Bu SMS'le uyardılar!

ŞIRNAK Cizre ve Silopi'de öğretmenlere SMS ile ’hizmet içi eğitime’ alındıkları mesajı gelince, çok sayıda öğretmen dün bölgeyi terk etti. Otogarlarda yoğunluk yaşanırken vatandaşlar tarihi ipek yoluna çıktı.

Bu SMS'le uyardılar!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bugün öğle saatlerinde öğretmenlerin cep telefonlarına Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından SMS mesajları gönderildi.

Mesajlarda, 'Tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı' belirtilirken, "Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir" ifadelerine yer verildi.

BANKALARIN ÖNÜNDE KUYRUKLAR

Cizre’de 104 okulda 431 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmenden, aileleri başka il ve ilçelerde oturanlar ilçeyi terk etmeye başladı. 

Önce bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluşturan öğretmenler, ardından yanlarına aldıkları bavullarla birlikte ilçeden ayrılmaya başladı. Özel araçları bulunan öğretmenler araçlarıyla, olmayanlar ise minibüslerle veya yaya olarak otogara akın etti.  

VATANDAŞ TARİHİ İPEK YOLU'NA ÇIKTI

Otogarda yoğunluk nedeniyle büyük hareketlilik yaşanırken, ilçeden ayrılmak için otobüs bulamayan öğretmenler, yaya olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası İpek Yolu’na çıktı. Öğretmenler burada otostop yaparak bulabildikleri araçlara bindi ve kentten ayrıldı. Araç bulamayan öğretmenler ise yağmur altında beklemek zorunda kaldı.

İLÇE HALKI TEDİRGİN

Cizre’de öğretmenlerin ayrılması ilçe halkı arasında da tedirginlik yarattı. İlçe sakinleri, Cizre’de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı tahmininde bulunarak, fırın, market, manavlara akın etti ve  alışveriş yaptı. Özellikle fırın ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Cizre’de polisin ilçe giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla tutarak yoğun güvenlik önlemleri aldığı da görüldü.

SİLOPİ’DE 3 GÜN İZİN

68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi’de de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir.

İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim" denildi.

Silopi’deki öğretmenler de gönderilen mesajların ardından yanlarına aldıkları kişisel eşyaları ile birlikte ilçeyi terk etmeye başladı. İlçe otogarında da öğretmenlerin ayrılması nedeniyle hareketli anlar yaşadı. Silopi’de köylerden gelen öğrencilerin kaldığı pansiyon ve yurtlar da boşaltılarak öğrenciler evlerine gönderildi.

DOKTORLAR KÖŞEYE SIKIŞTI!

Merhaba,Bir müddettir mecburi hizmet için Cizre’deyim muhtemelen bu hafta Cizre’de çok büyük olaylar olacak ve sokağa çıkma yasağı ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı buradaki öğretmenlere sömestre tatiline kadar Cizre’yi terk edin diye uyarı sms’leri atmış. Bizim Sağlık Bakanımız da bugün sokağa çıkma yasağı olan yerlerde hizmet aksamasın diye doktorlara hastanede yatıp kalkacak diye emir yollamış.

Ne kadar sahipsiziz di mi? Karşılığında ise hem poliklinik yapamayacağımız için döner sermaye alamayacağız. Hem de özgürlükten yoksun bir şekilde çalışmak zorunda kalacağız.

Bu durumu ismim vermeden haber yapabilirseniz ve buradaki doktorların sesini duyurabilirseniz çok seviniriz. Şimdiden çok teşekkür ederiz. Umarım bu mesajımı okuyan herkes paylaşır…

Dr. X.X.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 10:24

YORUM EKLE