Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan saldırı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan " Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir saldırı gerçekleşiyor. Oradaki zırhlı araçlara kurulan mayınlı tuzaklar neticesinde art arda oluşuyor. Temennim odur ki, şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından devam edecek mücadele çok daha kararlı olacaktır. Hepimizin başı sağolsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan saldırı açıklaması

 Hakkari Dağlıca’daki terör saldırısını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Orada (Dağlıca) yapılan bir temizlik sırasında böyle bir olay gerçekleşti. Orada zırhlı araçlara yönelik mayınlı tuzaklar neticesinde art arda oluşuyor. Tabi şu anda Genelkurmay Başkanlığımızın aktardıkları üzücü. Temennim odur ki yapılacak açıklama ve yapılacak mücadele daha kararlı olacaktır” dedi.  

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da özel bir televizyon kanalının canlı yayınında Hakkari Dağlıca’da meydana gelen terör saldırısını değerlendirdi. Erdoğan, “Her şeyden önce üzüntülüyüz. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Genelkurmayımız Dağlıca ile Hakkari ile gerek valimiz gerekse oradaki kolordu komutanı kendileri ile görüşmeleri devam ediyor. Öyle zannediyorum ki kesin netice anbean alınabilir ve şu anda Sayın Başbakanım da Ankara’ya dönüşü ile birlikte Ankara’da bir güvenlik toplantısı yapacaklar. O ana kadar da herhalde kesin neticeleri almış olurlar. Bu kesin neticeleri aldıktan sonra durumu açıklayacaklar” dedi.

  Bölgedeki hava şartlarının kötü olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Tabi orada hava şartları çok çok kötü? Bu kötü hava şartları altında verilen bir mücadele var. Orada yapılan bir temizlik sırasında böyle bir olay gerçekleşti. Orada zırhlı araçlara yönelik mayınlı tuzaklar neticesinde art arda oluşuyor. Tabi şu anda Genelkurmay Başkanlığımızın aktardıkları üzücü. Temennim odur ki yapılacak açıklama ve yapılacak mücadele daha kararlı olacaktır. Milletimizin başı sağolsun, Allah sabırlar versin” diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİ AÇIKLAMASI"
Erdoğan, "Çözüm Süreci aslında bunlar tarafından bir  ihanetle değerlendirildi. Çözüm Süreci'ni bunlar adeta Güneydoğu'da, kısmen  doğuda kendileri için silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler ve çok ciddi  bir silah stoklaması yaptılar. Burada bu süreç içerisinde, güvenlik güçlerimiz  tabi 'herhangi bir çatışmaya, şuna buna girmeyelim' dediler ama daha sonra  anladık ki bu süreç içerisinde bunlar bunu yaptılar." dedi.

"HÜKÜMET GÖRÜŞMELERİNİ DEĞERLENDİRDİ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer 400 milletvekilliğini alabilecek veya bir  anayasayı inşa edebilecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı durum bugün  çok daha farklı olurdu. Her şeyden önce bir yeni Türkiye hareketini, bir adımını  atmak için böyle bir şey çok çok önemliydi. Diyelim ki ben Başbakanımıza hükümeti  kurmayla ilgili görev verdim. CHP'yle görüşmeler yapıldı. Eğer CHP'yle mutabık  kalınabilseydi, iki partinin sayısı bir anayasayı inşa etme noktasında yeterli  bir sayıydı ama maalesef belli yerlere takılmak suretiyle bu olmadı. Daha sonra  MHP ile görüşmeler oldu. O tabi belki anayasayı kurmaya yeterli değildi ama en  azından millete gitme noktasında, bir referandum noktasında böyle bir imkanı  sağlayabilirdi fakat MHP ile de böyle bir anlayış maalesef görülemedi. Bir  taraftan teröre karşı olduğunu söyleyeceksin. Teröre karşı olduğunu söyleyenler,  kalkıp da elini, vücudunu taşın altına koymayacak. Şimdi böyle bir anlayış  olamaz, böyle bir milli duruş, bir milli yaklaşım olamaz. Maalesef bunlar da  yaşandı. Tabii ki ondan sonra da ben anayasanın bana vermiş olduğu yetkiye  dayanarak süratle ülkemizi seçime götürmenin gayreti içerisinde oldum" dedi.

GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA:TIKLAYIN!


Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2015, 22:57

YORUM EKLE