Diyarbakır'da F-16 savaş uçağı düştü!

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden eğitim amaçlı havalanan F-16 savaş uçağı düştü. Düşen uçakta bulunan pilotun paraşütle atlayarak sağ kurtuldu.

Diyarbakır'da F-16 savaş uçağı düştü!

Diyarbakır'da askeri havaalanı yakınlarında F-16 düştüğü bilgisine ulaşıldı. Pilot yüzbaşı Şefika Burcu'nun atlayarak sağ kurtulduğu belirtilirken TSK konuyla ilgili açıklama yaptı.

Diyarbakır'da eğitim uçuşu için havalanan askeri uçak düştü, kazada can kaybı yaşanmadı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından eğitim uçuşu için havalanan F-16 tipi askeri uçak eğitim uçuşunu tamamladı.

Uçak dönüşü sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle merkez Sur ilçesine bağlı Çarıklı köyü yakınlarında düştü. Pilot, kazadan fırlatma koltuğu sayesinde kurtuldu. Pilot tedbiren hastaneye kaldırıldı.

Yapılan ilk incelemede, uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğü değerlendiriliyor.

TSK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Türk silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken, Diyarbakır Hava Meydanına yaklaşık 1,5-2 Mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

YOLCU UÇAĞI ELAZIĞ'A YÖNLENDİRİLDİ

Bu arada, İstanbul- Diyarbakır seferini yapan bir yolcu uçağı, kaza nedeniyle Elazığ'a yönlendirildi.

"FOTOKOPİ ÇEKİLMİŞ KAZA"

Habertürk TV'de konuk olan Metehan Demir, "Pilotun sağlık durumu iyi. 3 Eylül 2014 tarihinde Şefika Burcu Arpacı isimli pilotumuz benzer kazanın aynısını F-16 ile Diyarbakır'da yaşamış, bir kere daha atlayarak kurtulmuş. İkinci benzer, neredeyse fotokopi çekilmiş kaza" ifadelerini kullandı. 

DÜŞEN F-16'NIN KADIN PİLOTU KONUŞTU!

"Bir saniyeyle kurtuldum"
Diyarbakır’da düşen F-16 savaş uçağından fırlatma koltuğunu devreye sokarak kurtulan Hava Yüzbaşı Pilot Şefika Burcu Arpacı hastaneden taburcu edildi. Aldığı eğitim ve tecrübesi ile hayatta kalan Arpacı, “Kazada bir saniyelik zamanla kurtuldum. Sağılığımın iyi olmasına seviniyorum. Ancak uçağımın kazada zarar görmesinden ötürü çok üzgünüm” dedi.

F16'dan sağ kurtulan pilotla ilgili dikkat çeken detay

Diyarbakır'da düşen uçaktan paraşütle atlayan pilot Yüzbaşı Şefika Arpacı'nın 2014 yılında da benzer bir şekilde Diyarbakır'da inişe geçtiği sırada uçağının düştüğü ve pilot yüzbaşının uçaktan paraşütle atlayarak kurtulduğu ortaya çıktı.

Pilot Yüzbaşı Şefika Arpacı'Nın eğitim uçuşu sonrası F-16 savaş uçağının inişe geçtiği sırada düştüğü öğrenildi. Dönemin yetkilileri, pilotun terk ettiği uçağın bir elektrik direğine çarptıktan sonra pistin kenarına çakıldığını belirterek, uçakta patlama olmadığını açıklamıştı.

Diyarbakır’da F-16’sı inişte düşen Pilot Yüzbaşı Burcu Arpacı, 2010’da Atlas Okyanusu’nu aşarak tarihe geçmişti. Yüzbaşı Arpacı ‘F-16’yı yerde görünce bile heyecanlanıyorum’ demişti

Türk Hava Kuvvetleri’nde 4 kadın F-16 pilotundan biri olan Şefika Burcu Arpacı, 182’nci Atmaca Filo’da görev yapıyor. Pilot Yüzbaşı Arpacı, 2010 yılında Kanada’da yapılan Mapple Flag Tatbikatı’na katılarak Atlantik Okyanusu’nu F- 16 uçağı ile geçen ilk kadın pilot olmuştu.

Arpacı o uçuşu şöyle anlatmıştı: “Sekiz F-16, üç tanker uçak konvoy halinde Türkiye’den havalandık. Manzara müthişti. Asya’dan kalkmıştım, sağımda Avrupa, solumda Afrika hayal meyal görünüyor ve Amerika’ya gidiyorum. Aynı macerada dört kıta... İspanya’da bizi karşılayan olmadığı için uçaktan atlayarak indim. Ertesi gün okyanus üzerinden Kanada’ya gidecektik. Ama İzlanda’daki yanardağ patlayınca okyanusun üzerine kül bulutu oturdu ve uçuşu bir gün erteledik.”

Pilot Yüzbaşı Şefika Burcu Arpacı’nın eşi de pilot ve 2.5 yaşında bir kızları var. Savaş pilotu olma hayali orta okuldayken bir gazetede gördüğü F-4 fotoğrafıyla başlayan Arpacı, liseden sonra Hava Harp Okulu’nu kazandı. “Hava Kuvvetleri’nde pilot olmak zor bir hayaldi” diyen Arpacı, şunları söyledi: “Her aşama bir öncekinden daha zor. Testler, sınavlar, sağlık kontrolleri... Çiğli’deki temel uçuş eğitimi. SF-260 uçağındaki ilk yalnız uçuş korkulu rüyamdı. Yapılacak şeyleri binlerce kez kafamda yaşadım. Bütün kontroller, uçak başı, pist başı ve kalktım. Bundan sonrasını çok düşünmemiştim ama nasıl ineceğim ben diye düşündüm...” Arpacı daha önce TK1, SF260, T37, T38, F5 kullandı.

“Üç ay yer dersinin ardından F-16’yla uçma zamanı geldi. Yıllardır hayalini kurduğum, F-16’nın kokpitine oturacaktım artık. O gece uyuyabileceğimi zannetmiyordum. Ama öyle bir eğitim aldık ki, uykusuz o koltuğa oturulmaz. Uyudum. Sabah oldu, uçağa yaklaştım. O bir F-16... Kalbim hızlı çarpmaya başladı. Kokpite oturdum. Kontrolleri yaptım. Her şey yolunda. Taksi yola çıktık. Pist başı... Ve yerden kesildik. F-16’dayım ve havadayım. İnanılmaz bir duyguydu.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 12:01

YORUM EKLE