Berkin Elvan soruşturması ile ilgili flaş gelişme!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada, şüpheli polis memuru F.D. hakkında "olası kastla öldürme" suçundan iddianame hazırlandı.

Berkin Elvan soruşturması ile ilgili flaş gelişme!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcılarından  İsa Dalgıç tarafından Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013'te yaralanan ve  tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin  Elvan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonunda hazırlanan ve İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne  gönderilen 11 sayfalık iddianamede, Elvan'ın anne ve babası "müşteki", polis  memuru F.D. ise "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, bilirkişi ve Adli Tıp Kurumundan alınan raporlar ile  tanık ve müşteki beyanlarına yer verildi. Şüpheli polis memurunun ifadesinin de  bulunduğu iddianamede, polis memuru, olay tarihinde Okmeydanı'da  görevlendirildiklerini, yolu trafiğe kapatan eylemcilere müdahale ettiklerini,  daha sonra ara sokaklara kaçarak yeniden toplanan grupların kendilerine  mukavemette bulunduğunu anlatarak, olay sırasında zet silahını kullanıp  kullanmadığını hatırlamadığını iddia etti.

Gezi eylemlerinin olay günü otoyolu kapattığını, bunun üzerine olay  yerine giden polislerin eylemcileri dağıtarak yolu trafiğe tekrar açtığı  anımsatın iddianamede, dağıtılan eylemcilerin tekrar ara sokaklarda toplandığı ve  polise mukavemette bulunduğu anlatıldı. Bunun üzerine polislerin tekrar  eylemcilere müdahale ettiği, bu sırada kafasına gaz fişeği isabet eden Berkin  Elvan'ın yaralanarak, hastaneye kaldırıldığı ve tedavi gördüğü sırada hayatını  kaybettiği anlatıldı.

Alınan ifadeler ve raporlar ışığında tüm deliller birlikte  değerlendirildiğinde Elvan'ın başına gaz fişeği atan şahsın şüpheli polis memuru  F.D. olduğunun tespit edildiği aktarılan iddianamede, şüphelinin "olası kastla  öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede, olayda hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın üzerinde 11 adet  ''patlayıcı torpil'' bulunduğu kaydedildi.

Bu arada, soruşturma kapsamında ifadesi alınan 42 polis hakkında  takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Gezi Parkı odaklı olaylarda, Okmeydanı'ndaki eylemlere müdahale eden  polisin attığı iddia edilen gaz bombası fişeğiyle 16 Haziran 2013'te yaralanan ve  tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin  Elvan'ın yaralandığı olayla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  soruşturma başlatıldı.

Soruşturma dosyasına ilk olarak dönemin Memur Suçları Bürosu  savcılarından Adnan Çimen bakarken, savcıların yer değişiklikleri nedeniyle dosya  sırasıyla bu bürodaki savcılar Abdullah Yıldırım, Seyfettin Atıcı ve Faruk  Bildirici'nin sorumluluğuna verildi.

Dosyanın son olarak devredildiği savcı Bildirici, o dönem olay yerinde  görev yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı birçok polis memurunun  ifadesini aldı.  Olay yerine yakın özel poliklinikte çalışan bir diş hekimi ile  asistanının tanık olarak ifadesine 20 Mart 2014'te başvuran savcı Bildirici,  Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan'ı da 26 Mart 2014'te dinledi.

Elvan'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu otopsi raporu savcılığa 21  Nisan 2014'te ulaştı. Raporda, "Otopside tanımlanan bulgulara ek olarak beyine  yapılan koronal kesitlerde ventrikül sistemi genişlemiş olup, frontalden  oksipital bölgeye dek parankim içi küçük çaplı kanamalar görüldüğü, kanama  alanları çerçevesinde beyin kıvamı yumuşamış olarak izlendiği, beyincik ve beyin  sapına yapılan kesitlerde doku kıvamında belirgin yumuşama ve kolay  parçalanabilir görünüm izlenmiştir." ifadesine yer verildi. Soruşturma savcısı  Bildirici'nin talebi üzerine, olay yerinde polislerin kullandığı ve Elvan'ın  vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya monte edilmiş kamera görüntüleri, Ulusal  Kriminal Büro görevlisi bilirkişisi tarafından incelendi ve analiz raporu 6 Mayıs  2014'te dosyaya sunuldu.

SORUŞTURMA SAVCISI KİRAZ ŞEHİT EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici'nin, Hakimler ve Savcılar  Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla Haziran 2014'te Antalya'ya hakim olarak atanması  üzerine dosya, savcı Mehmet Selim Kiraz'a devredildi.

Terör örgütü üyeleri tarafından adliyedeki odasında 31 Mart 2015'te  rehin alınan Savcı Kiraz, şehit edildi. Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin  soruşturma dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu'nda  görevli İsa Dalgıç'a devredildi.

Savcılığın, daha önce Ulusal Kriminal Büro'ya yaptırdığı, olay  yerindeki polislerin kullandığı ve Elvan'ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya  monte edilmiş kamera görüntü analizi, bu kez İstanbul Jandarma Kriminal  Laboratuvarı'na incelettirildi. İncelemede, söz konusu görüntüler daha da  netleştirildi. Yeni görüntüde iki şüpheli memurun göründüğü ve bu memurlardan  birinin Elvan'ın ölümüne neden olduğu tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 12:20

YORUM EKLE