7 Yıldır böylesi görülmedi! İşte ilçe ilçe kar kalınlığı

İSTANBUL son 7 yılın en yoğun kar yağışını aldı. Meteorolojinin bile tahminlerini sollayan bir kar yağışı görüldü. Son verilere göre en son 2009 senesinde böyle kuvvetli kar yağışı olmuştu.

7 Yıldır böylesi görülmedi! İşte ilçe ilçe kar kalınlığı

 Kar o kadar çok ve kesintisi yağdı ki geride 1 metreyi aşan yığınlar bıraktı. İlçelerden gelen kar kalınlığı ölçümleri hiç de alışık olmadığımız rakamlar verdi. Bakın hangi ilçede ne kadar kar birikti.

1 METREDEN FAZLA OLAN İLÇELER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışmaları 24 saat aralıksız sürürken, şehrin bazı noktalarında kar kalınlıkları ölçüldü. Bir metreyi aşan kar kalınlığı olan yerler şunlar;
Çatalca-Subaşı'nda 1 metre 30 santim
Hadımköy-Yassıören'de 1 metre 20
Büyükçekmece, Sultangazi, Arnavutköy'de 1 metre 11 santim kar var.

1 METRENİN EŞİĞİNDEKİ İLÇELER
Sarıyer, Zekeriyaköy 87 santim
Başakşehir 75 santim
Esenyurt, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa 75 santim
Ağva-Teke, Beykoz 87 santim

60 SANTİMİ AŞAN İLÇELER
Alemdağ, Ömerli, Alibeyköy 69 santim
Uğur Mumcu, Çamlıca, Bahçelievler, Küçükçekmece'de 77 santim
Kağıthane, Maslak'ta 69 santim
Çekmeköy 67 santim

İSTANBUL'UN GÖBEĞİNDE REKOR KAR
Ümraniye ve Sancaktepe'de 67 santim kar var. 

Ataşehir, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Şile, Beşiktaş, Bakırköy gibi İstanbul'un göbeğindeki semtlerde ise kar kalınlığı 69 santim olarak ölçüldü.

EN AZ BU ÜÇ İLÇEDE
Kar yağışının en az kar bıraktığı yerler Pendik, Kartal ve Tuzla oldu. Bu üç ilçede kar kalınlığı 40-45 santimetre arasında ölçüldü.

BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ BUZ TUTTU
Öğle saatlerinde sıfırın altında 1 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle Büyükçekmece Gölü'nün bir kısmının da buz tuttuğu görüldü. Hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 5 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

ULAŞIM DURDU
İstanbul kesintisiz devam eden kar yağışı sebebiyle felç oldu. Hava ve deniz trafiği tamamen dururken kara trafiği sadece ana arterlerde güçlükle açık tutuluyor. Yağışlar süresince metrobüs ve metrolar geç saatlere kadar İstanbullulara hizmet verecek. Şu anda en uygun ulaşım yolu olarak bu görünüyor.

VAPURLAR VE İDO SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
İDO'dan yapılan açıklamaya göre, Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle durduruldu. Vapur seferleri de gün boyu yapılamadı. Yoğun kar yağışı ve fırtına sebebiyle boğaz da ulaşıma kapatıldı.

HAVA ULAŞIMI YAPILAMIYOR
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 00.00'a kadar, Atatürk Havalimanından tüm iç hat seferlerini durdurduklarını bildirdi.
Ekşi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Atatürk Havalimanı çıkışlı ve varışlı bugün 24'e (00.00) kadar olan iç hat seferleri olumsuz hava şartları sebebi ile iptal edilmiştir." ifadesini kullandı.

İstanbul'da 4 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı, bazı günlük alışkanlıkları değiştirirken, evde tüketimi de artırdı. Son 7 yılın en etkili kar yağışının görüldüğü İstanbul'da, insan ve araç trafiğinin birkaç gündür azaldığı dikkati çekiyor. Kentte yapılması planlanan bazı toplantı ve etkinlikler iptal edilirken, "beyaz örtü" nedeniyle bazı iş yerleri de açılmadı. İşi gereği bilgisayar başında çalışabilenler ise yöneticilerinin izniyle evden çalışma imkanı buldu. 

EVE YEMEK SİPARİŞİ AZALDI
İstanbul'da motorlu kuryelerin servis verememesi eve yemek siparişlerini azalttı. Yemeksepeti.com yetkilileri, kar yağışı nedeniyle restoran ve motorlu kuryelerin servis verememesi sonucu İstanbul ve Çanakkale genelinde siparişlerin azaldığını belirttiler.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ ÇOK ARTTI
Kentte artan ısınma ihtiyacı nedeniyle hane başına doğal gaz tüketimi arttı. İGDAŞ'tan alınan bilgiye göre, 5 Ocak Perşembe günü 36,6 milyon metreküp düzeyinde olan günlük doğal gaz tüketimi, kar yağışının başladığı 6 Ocak Cuma günü 40,3 milyon metreküpe yükseldi. İstanbulluların günlük doğal gaz tüketimi dün de 48,4 milyon metreküpe ulaştı.

İNTERNETE YÜKLENDİK
Soğuk hava ve kar nedeniyle evlerinde zaman geçirenler ve ofis yerine evinden çalışanların sayısının yükselmesi sonucu internetin başında geçirilen süre de arttı. 

Telekomünikasyon şirketlerinden alınan bilgiye göre, internet kullanımıyla telefonla görüşme sürelerinde artışlar kaydedildi. 

SİNEMALARA AKIN ETTİK
Kar yağışı dolayısıyla AVM'lere yönelen birçok vatandaş da sinemaya gitmeyi tercih etti.
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, kar yağışının en yoğun olduğu cumartesi ve pazar günleri AVM içindeki dükkanların saat 18.00'de kapandığını belirterek, "İnsanlar çalışanlarının ulaşımını düşünmek zorunda. Kuşkusuz AVM'lerde en fazla ziyaretçi sinema salonlarına ilgi gösterdi. Vizyona giren yeni filmleri izlemek isteyenler ardı ardına film seyretme olanağı buldu." ifadelerini kullandı. 

SATIŞI EN ÇOK ARTAN ŞEYLER
Soğuk hava ve kar nedeniyle atkı, bere, eldiven ve bot satışları da arttı. 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Palto, bot, şapka ve eldivenin doğal olarak satışları en çok artan ürünler olduğunu belirterek "Vatandaş dışarı gezmek için değil, ihtiyacını karşılamak, arabasına kar lastiği taktırmak ya da yolu açmak için kürek almak üzere dışarı çıktı." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 18:20

YORUM EKLE