Darbe girişimi için bomba ifade!

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı yurtdışındaki okullarda öğretmenlik yapan A.Ö. etkin pişmanlıktan yararlanmak için başvurduğu savcılıktaki ifadesinde, 15 Temmuz darbe girişiminin talimatını verenin de yönetenin de bizzat Fetullah Gülen olduğunu kaydetti.

Darbe girişimi için bomba ifade!

FETÖ'ye bağlı yurt ışı okullarında uzun yıllar öğretmenlik yapan A.Ö.  etkin pişmanlıktan yararlanmak için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

ÖĞRETMENLİK YAPTIĞINI ANLATTI

Savcılıkta ifade veren A.Ö. lisedeyken cemaate bağlı yurtta kaldığını  ayrıca cemaatin dershanesine gittiğini, üniversitede de cemaate bağlı öğrenci  evlerinde kaldığını, mezun olduktan sonra cemaatin okullarında öğretmenlik  yaptığını anlattı.

16 Temmuz sabahı darbe olayını öğrendikten sonra cemaatin gerçek  yüzünü anladığını, darbe girişiminin olduğu hafta Fildişi'nde konsolosluğa  gittiğini ve durumunu izah ederek, her türlü yardıma hazır olduğunu söylediğini  kaydetti.

DAĞITIM YAPIYORDU

Daha sonra ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldiğini belirten A.Ö.  ifadesinde, Avrupa'daki yardımların "Time To Help" kanalıyla cemaate geldiğini  aktararak, ''Cemaat adına Bosphore İnternational (Boğaziçi Derneği) isimli resmi  izni olan dernek dağıtımı yapıyordu. Tüm yardımlar bu dernek havuzunda toplanıp  oradan dağıtım yapılıyordu. Derneğin başkanı ise Mehmet Lütfü Ayal'dır.'' dedi.

İnternette ismi "Senegal imamı" olarak yayınlanan kişinin Adnan  Hoşoğlu olduğunu dile getiren A.Ö, ifadesinde şunları kaydetti:

"17 Aralık'tan sonra Adnan Hoşoğlu bize ve yanımızda topluluğa daha  doğrusu mesai arkadaşlarımıza 'Merak etmeyin. Herşey düzelecek' diyerek silahlı  kuvvetleri kastederek, 'Yeşiller bizi kurtaracak' şeklinde beyanda bulunmuştu.  Senegal imamı doğrudan Fetullah Gülen'le irtibatlıdır. Pensilvanya'ya sık sık  gider ve doğrudan Fetullah Gülen'den aldıkları talimatları bizlere iletir.  Fildişi imamı Mehmet Lütfü Ayal da birçok kez Pensilvanya'ya gidip Fetullah  Gülen'den talimat almıştır. Özellikle 17 Aralık sonrasında sıklıkla gittiğini  hatırlıyorum. Ben uzun yıllar Afrika bölgesinde çalışan ve cemaatin içerisinde  bulunan biri olarak 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin talimatını veren  bizzat Fetullah Gülen'dir ve yöneten de kendisidir diyorum.

Yıllardır silahlı  kuvvetlerin içerisine kendine mensup öğrenciler yerleştirmiştir. 15 Temmuz 2016  tarihinde de bunları harekete geçirerek darbe girişiminde bulunmuştur. 17-25  Aralık'ta adliye ve emniyet kanadındaki FETÖ mensuplarını kullanmış ve başarılı  olmayınca 'Yeşiller' diye tabir ettiği TSK içerisindeki örgüt mensuplarını  harekete geçirmiştir. Duyduğum kadarıyla son konuşmalarından birinde de Fetullah  Gülen, yeşil kaftan giyinerek gizemli şekilde bu talimatı örgüt mensuplarına  vermiştir.''


TALİMAT VERDİĞİNİ AKTARDI

FETÖ'nün "Fildişi imamı" Mehmet Lütfü Ayal'ın 17 Aralık'tan 1 hafta  önce  Pensilvanya'ya gidip geri döndüğünü, döndükten bir kaç gün sonra 17  Aralık'ın gerçekleştiğini, Ayal'ın Gülen'in moralinin çok iyi olduğunu ve  dershane kapatma hususlarının düzeltileceğini söylediğini ifade etti.

Ayal'ın, 17 Aralık girişimini gerçekleştiren bazı memurların  kendisiyle birlikte 17 Aralık öncesi Pensilvanya'da Fetullah Gülen ile  görüştüklerini söylediğini dile getiren A.Ö, ''Kendisi (Ayal) bize Fetullah  Gülen'in gelen memurlara 'hak, adalet, hukuk neyi gerektiriyorsa yanı elinizdeki  dosyalar neyi gerektiriyorsa gereğini yapın' şeklinde talimat verdiğini  aktarmıştı. Hatta aynı toplantıda o dönem milletvekili olan Hakan Şükür ve diğer  birkaç milletvekiline istifa dilekçesinin bizzat bu toplantıda yazılarak istifa  etmeleri için kendilerine ulaştırıldığını bize bizzat iletti.''
diye konuştu.

"Fildişi imamı" Ayal'ın sürekli olarak 10 yıllık ABD vizesi aldığını,  büyük bir ihtimalle Gülen'in yardımıyla bu vizeleri aldığını anlatan A.Ö. darbe  girişimi başarılı olmayınca Ayal'ın ciddi bir depresyona girdiğini ve Burkina  Faso pasaportu almak için uğraştığını ifade etti.

A.Ö. Fildişi'nde bulunan FETÖ mensuplarının darbe girişiminden sonra  ABD'nin kendilerini mülteci olarak kabul edeceği yönünde beklentilerinin olduğunu  da ifadesinde kaydetti.

A.Ö. şöyle devam etti:

''Fetullah Gülen'in ABD'den Güney Afrika'ya, Nijerya'ya ve Mısır'a  gideceği yönünde söylentiler vardı. Cemaatin önde gelenlerinden Önder Aytaç da  Nijerya'da bulunmaktadır. 15 Temmuz tarihinden 1 hafta önce Fildişi imamı Lütfü  Ayal, bizleri toplayarak 'Bu hafta yoğun bir dua talebi var ve herkes cemaatin  işlerinin yolunda gitmesi ve başarılı olması için dua etsin' talebinde bulundu.  Bu duaların da Bylock programı üzerinden yapılması telkin edilmişti. 'Buna şahit  oldum. Darbeden önceki hafta anormal bir şekilde FETÖ mensuplarının gerek  WhatsApp gerekse Bylock üzerinden Fetullah Gülen cemaatinin Türkiye ve dünya  genelinde başarılı olması için dua adı altında başarı istemleri sık sık  tekrarlanmıştı.

Daha önce de dua edilirdi ancak gece gündüz şeklinde ilk kez  darbeden önceki hafta dua edilmeye başlanmıştı. Fetulah Gülen'e ait örgüt  mensupları gerek adliye, gerek mülkiye, MİT, TSK ve benzeri stratejik kurumlarda  yıllarca yapılanmışlardır. Devletin bu kademelerinde özellikle örgüt elemanları  yerleşmiş, bizzati Fetullah Gülen'in talimatlarına göre hareket etmişlerdir. Bu  bilgileri yaklaşık 15 yıllık cemaatin içerisinde olan ve Batı Afrika'da  görevlerde bulunulmuş birisi olarak çok kolaylıkla söyleyebilirim.''


A.Ö. savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.


YORUM EKLE