Canlı Bomba Eylemcisine Şok Karar

Adana Merkez Sabancı Camisi'nde cuma namazı sırasında minbere çıkarak, "Üzerimde bomba var" diye bağıran sanık yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Kararı duyunca sevinçten uzun süre ağladı.

Canlı Bomba Eylemcisine Şok Karar

Adana Merkez Sabancı Camisi'nde cuma namazı sırasında  minbere çıkarak, "Üzerimde bomba var" diye bağırarak paniğe yol açıp 11 kişinin  yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla 5 suçtan 70 yıla kadar hapisle  cezalandırılması istenen Mahmut Kılıçaslan, yurt dışı çıkış yasağı ve adli  kontrol şartıyla tahliye edildi.  Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikinci duruşmasına, tutuklu  sanık Mahmut Kılıçaslan (33) ile avukatı katıldı. Duruşmada, müştekiler Salih  Özkaraman, Volkan Akgöz, Ercan Çakır ve Muhammet Korana ile Diyanet İşleri  Başkanlığı'nı temsilen Müftü Yardımcısı Ahmet Celalettin Altunkaya da salonda  hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, sanıktan elde edilen dijital malzemelerle ilgili  raporun Adana Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gönderilmediğini belirtti. Müştekiler daha önce ifade verdiklerini belirtip sanıktan şikayetçi  olmadı. Müftü Yardımcısı Ahmet Celalettin Altunkaya ise camide zarar  oluştuğunu belirterek, "Ancak zarar miktarı hususunda bir tespit yapılmamıştır,  dava nedeniyle şikayetçiyiz, davaya katılmak istiyoruz." dedi. Sanık Kılıçaslan da bütün kamuoyundan tekrar özür dilediğini  belirterek, "Böyle bir suçla karşınıza çıkmaktan kendimden utanç duyuyorum."  diyerek tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, sanık Kılıçaslan'ı "Üzerine atılı suçun niteliği,  dosya kapsamına yansıyan delil durumu ve tutuklulukta geçen süre ile tutukluluğun  tedbir olma niteliği nazara alarak" yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol  şartıyla tahliye etti.

UZUN SÜRE AĞLADI 

Tahliye kararını duyan Kılıçaslan, sevinçten uzun süre ağladı. Duruşma eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

BÜYÜK PANİK YAŞANMIŞTI   

Adana Merkez Sabancı Camisi'ne 1 Temmuz'da gelen Mahmut Kılıçaslan,  cuma hutbesi okunduğu sırada minbere çıkarak, "Üzerimde bomba var." diye bağırıp,  gömleğini açarak belinde sarılı korse ve üzerinde sarı renkli, boru şeklinde  hazırlanmış el yapımı bombayı cemaate göstermiş, bunun üzerine cemaat infiale  kapılarak dışarı çıkmak için koşuşturmuş, 11 kişi yaralanmıştı. Sivil polis  memurları, minbere çıkıp Kılıçaslan'ı etkisiz hale getirmişti.Cemaat tarafından linç edilmek istenen Kılıçaslan tutuklanmış ve  hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "olası  kasıtla yaralama, basit yaralama", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli  maddeleri izinsiz olarak bulundurma" ve "halk arasında korku ve panik yaratmak  amacıyla tehdit" suçlarından 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

 Emniyet Müdürlüğünde görevli bomba imha uzmanı ekip tarafından  hazırlanan raporda Kılıçaslan'ın üzerindeki düzeneğin el yapımı patlayıcı olduğu  kaydedilmişti. Olayla ilgili cumhuriyet savcısı, cami içinde panik, korku ve arbedeye  neden olan Kılıçaslan hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin  kullanılmasını engelleme", "olası kasıtla yaralama, basit yaralama", "silahlı  terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" ve  "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından iddianame  hazırlamış, sanık hakkında 5 ayrı suçtan 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle  dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 18:13

YORUM EKLE