Bakın şartları neymiş..

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Abdullah Öcalan'la doğrudan temas istediklerini,çözüm sürecinin ancak bu şekilde kurtarılabileceğini ifade etti.

Bakın şartları neymiş..

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Med Nûçe’de yayınlanan Politik Alan programında, Abdullah Öcalan’ın yeni süreç için hazırlık yaptığının söylendiğini ancak bunun sonuçlanması için yöntem değişikliği yapılması gerektiğini belirterek, çözüm için Abdullah Öcalan’la doğrudan görüşebilmeleri gerektiğini vurguladı.


"ÖYLE ESKİSİ GİBİ ÇAĞRI YAPSIN, PKK DE UYSUN, OLMAZ..."

Kalkan, olası bir yeni süreçte anlaşma ve yasal temeller gerektiğini belirterek, “Önder Apo’nun özgürce istediği herkesle görüşebilmesi gerekiyor. Hareketimizin Önder Apo’yla görüşmesi lazım. Diyorlar ki Önder Apo İmralı’da yeni süreç için hazırlık yapıyor. Yapabilir, ama hareketle görüşüp tartışarak ancak sonuçlandırabilir. Öyle eskisi gibi, çağrı yapsın, PKK de uysun, olmaz. Biz bunu bir yaptık, beş yaptık, on yaptık, daha kaç sefer yapabiliriz?” diye sordu.

"ÇÜNKÜ SONUÇ ÇIKMIYOR"

Kendi sorusuna, “Yapamayız. Niye? Çünkü sonuç çıkmıyor” diye yanıt veren Kalkan, “O yöntem çözüm üretmiyor, uzatıyor, acıları ağırlaştırıyor. Bütün bunların ortadan kalkması için yöntem değişikliği gereklidir. Artık her şey tarafların karşılıklı mutabakatı ve anlaşmasıyla olur. Dolmabahçe’de mutabakat oldu, onu da reddettiler” dedi.
DEMİRTAŞ'A 'PKK ELİNİ TETİKTEN ÇEKSİN' CEVABI

Son dönemde yaşanan çatışmalara ilişkin de konuşan Kalkan, “Yapılan çağrılara saygı duyduğumuzu belirttik. ‘PKK elini tetikten çeksin’ deniliyor, ben yine söylüyorum PKK elini tetiğe atmadı ki çeksin. Yapılanlar misilleme düzeyindedir. Öyle söylendiğinde, sanki PKK yapıyormuş gibi ortaya çıkıyor. Gerçekçi olunmalıdır. 24 Temmuz saldırısı nedir? O kadar tutuklama oldu, niye demokratik siyaset, sivil toplum örgütleri önüne geçmiyor, sahip çıkmıyor?” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 17:41

YORUM EKLE