Bakan Çelik: Hadlerini bildirdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, meydana gelen saldırı sonrası bölgeye giderek, olayda hayatını kaybeden Timuçin ailesini ve Akçakale halkını ziyaret etti. Akçakale'nin Bolatlı köyünde kurulan çadırını da ziyaret eden...

Bakan Çelik: Hadlerini bildirdik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, meydana gelen saldırı sonrası bölgeye giderek, olayda hayatını kaybeden Timuçin ailesini ve Akçakale halkını ziyaret etti. Akçakale'nin Bolatlı köyünde kurulan çadırını da ziyaret eden Bakan Çelik, "Rabbim bu acıları bir daha göstermesin. Devletimiz dün akşam hadlerini bildirdi. İnşallah böyle bir şey bir daha olmaz. Olursa da bunun sıcaklığını anında enselerinde hissedeceklerini bilmenizi istiyorum." dedi.

        Türkiye Cumhuriyeti olarak, devlet olarak ve güvenlik güçleri anlamında alınması gereken önlemlerin alındığını söyleyen Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Suriye'de yaşananları izliyorsunuz. Suriye'de halkına yalnız bugün değil yıllardır zulmeden bir yönetimi hepimiz biliyoruz. Ama Suriye bir devlet, Türkiye Cumhuriyeti de başka bir devlettir. Bizim Akçakale olarak, Suriye’deki bu olaylar bu noktaya taşınınca, şansızlığımız sıfır noktasında komşu oluşumuz olmuştur. Bu çatışmalar aylardır devam ediyor. Son bir aydır özellikle Akçakle sınır bölgesinde çatışma seslerini Türkiye dinlediği gibi, sizler de şahit oldunuz. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, devlet olarak ve güvenlik güçleri anlamında alınması gereken önlemler neyse bunları alıyoruz. Aylardır tanklar, toplar ilgili yerlere konuşlanmış durumda. Herhangi bir vatandaşımızın zarar görmemesi adına tedbirleri aldık."

        "KARDEŞLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI"

        Bakan Çelik, "Dün akşam itibariyle hiçbir kardeşlerimizin kanı yerde kalmadı. Anında muamelesini gördüler. Ve bugün de hükümet olarak tezkereyi Meclis'e getirdik. En ufak bir gelişmede dahi en ağır şekilde misilleme yapacak şekilde her türlü yasal hazırlığın uluslararası düzeyde ve ülke olarak çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Keşke olmasaydı. Ama olan bir hadiseyle karşı karşıyayız. Bunu kimse arzu etmez." dedi.

        Suriye yönetiminin sorumlu davranmadığını ifade eden Çelik, "Burada sorumsuzca kendi insanını katletmenin yanında, daha büyük bir sorumsuzluk örneği göstererek bizim topraklarımızdaki yavrularımızı katletme cüretini gösteren bu zalime karşı kininizin, nefretinizin ne boyutta olduğunu ben biliyorum. Aynı bakış açısının da Ankara'da olduğunu biliniz. Ne suçu var bu masumların? Ne adına buraya sen top mermilerini gönderiyorsun? Topun başına oturttuğun insan bu merminin neresini vuracağını bilmiyor mu? Ama maalesef vatandaşına acımadığı gibi komşu bir ülke ve burada yaşayan vatandaşlarımızı da üzüntüye gark edecek bir olaya vesile olmuşlardır." diye konuştu.

        Provokatörlere de dikkat çeken Çelik, "Giriş çıkışlarda provokatörlerin ne amaçla girip çıktığına ilişkin bazı unsurların olabileceğine dikkat etmeniz gerekiyor. Güvenlik güçlerimiz emrinizdedir. Bizim amacımız yanlışı ayıklamak ve vatandaşımızın burnunun kanamayacağı şekilde onun hizmetkarı olmaktır. Bu yüzden yanlış olana haddini bildireceğiz, doğrunun yanında olacağız. Sayın Başbakanımız'ın da selamını iletiyorum. Acınız acımız. Ama provokasyona gelecek şekilde birilerinin başka amaçlarla gerçekleştirmek istediği girişimleri tespit edecek şekilde vakur duruş sergilememiz gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

        EVLER BOŞALTILIYOR

        Bölgede evlerin boşaltıldığını belirten Çelik, "Bazı evler boşaltıldı. Boşaltılması gereken evler varsa, teknik olarak bu çalışmalar yapılıyor. Kaç ev boşaltılacaksa bunlarla ilgili her türlü önlemlerimizi aldık. Evlerin boşaltılması adına ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz. İki milletvekili arkadaşımız burada kalacak. Bir ihtiyaç söz konusu olunca yardımcı olacağımızı bilmenizi istiyoruz. Biz Suriye'yle savaş halinde değiliz. Savaştan yana değiliz. Kaldı ki cürümün nedir senin ki Türkiye’yle savaşmayı göze alıyorsun? Kimsenin burnu kanamasın diye ne türlü hassasiyet gösterdiğimizi bütün dünya biliyor.” şeklinde konuştu.

        Bakan Çelik son olarak şunları kaydetti: “Bu acı günümüzde Timuçin ailesini yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Rabbim bu acıları bir daha göstermesin. Devletimiz dün akşam hadlerini bildirdi. İnşaallah böyle bir şey bir daha olmaz, olursa da bunun sıcaklığını anında enselerinde hissedeceklerini bilmenizi istiyorum.”

YORUM EKLE