Atatürk Havalimanı'nda büyük patlama

İstanbul Valisi, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bir süre sonra Adalet Bakanı ölü sayısını 31, yaralı sayısını 147 olarak açıkladı. Ankara'dan İstanbul'a geçen Başbakan Yıldırım, ölü saysını 36 olarak verirken, Amerikan AP ajansı ise Türk kaynağına dayandırarak can kaybı sayısının daha fazla olduğunu öne sürdü...

Gündem 29.06.2016, 06:20 29.06.2016, 11:59 Mehmet Berke

Atatürk Havalimanı'nda, canlı bomba saldırısı ile ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Sayısını 3 olarak değerlendirdiğimiz canlı bomba saldırısında, ilk belirlemelere göre 28 kişi hayatını kaybetti, 60'a yakın yaralı hastanelere intikal ettirilmiştir" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin, "Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre, bana en son ulaşan rakama göre, 31 civarında ölü var. Bunların kimlikleri henüz tespit edilmiş değil. Yaralı sayısı da 147 olarak bana intikal etti" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise İstanbul'a geldikten sonra yaptığı açıklamada patlamalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 36 olduğunu, bu rakama 3 canlı bombanın dahil olmadığını söyledi.

"AP!YE GÖRE BİLANÇO DAHA AĞAR"

Amerika merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ise üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, saldırıda ölenlerin sayısının 50'ye yakın olduğu bilgisini abonelerine servis etti..

BAŞBAKAN: İŞARETLER IŞİD'İGÖSTERİYOR

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 3 canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda en az 36 kişi yaşamını yitirdi. Başbakan Yıldırım, ilk işaretlere göre saldırının arkasında IŞİD'in olduğunu söyledi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırılarında en az 36 kişi öldü, 147 kişi yaralandı. 3 canlı bombanın bu rakama dahil olmadığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, teröristlerin havalimanına taksiyle geldiklerini, x-ray cihazının önünde ateş açtıklarını ve ardından üzerlerindeki yelekleri patlattıklarını açıkladı. Yıldırım'a göre ilk veriler, IŞİD'e işaret ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Atatürk Havalimanı Dış hatlar terminali art arda gerçekleşen saldırıların ilki saat 21.51'de yaşandı.  Dış hatlar geliş terminalinde canlı bombalardan ilki kendini havaya uçurdu. Bu patlamanın hemen ardından üst katında bu kez 2 terörist ellerindeki otomatik silahlarla içeri girip ateş açtı. Teröristler ateşle karşılık gördü. Görevli bir polis teröristlerden birini vurdu. Yere düşen terörist kısa bir süre sonra üzerindeki düzeneği patlattı. Silahla ilerleyen üçüncü terörist de bu patlamadan kısa bir süre sonra bir alt katta kendini havaya uçurdu.

İlk belirlemelere göre bilanço ağır oldu. En az 36 kişi öldü, 147 kişi yaralandı. Güvenlik birimleri terör saldırısını gerçekleştiren örgütün IŞİD olduğu üzerinde duruyor.

CENAZELER ADLİ TIP'TA

Patlamada yaralananlar çevre hastanelere kaldırıldı. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önü yaralılara kan vermek isteyenlerle doldu. Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenler de Adli Tıp Kurumuna getirildi. Saat 01.30 itibari ile 4'ü kadın 26 kişinin cenazesi kuruma getirildi. Kimlik tespit çalışmaları sürdü. 4 erkeğin kimlikleri şöyle; yer hizmeti görevlisi Çağatay Çöl, Sadık Petek (47) Mehmet Mert (30) ve Ethem Uzunsoy (43).

YOLCULAR BAŞKA TERMİNALDEN ÇIKTI

Patlamanın ardından Atatürk Havalimanı'na gelerek incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin, terör saldırısıyla ilgili ilk bilgileri paylaştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da Atatürk Havalimanı'ndaki patlamanın ardından olay yerinde inceleme yaptı.

Atatürk Havalimanı'na inen 14 uçağın yolcuları güvenlik nedeniyle patlamaların olduğu terminal yerine Florya'daki Genel Havacılık Terminali'nden çıkarıldı. Ayrıca havada olan bazı uçaklar da başta Sabiha Gökçen olmak üzere İstanbul'a yakın yerlerdeki  meydanlara yönlendirildi. Atatürk Havalimanı'ndaki hava trafiği 00.10 sıralarında tamamen iniş ve kalkışlara kapatıldı. Atatürk Havalimanı'na saat 08.00'e kadar sefer yapılamayacak.

SABİHA GÖKÇEN'DE OLAĞANÜSTÜ HAL

Saldırıdan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Havalimanına gelen araçlar didik didik aranıyor. Çok sayıda polis de havalimanı çevresinde önlem almış durumda. Atatürk Havalimanı'nın kapalı olması nedeniyle uçakların büyük bölümü Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönlendiriliyor. Polis, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nda da önlem aldı. Otogara giren ve çıkan araçlar polis tarafından aranıyor.

ABD'DEN ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ SALDIRIYA KINAMA

Beyaz Saray, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı 'şiddetle' kınarken, ABD Adalet Bakanı da "Her türlü desteğe hazırız" mesajı gönderdi.


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Ernest, "ABD, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzinelerce insanın ölümüne yol açan saldırıyı en şiddetli şekilde kınamaktadır. Atatürk Havalimanı, bu yıl saldırıya uğrayan Brüksel Havalimanı gibi, bizi birbirimize kenetleyen bağların simgesidir" dedi.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch'ten de İstanbul'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili açıklama geldi. Lynch, konuyla ilgili kendisine gelecek raporları beklediğini ifade ederken ABD'nin Türkiye'ye her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ise İstanbul'daki durumu yakından takip ettiğini açıkladı.

ABDULKADİRSELVİ: TERÖRİSTLER 7 KİŞİ OLDUĞUNU TAHMİN EDİYOR

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısının ayrıntılarını yazdı. Selvi, "Teröristlerin 7 kişi olduğu tahmin ediliyor" dedi.

İşte Abdulkadir Selvi'nin yazısı:

Canlı bomba önce keşif yapmış

Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasama, yürütme ve yargı mensuplarına verdiği iftar nedeniyle devlet erkanı Beştepe'deydi.

Devlet erkanı  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden ayrıldıktan sonra İstanbul Atatürk Havalimanına saldırı haberi geldi. İsrail'le anlaşmanın yapıldığı, Rusya ile normalleşme sürecinin başladığı, turizm konusunda umutların arttığı bir sırada patlama haberi geldi. Atatürk Havalimanı'na yapılan saldırı Ankara'da tam bir şok etkisi yaptı.

İlk gelen bilgiler olayın vahametini anlatmaya yetiyordu.

Patlama haberini aldığımız sırada Atatürk Havalimanı'ndan heyecanla arayan bir bürokrat, "Aracımla Dış Hatlar Gelişin önünden geçtikten sonra büyük bir patlama oldu. Bunun üzerine aracı hemen sağa çektim. Geriye döndüğümde yaralılar yerlerde yatıyordu. Tam o sırada metronun olduğu, kapalı otoparkın bulunduğu bölüme kaçanlar olduğunu gördüm. Onların peşinden polisler koşturdu" diye anlatmaya başladı. Heyecanı yatıştıktan sonra tekrar aradım, hala olayın etkisi altındaydı.

Zaman ilerledikçe bilgiler gelmeye başladı. İlk bilgiler iki ayrı patlama olduğu şeklindeydi. Bu daha sonra bunun üç ayrı canlı bomba olduğu şeklinde düzeltildi.

İlk gelen bilgiler şu yöndeydi.

Üzerinde mont bulunan bir şahıs sivil şahısların dikkatini çekiyor. İstanbul sıcağında üzerinde montla dolaşan şahsı polisler izlemeye başlıyor. Bu şahıs iki arkadaşının yanına gidince, takip edildiklerini fark ediyorlar. Bu sırada kalaşnikof tüfekle polisleri tarayıp, sivillerin arasına karışıyorlar. İlk canlı bomba dış hatlar gelişin önünde kendini patlatıyor. En büyük can kaybı ve yaralılar burada yaşanıyor.

Polislerin karşılık vermesi üzerine teröristler Dış Hatlar Geliş Kapısından içeriye doğru koşuyor. Görüntülerde tam X-Ray cihazının olduğu yerde canlı bomba pimi çekerek kendini patlatıyor. Görüntülerde orada büyük bir alev topu ve patlamanın şiddetiyle yaralanan ve etrafa savrulan insanlar gözüküyor. Orası çok kalabalık olduğu için patlamanın etkisi büyük oluyor. Alevler dış hatlar salonunun içine doğru yayılıyor. Teröristler bu arada silahla taramaya başlıyor.

Bir terörist çatışmada vurularak öldürülüyor. Bir canlı bomba kendini patlatıyor.  Biri de sağ olarak ele geçiriliyor. Teröristlerin 7 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu yazı yazıldığı sırada diğer dördünün yakalanması için operasyonlar sürüyordu.

Bir bilgi de canlı bomba olarak kendini patlatan teröristin öğleden önce de Atatürk Havalimanına giriş yaptığı,  kamera görüntülerinden tespit edildi.

Olayın ilk anından itibaren  bunun bir terör saldırısı olduğu belirlendi. Kalaşnikof  nedeniyle  PKK üzerinde durulmaya başlandı.  Ama zaman ilerledikçe DEAŞ ismi ön plana çıktı.

Bu arada bir taksiden söz ediliyordu. Havaalanına iki kez giriş yaptığı belirlenen bir taksiyle havalimanına girdikleri ve ilk kontrol noktasını sorunsuz geçtikleri yönündeydi. Patlama haberini bir grup gazeteci ve siyasilerle birlikte otururken aldık. Her telefonla birlikte ölü ve yaralı sayısı artmaya başladı. İlk değerlendirmeler,teröristlerin dış hatlar terminalinin içine girerek büyük bir katliam yapmayı planladıkları yönünde oldu. 1982 yılında ASALA'nın Ankara Esenboğa Havaalanında yaptığı terör saldırısından 32 yıl sonra bu kez İstanbul Atatürk havalimanındaki patlama meydana geldi.Yorumlar (2)
Sezen 5 yıl önce
Ciğerimizi yakanları kahret helak et yarabbim
murat 5 yıl önce
Allah'ım sen bu ölenlere rahmet eyle, bunu yapanları da helak et.
14
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:41
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:20
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29