Edremit Belediye Başkanı Kılıç adliyeye sevk edildi

Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca Edremit Belediyesi’ne yönelik, zimmet, rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlatılmış olup, bu kapsamda Edremit Belediye Başkanı dahil 12...

Edremit Belediye Başkanı Kılıç adliyeye sevk edildi

Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca Edremit Belediyesi’ne yönelik, zimmet, rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlatılmış olup, bu kapsamda Edremit Belediye Başkanı dahil 12 kişi adliye sevk edildi. Sevk edilenlerden bir kişi savcılıkla serbest bırakılırken diğerlerinin sorgusu devam ediyor.

Edremit Belediyesine ve ED-Bel şirketine yönelik Balıkesir KOM Büro Müdürlüğü ve Edremit KOM Büro Amirliğinin ortaklaşa 1 Ekim'de düzenlediği operasyonda olayla ilgisi bulunduğu düşünülen Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve oğlunun da aralarında olduğu 42 şüpheli Edremit Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Bu kapsamda aralarında Edremit Belediye Başkanı ile ED-BEL Müdürü ve ilgisi olan diğer şirket yetkililerinin de bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı. Diğer 16 şüpheli ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Üç gün süren gözaltı süresinden sonra dün sabah saatlerinden itibaren polis ED-BEL çalışanlarını sağlık kontrolünden geçirdikten sonra adliyeye çıkardı. Adiye önünde belediye çalışanları ve Başkan Kılıç’ı sevenleri ile ailesi saatlerce Başkan Kılıç’ın gelmesini bekledi. Olayla ilgisi bulunan işadamlarını ve Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın oğlu F. Kılıç da sağlık kontrolünden sonra adliyeye çıkardı. Adliye getirilen Başkan Kılıç’ın oğlu F. Kılıç için adliye önündeki kalabalık alkış tutup slogan attı. Savcılıkta ifadeleri alınan F. Kılıç, R.A, A.A, C.A, A.A, M.E, H.T, Z.G, H.A.Ö, F.G, ve M.A. isimli 11 şüpheliden F.G. savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Diğer zanlılar ve Başkan Kılıç savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra saat 22:30 sularından Edremit Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra geniş güvenlik önlemi altında adliyeye getirildi. Adliye girişinde gazetecilerin sorusu üzerine Başkan Kılıç’ “Beni çekmeyin dışarıdakileri çekin” dedi. Daha sonra adliyenin alt kapısından içeri alındı. Başkanın gelişiyle birlikte bir grup alkış tutup slogan attı, “yanındayız başkanım” pankartlarıyla destek oldu.

Edremit Belediye Başkanı ve oğlunun da aralarında bulunduğu 11 şüphelinin sorgusu adliyede devam ediyor.

İddiaya göre; Edremit Belediyesi’nin ihalelerinin, ilçede faaliyet gösteren bir gruba ve yine bir grubun çalışanlarının ve akrabalarının ortak olduğu şirketlere gayrimeşru yollarla verildiği, ihaleye konu edilen bazı işlerin şartnamede belirtilenlerden eksik ve kalitesiz yapıldığı, yine aynı kişilere Edremit Belediyesi’ne ait olan, özellikle ilçenin merkezi yerlerinde ve Akçay beldesinde bulunan bazı gayrimenkullerin belediye iştiraki ED-BEL şirketine devredilerek, bu şirket üzerinden özel hukuk hükümleri bahane edilerek gerekli rekabet ortamı sağlanmaksızın gizlice değerlerinin altında devir edildiği, bunun karşılığında bir kısım belediye görevlileri ve yakınları ile ED-BEL görevlilerine rüşvet olarak çeşitli menfaatler sağlandığı iddia edildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca 3 Ağustos 2012 tarihli müzekkeresi ile ED-BEL şirketinden ve Edremit Belediye Başkanlığı'ndan söz konusu ihalelere ve satışlara ilişkin dosya asıllarının teslim edilmesi istenmiş ve belgeler teslim alınmıştı. Belediyeden getirtilen ihale dosyaları ve ED-BEL şirketinden getirtilen gayrimenkul satış dosyalarında yapılan incelemelerde birtakım usulsüzlükler görülerek, soruşturma rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırma ve 3628 sayılı kanuna muhalefet suçları yönünden soruşturma açıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2017, 16:19

YORUM EKLE