verilecek Suriyeli sayısının toplam rakamın yaklaşık 250 bin civarında olacağı tahmin ediliyor” diyen gazeteye göre, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülen yasa tasarısına bayramdan sonra son şekli verilecek.

İktidar kanadındaki isteğe rağmen Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partiler apar topar gündeme getirilen Suriyelilere vatandaşlık verilmesine soğuk bakıyor.

HDP’li Bilgen: ‘Demografik planlama yapılıyor’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin ilk yapması gereken şeyin Suriyeli sığınmacıları mülteci olarak tanımak olduğunu söyledi.

Bilgen, “Yakın tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan aydınları, akademisyenleri vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ediyordu bu sefer de vatandaşlık bahşediyor. Türkiye, önce mülteci haklarını tanımak ve hayata geçirmek zorundadır. Burada yapılmak istenen demografik planlamadır. Aleviler’in yaşadığı bölgelere Sünni Kürtler’in yaşadığı yerlere Arap yerleştirmek, onları hedef haline getirmek ve mağdur haline getirmek anlamına gelebilir. Mülteciler çift taraflı olarak araçsallaştırmak isteniyor” dedi.

‘İstenen hazır kıta seçmen yaratmak’

Türkiye’de Suriyeli mültecilerin yaşadığı üç kampı ziyaret ettiğini söyleyen HDP Kars milletvekili, mültecilerin kamplardaki mevcut durumdan şikayetçi olduklarını belirtti.

“Bu durumun daha fazla sürdürülemeyeceği kesin. Kamplarda yaşamak istemiyor. En büyük talepleri kalıcı konut. Konuştuğumda büyük oranda ülkelerine dönebilmeyi arzu ettiklerini de gördüm. Bu nedenle asıl yapılması gereken onların geri dönüş koşullarını oluşturmaktır. Suriyelileri ucuz iş gücü olarak görmek meseleleri çözmez. İstenen şey açıktır referandum ve seçimlerde hazır kıta bir seçmen grubu yaratmak”

Bahçeli: ‘Cumhurbaşkanı yanlış olduğunu kabul etmeli’

Bugün partisinin kurucusu Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaretinden sonra bu konuyu değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Erdoğan’ın sözlerinin yanlış olduğunu söyledi.

Bahçeli, “Komşu ülkelerde çok acımasızca yaşanan bir hayat var. Katliamlar oluyor, ölümler oluyor, sürgünler oluyor. Türkiye büyük bir ülkedir. Komşulardan gelebilecek olan bu tür taleplere karşı kapısını açmıştır, ekmeğini paylaşmıştır. Sağlıktan eğitime kadar birçok hizmeti de sunmuştur. Bunlar Türk milletine yakışır davranışlardır. Bunun yerine getirilmesine millet olarak destek verilir; fakat gelecekte hangi amaca yönelik olacağı üzerinde tartışmalar yapılan bir konuda, ‘Bunları vatandaşlığa alabiliriz’ dediğiniz vakit, o zaman vatandaşlık kavramı çok farklı algılanmaya başlar. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı belki bunları kucaklamak açısından böyle bir ifade kullanmış olabilir; fakat yanlış olduğunu da kabul etmek durumunda olmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Suriyelilerin oy potansiyeli üzerinden rejim değiştirilmek isteniyor’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e verdiği röportajda yabancıların oy potansiyeli üzerinden Türkiye rejim değiştirilmek istendiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, “Bunun adı vatana ihanettir. Kendi ülkesinin vatandaşlarıyla değil, yabancıları vatandaşlığa alıp onların desteğiyle rejim değiştirilmek istenmesinin Türkiye'ye ihanetten başka bir izahı olamaz. Erdoğan, kendisi ve ailesinin geleceğini güvenceye alabilmek için Türkiye'yi ateşe atmaktan korkmuyor” dedi.

'Bu kişiler yarın başka ülkelerde terör eylemlerine karışırsa ülkenin haline olacak?'

Cumhurbaşkanı’nın Batı’da kaybettiği meşruiyeti Suriyeliler’e vatandaşlık vererek geri kazanmak istediğini savunan CHP lideri, böyle bir uygulamanın hem Türkiye’yi teröre daha açık hale getireceğini hem de sosyal dokuyu daha da bozacağını öne sürdü:

“Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasında azılı birçok terör örgütünün üyesi vardır. Suriyeliler toplu geldikleri ve Türkiye'nin her tarafına dağıldıkları için kimin ne yaptığı belli değil. Bu kişiler yarın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak başka ülkelerde terör eylemlerine karışırlarsa ülkenin hali ne olacak? Bunlar da düşünülmüş değil. Bu kadar Suriyeliyi vatandaşlığa aldığımızda sosyal dokumuz da bozulacak. AKP hükümetleri 14 yılda Türkiye'yi zaten kamplara böldü, gerilimli bir toplum haline getirdi.”


Yorumlar (19)
serhat 4 yıl önce
Alinmasinn suriyeliler
yurdagül yilmaz 4 yıl önce
Anadoluda,Köylerde fakirlikten dolayi okula gidemeyen daha akilli cocuklarimiz varken.Suriyelilere ne gerek var????
neva 4 yıl önce
Esed ajanı olanlar var aralarında. Çalıltığım Suriye okulunda Bizzat karşılaştım böyle Bi kadınla. Kalifiye olanlar arasında bunlar üstelik. Vatandaşlık verilecek olanlar seçilirken bunlara bakılacak mı.. Ülke için tehlike unsuru insan istemiyoruz artık
Hakan Bezcioğlu 4 yıl önce
Sevgili arkadaşlar Bu konuda şunu yazmak bir TÜRK ÇOCUĞU olarak kendimi zorunlu hissettim düşene yardım etmek bir isanlık görevidir ama içimize kadar sokmak yanlış bizim ülkemizde o kadar fakülte var ve o kadarda tahsilli gençlerimiz var bu gençler dışarlarda boş gezerken biz hala dışardan gelen insanlardan medet umuyoruz cok uzağa gitmeyin elinde sanki sihirli derneynek mi vardı Kemal Derviş'in ne oldu Kocaman bir HİÇ yani biz kendi vatandaşımıza sahip çıkalım sırtımıza bir kambur daha yüklemeyelim gel demesi çok kolay ama git demesi ÇOK zor lütfen TÜRKİYE bir tane buna sahip çıkalım çıkmayanlara da ÇANAKKALE deki dedelerimizin kemiklerinin sızlıyaçağını hatırlatalım saygılar
Behire Özek 4 yıl önce
Referanduma gidilmeli.
DinTOR 4 yıl önce
Referandum yapılsın.
Neticede halk beraber yaşayacak Türk Milleti karar versin.
Türk Milletinin kararına saygılıyız. Herkes saygı duysun.
hasan 4 yıl önce
Tek kişilik yonetimlerin adi ne idi? Bir gun kurtuluruz.
nrcn 4 yıl önce
ülke kıtlıkta yetmıyormuş gibi başkalarını ülkeye alıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 10 Nisan 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20