Binlerce Suriyeli sınırda bekliyor!

Telabyad kentinden kaçan binlerce Suriyeli'nin Türkiye sınırındaki bekleyişi sürüyor. Sınır hattında toplanan kalabalık, bu sabah ellerindeki boş pet şişeleri birbirine vurarak su istedi. Grup geçiş yapmak istedi. Sınır hattında bekleyen binlerce Suriyeli gün içerisinde Türkiye’ye alınacağı belirtiliyor.

Gündem 14.06.2015, 14:14 14.06.2015, 14:21 Nurselin Kaba
Binlerce Suriyeli sınırda bekliyor!

 Öte yandan Telabyad’daki IŞİD hedeflerine YPG tarafından top atışları yapılırken, koalisyon uçakları IŞİD hedeflerini bombaladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan ise bugün Türkiye'nin tutumuyla ilgili kritik bir açıklama geldi: "Koalisyon güçleri 'IŞİD burada' diye köyleri, su kuyularını bombalıyor, araziler yakılıyor. Boşaltılan yerleri PYD doldurarak geliyor. Biz yeni bir göç dalgasını kabul edersek en yaz yeni bir 100 bin kişiyi Türkiye'nin karşılamaya hazır olması lazım. Diyoruz ki, sınırda yine insani yardım yapalım, hasta ve yaralıları alalım. Önceliğimiz bunların kendi sınırları içinde kalmaları ve onlara Türkiye'nin insani yardımlarını ulaştırmasıdır.

PYD DENETİMİ DIŞINDAKİ TEK NOKTA
 
İç karışıklığın sürdüğü Suriye'nin Türkiye sınırındaki IŞİD kontrolündeki Telabyad kenti, son günlerde YPG güçlerinin hedefi haline geldi. Kamışlı'dan başlayan ve Kobani'ye kadar olan sınır hattında PYD denetimi dışında kalan tek nokta olan Telabyad'ı ele geçirmek için geçen ay saldırı başlattı. Telabyad'ın doğusundaki 110 kilometre mesafedeki Rasulayn kentinden harekete geçen IŞİD militanları güzergah üzerindeki köyleri ele geçirdi ve geçen ay sonunda ulaştığı Sülük Kasabası'nda IŞİD militanları ile çatışmaya başladı. Gruplar arasındaki çatışmalar sırasında koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının da havadan IŞİD hedeflerini bombalaması köylerdeki sivilleri tedirgin etti ve binlerce kişi Türkiye'ye geçmek için sınıra yığıldı.
 
10 BİNİ AŞKIN KİŞİ TÜRKİYE'YE GEÇTİ
 
Geçen ay sonunda sınır hattında toplanmaya başlayan ve ilk etapta geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, geçen 30 Mayıs günü Türkiye'ye alınmaya başladı. Türkiye'ye geçişlere izin verildiğinin duyulmasının ardından çatışma olmayan bölgelerden de binlerce kişi sınıra yığıldı. 1 haftalık süreçte 10 bini aşkın Suriyeli, sınır hattında bulunan Yeşiltepe ve Zenginova mahallelerinin bulunduğu bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye alındı. 
 
GEÇİŞLERE VERİLMEDİ
 
Geçen çarşamba günü yaşanan yoğun göçün ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa'ya geldi, sınır hattında ve sığınmacıların geçiş yaptığı Zenginova Mahallesi yakınlarında incelemelerde bulundu. Kurtulmuş incelemelerini tamamladıktan sonra bölgede çok büyük trajedi yaşanmadıkça geçişlere izin verilmeyeceğini ifade etti. Bu açıklamanın ardından savaştan kaçan Suriyeliler'in sınıra göçü devam ederken, Türkiye'ye giriş yapmalarına ise izin verilmedi.
 
TÜRKİYE'YE ALINACAKLAR İDDİASI
 
DHA'nın haberine göre kent yöneticilerinin askeri yetkililer ile yaptığı ortak toplantıda, sınırın diğer tarafına ilişkin son durumun ele alındığı ve birkaç kilometre yakından atılan top ve havan mermisi atışlarının Telabyad’daki sivilleri tehdit eder boyuta ulaştığı değerlendirmesi yapıldı. Varılan ortak kanaatin Ankara’ya iletildiği ve binlerce Suriyelinin hayati risk altında olduğuna dair görüşün ardından sığınmacıların Türkiye’ye alınmasına karar verildi. 
 
Bu gelişmeni ardından sınır hattında hazırlıklara başlandı ve gün içerisinde sınır hattında bekleyen ve şu an için sayılarının 3 ile 5 bin arasında olduğu kaydedilen Suriyelilerin, Akçakale Sınır Kapısı’ndaki Gümrük sahasında detaylı aramadan geçirilerek Türkiye’ye alınacağı öğrenildi.
 
KURTULMUŞ: DURUM FARKLI BİR HAL ALDI
 
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş bugün yaptığı açıklamada Suriye sınırında durumun farklı bir hal aldığını söyledi. Türkiye'ye girmek isteyen Suriyelilerin durumunun sorulduğu Kurtulmuş, koalisyon  güçlerinin 14 mayıs gecesinden bu yana sınırı bombaladığını belirterek, şöyle  konuştu: 
 
  "Koalisyon güçleri 'IŞİD burada' diye köyleri, su kuyularını  bombalıyor, araziler yakılıyor. Boşaltılan yerleri PYD doldurarak geliyor. Bir  taraftan IŞİD bir taraftan PYD ama ağırlıklı olarak koalisyon güçlerinin  bombalamasından kaçarak gelen insanlar. Biz Telafer'den yeni bir göç dalgasını  kabul edersek bu şu anlama geliyor, en yaz yeni bir 100 bin kişiyi Türkiye'nin  karşılamaya hazır olması lazım. Biz Kobani'deki gibi ya da diğer bölgelerde  olduğu gibi bugün itibarıyla hayati insani bir dram olmadığı kanaatindeyiz. Onun  için diyoruz ki, sınırda yine insani yardım yapalım, hasta ve yaralıları alalım  ama burada bir çatışma ortamı yok. Burada insanlar çatışmadan kaçmıyorlar.  Önceliğimiz bunların kendi sınırları içinde kalmaları ve onlara Türkiye'nin  insani yardımlarını ulaştırmasıdır." 
 
TELABYAD'DAN KAÇIP SINIRA YIĞILDILAR
 
Suriyeliler'in, Zenginova Mahallesi yakınlarında bekleyişi devam ederken, dün öğleden sonra binlerce Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı yakınlarında toplandı. IŞİD kontrolündeki Telabyad'daki evlerini terk ettiği öğrenilen binlerce Suriyeli, sınır tellerinin bulunduğu bölgeye gelerek Türkiye'ye geçmek istedi. Suriyelilere izin verilmezken, akşam saatlerinde eli silahlı 7-8 IŞİD militanı, kalabalığın olduğu bölgeye geldi. İŞİD militanları, kalabalığı yaptığı konuşmanın ardından yeniden Telabyad'a doğru yönlendirdi. Bu gelişmeden birkaç dakika sonra Telabyad'a giden Suriyeliler, yeniden geri döndü ve sınır tellerinin olduğu bölgede toplanarak geçiş yapmak için güvenlik güçlerinin kendilerine izin vermesini istedi. Bu sırada IŞİD militanları ise bölgeden uzaklaştı ve Telabyad'a geri gitti.
 
BUGÜN BOMBA SESLERİ
 
Bugün öğle saatlerinde başlayan ve birkaç dakika aralıklarla 5-6 kez top atışı sesi duyuldu. Hemen ardından da koalisyon uçakları IŞİD hedeflerini bombaladı. Patlamaların ardından  hedef alınan bazı noktalardan yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görüldü. 
 
Sınırda bekleyenleri tedirgin eden bu gelişmenin ardından silah sesleri de duyulurken, güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini artırdı. Bölgeye kimsenin yaklaşmasına izin verilmezken, Telabyad semalarında zaman zaman uçak sesleri de duyuluyor.
 
YPG 2 KOLDAN İLERLİYOR
 
Telabyad'ı ele geçirmek isteyen PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri, Telabyad'ın doğusundaki Rasulayn ile batısındaki Kobani'den saldırıya geçti. Güzergah üzerindeki bölgeleri de ele geçiren aynı zamanda ÖSO'nun bir kolu olan Burkan El Fırat'ın da desteklediği YPG güçleri, batıda kritik noktadaki Sülük Kasabası, doğuda ise yine stratejik öneme sahip Ayn-el İs bölgesini ele geçirdi. Bu sırada bazı noktalarda Arap aşiretler de YPG güçlerini IŞİD'e karşı verilen mücadelede destekledi. 
 
KOALİSYON UÇAKLARI Rakka YOLUNU BOMBALIYOR
 
Doğu ve batıdan Telabyad'a yaklaşan ve yay şeklinde kentin etrafını sarmayı planlayan YPG güçlerine, IŞİD'e 90 kilometre mesafedeki Rakka'dan destek gelmesini engellemek için koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da havadan destek verdi. Savaş uçakları IŞİD'in ikmal yollarını kesmek adına Telabyad ile Rakka arasındaki yolları da bombaladı. Yolların bombalanmasının ile Telabyad'daki IŞİD güçlerine olabilecek lojistik ve askeri personel desteğinin engellenmesi hedefleniyor.
 
TEK ÇIKIŞ YOLU TÜRKİYE OLACAK
 
IŞİD militanları ile başlatılan saldırının ardından çeşitli önlemler aldı. Günler öncesinden Telabyad'ın etrafına derin hendekler kazarak ilçeye araçla ulaşımı engellemeyi hedefleyen IŞİD militanları aynı zamanda geçiş noktalarına mayın ve bombalı tuzaklar döşedi. İlçe merkezinde de kritik binalara ağır silahlarla konumlanan IŞİD militanları, saldırıya karşı direnmeyi ve YPG güçlerinin ilçeye sızmasını engellemeyi planlıyor. Buna karşın etrafı çevrilen ilçenin düşmesi halinde Telabyad'daki binlerce kişi gibi ölümden kaçacak olan IŞİD militanlarının tek kaçış noktası Türkiye olacak.
 
SINIRA ASKER VE POLİS TAKVİYESİ
 
Günlerdir gözlerin çevrildiği Akçakale'de, dün yaşanan hareketliliğin ardından bölgede güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Akçakale sınırında toplanan binlerce Suriyelinin geçişine izin verilmezken, asker ve polis sınır tellerinin olduğu bölgede zırhlı araçlarla yoğun önlem aldı. Olası her türlü ihtimali de değerlendiren güvenlik güçleri, sınırdaki Akçakale'ye çok sayıda asker ve polis takviyesi gönderdi. İlçeye gelen asker ve polisler, yakın noktadaki mahalle ve sokakları araç ve yaya girişine kapattığı sınır hattına kimseyi yaklaştırmamaya başladı. 
 
SURİYELİLER BEKLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
 
Dün sınırda bekleyen ve sayıları 10 bini bulan Suriyeliler, bu Sabah sayıları 3 bin civarına düşmesine rağmen sınır hattında bekleyişini sürdürüyor. Sınırda bekleyen binlerce Suriyelinin ise geçişlere izin verilmeyince yeniden Telabyad'a dönerek geceyi burada geçirdiği ve sınırın açılması durumunda yeniden Türkiye'ye gelecekleri bildirildi. Bu arada bölgede bekleyen binlerce Suriyeli, sabah saatlerinde sınır tellerinin bulunduğu bölgede geçiş taleplerini dile getirdi. Bu sırada bazı Suriyeliler ellerindeki pet şişeleri birbirine vurarak ve havaya kaldırarak su istedi. Su talepleri dile getirilen ve sıcaktan bunalan Suriyelilere zaman zaman TOMA'lardan sıkılan su ile serinletildi. Sınırda sık sık 'Türkiye' diyerek slogan atan Suriyeliler, geçişlerine izin verilmesini beklemeye devam ediyor.


Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:39
Güneş 06:12
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:54
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23