Meram Belediyesi'nden Saraybosna'ya dev yatırım

Konya Meram Belediyesi, Bosna Hersek'teki kardeş şehri Hadzici'ye sağlık merkezi ve oyun parkı yaptırdı. Yapımı tamamlanan iki tesis, Meram'dan Bosna Hersek'e giden 200'e yakın davetlinin ve Hadzici halkının katıldığı törenle hizmete...

Meram Belediyesi'nden Saraybosna'ya dev yatırım
Konya Meram Belediyesi, Bosna Hersek'teki kardeş şehri Hadzici'ye sağlık merkezi ve oyun parkı yaptırdı. Yapımı tamamlanan iki tesis, Meram'dan Bosna Hersek'e giden 200'e yakın davetlinin ve Hadzici halkının katıldığı törenle hizmete açıldı.

Bosna Hersek'in başşehri Saraybosna'nın yakın ilçelerinden biri Hadzici'de düzenlenen açılış törenine Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı'nın davetiyle Konya milletvekilleri Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Prof. Dr. Cem Zorlu, Ayşe Türkmenoğlu başta olmak üzere Konya'dan 200 kadar konuk katıldı. Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç'in evsahipliği yaptığı törende, Meram Belediyesi'nin yaptırdığı sağlık ocağı ile büyüklerin de içinde hoşça vakit geçirebileceği çocuk parkı hizmete açıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle süslenen tören e Hadzici halkının da katıldığı büyük coşkuya sahne oldu.

Hadzici'de yaptırılan Sağlık Ocağı'nın açılışında konuşan Meram Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, zaten kardeş olan iki halk arasındaki kuvvetli bağların seneler önce iki şehir arasında imzalanan 'kardeş şehir protokolü' ile kağıda döküldüğünü hatırlattı. Kalaycı, "Kardeşliğimizin gereği olarak Meram'da olan her iyi ve güzel şeyin aynısının Hadzici'de de olmasını istiyoruz. Bunun için Hadzici'de yaşayan kardeşlerimize belediye hizmetleri konusunda her türlü desteği ve katkıyı vermeye çalışıyoruz." dedi.

Açılışa katılan Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci de "Meram Belediyemiz Hadzici'ye güzel bir sağlık merkezi yaparak fiziki şartları hazırladı. Biz de Konya İl Sağlık Müdürlüğü olarak tesisin içinin donatılması, doktor ve sağlık personeli gibi hizmetleri yerine getirmeye talibiz." diyerek Meram ve Hadzici belediyelerine büyük bir sürpriz yaptı.

Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç ise "Sağlık merkezinin yapımında başta Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje aslında yeni bir iş birliğinin başlangıcıdır. Daha önce hiçbir iki kardeş belediye arasında görülmemiş bir iş birliği kuruyoruz." diye konuştu. Vatandaşlarının sağlık ocağını az ziyaret etmelerini istediğini de belirten Eyuboviç, ancak ihtiyaç olduğu zaman da bu tür yerlerin çok büyük önem arz ettiğini vurguladı.


TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer ile AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu'nun yaptığı konuşmaların ardından protokol mensupları, sağlık merkezini hizmete açtı. Konya Büyükşehir Belediyesi mehter takımı kurdele kesiminin ardından sağlık ocağı bahçesinde açılışa katılan Hadzici halkına konseri verdi. Açılışa katılan Hadzicililer, mehter konserini gözleri yaşlanarak izlerken kamera ve telefonlarıyla konserin her anını kaydetti.

Sağlık Ocağı'nın açılışından sonra ilçe merkezine giden davetliler burada Hadzici halkının katıldığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın en önde yeraldığı kortej yürüyüşü yaptı. Kortej, mehter takımının çaldığı mehter marşları eşliğinde Hadzici Belediyesi'nin önünde yaptırılan ve ilçenin en büyük parkı olan "Meram - Konya" parkının önüne kadar yürüdü. Parkın önünde toplanan kalabalığa hitap eden Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, parkın yapımıyla ilgili süreç hakkında bilgi verdi: "Geçen yıl Ramazan ayında dostumuz Dr. Serdar Kalaycı'yı Konya'da ziyaret ettik. Meram Belediyesi tarafından Eğitim Fakültesi'ne yapılan parkta incelemelerde bulunduk. O parktaki havuzun Hadzici'ye de yapılması için başkandan söz aldık ve bugün duamız gerçekleşti.” dedi.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ise, "Atalarımız yaklaşık 550 yıl hüküm sürdükleri bu topraklarda binlerce eser bıraktı. Biz de Osmanlı torunu olarak ata yadigarımıza güzel hizmetler yapmaya gayret ediyoruz. Bu eserler kardeşliğimizi ilelebet daim kılmasını diliyoruz." şeklinde konuştu. Konuşmalardan sonra protokol üyeleri Meram-Konya Parkı'nın açılışını gerçekleştirdiler. Başta çocuklar olmak üzere Hadzici halkı açılışın ardından parka akın etti.


YORUM EKLE