Ankara'daki o sokağın ismi değişiyor...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Moskova'da ikili görüşmelerde bulundu.

Ankara'daki o sokağın ismi değişiyor...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Moskova'da ikili görüşmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rusya Büyükelçiliği'nin olduğu sokağın isminin, suikasta kurban giden Rus Büyükelçi'nin anısına, Karlov olarak değiştirileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Bu terör saldırısın arkasında ne var açığa çıkaracaklar. Elbette Karlov'a yapılan bu terör saldırısının hesabı sorulacaktır. Ve kendisinin adını hem Ankara'da hem de yüreğimizde yaşatacağız. Büyükelçiliğin olduğu sokağın ismine de Karlov'un adını vereceğiz" diye konuştu.

RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV ÖLDÜRÜLDÜ

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İçişleri Bakanı Soylu, "Saldırgan 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğü'nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş" bilgisini paylaştı. Saldırganın bağlantılarının araştırıldığını da ekledi.

Saldırı, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı fotoğraf sergisinde oldu. Açılış konuşması için kürsüye çıkan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, bu sırada silahlı saldırıya uğradı.

Saldırgan, Karlov'u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. Bu sırada salondaki davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. Karlov'u yaraladıktan sonra binanın ikinci katına çıkan ve kimliği henüz belli olmayan saldırganla özel harekât polisleri arasında çatışma çıktı. Yaklaşık 15 dakika süren çatışmanın ardından saldırgan etkisiz hâle getirildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 12:47

YORUM EKLE