Yara İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Yara izleri, sadece estetik sebeplerden ötürü değil, aynı zamanda cildin tamamen iyileşmesi için mümkün olduğunda çabuk tedavi edilmelidir. Bu iyileşme sürecini vitamin ve mineral bakımından zengin bir diyet ile hızlandırabilir, hatta günlük kullanacağımız bir merhem bile hazırlayabiliriz. Bu sayede yara izinin tamamen ortadan kalkması bile muhtemel.

Yara İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

A Vitamini

A vitamini veya beta keroten, cildin sağlıklı olmasını ve çabuk iyileşmesini sağlar. A vitamini bakımından zengin yiyecekleri tüketebiliriz. Bunların çoğu turuncu renktedir:

-Havuç
-Balkabağı
-Tatlı Patates
-Ispanak
-Brokoli
-Kayısı
-Kavun

C Vitamini

C vitamini bir enerji kaynağı ve cilt üzerinde dört farklı iş yapan bir mucizedir: antioksidan, yenileyici, nemlendirici, ve canlandırıcı. Tüm bu özellikleri ile iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım eder. Ve ayrıca, ölü hücreleri atarak yeni deri hücresi oluşumunu da hızlandırır.

C vitamini zengini yiyecekler:

-Turunçgiller
-Barbados kirazı
-Kırmızı meyveler
-Kırmızı biber
-Maydanoz
-Kivi
-Brokoli

İsterseniz C vitaminini hap olarak da alabilirsiniz. En doğal olanı barbados kirazı tozundan üretilmiş olan haplardır. Bunun vücut tarafından emilimi daha kolaydır.

Silikon

Vücutta, ve dolayısıyla deride hücre fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlayan en önemli besin takviyelerinden biri de silikondur. Deri, tırnak ve saç sağlığı dendiği zaman akla ilk gelen mineral budur. Bir çok sıkılaştırıcı kremde bu madde kullanılır, çünkü deri esnekliğini fark edilir bir ölçüde arttırmaktadır.

Silikon zengini yiyecekler:

-Avokado
-Alfalfa
Tam taneli pirinç
-Zenberek otu
-Soğan
Tam yulaf
-Salatalık
-Pırasa
-Pancar
-Peynir

Silikon ayrıca organik yağ halinde de alınabilir. Bu, insan sağlığı için olmazsa olmaz bir yağdır. Ayrıca tam bir güzellik iksiridir. Biz organik yağ çeşidini kullanmanızı öneriyoruz. Bunun vücutta emilimi daha kolaydır.

Doğal Merhem

İyileştirici ve yenileyici özelliği olan malzemeler ile doğal bir merhem hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

-Aloe Vera: Eğer evinizde bu bitki varsa, direkt içinden jelini çıkarabilirsiniz. Yoksa, doğal aloe vera jeli alabilirsiniz.
-Kuşburnu yağı
-Lavanta esanslı yağ
-E Vitamini: Eczanelerden veya organik marketlerden kapsül halinde alabilirsiniz.

Cam bir kasede, eşit miktarda aloe vera ve kuşburnu yağını karıştırın (yaklaşık olarak ikisinden de 50. mililitre). 10 damla lavanta esanslı yağ ve 10 damla E vitamini ekleyin. Bunlar koruyucu görevi görecektir. Tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Bu karışımı buz dolabında saklayabilirsiniz. Günde en az iki defa, tercihen sabah ve akşamları kullanınız.

Acı veren yaralar
Ağrılı yaralarınıza koyunkıran otu yağı sürmenizi tavsiye ederiz. Bunu da evde kendiniz yapabilirsiniz. Koyunkıran çiçeklerini bir miktar zeytinyağı içine koyup dışarıda 30 gün bekletin. Yağ, pembemsi bir hal alacaktır. Bu yağı iki veya üç kez yaranıza sürün. Bu yağ aynı zamanda ezik ve yanmaları da tedavi eder.

Ayrıca homeopatik bir tedavi olarak Hypericum 6CH deneyebilirsiniz. Günde 3 defa, öğünler veya sert aromalardan (kahve, naneli sakız, v.b) sonra dilinizin altına 3 top yerleştirin.

Zor yaralar


Yaraların iyileşmesi zor olduğunda veya uzun sürdüğünde, mastı çiçeği kremi kullanabilirsiniz. Bu eczanelerde ve organik marketlerde bulunabilir. Ayrıca yine homeopatik tedavi olarak Arnica 6CH ilacını, yukarıda anlattığımız gibi kullanabilirsiniz.

Bal ve propolis, iki kadim ilaç
Arılar bize cildimizi iyileştirmemiz için iki harika, ucuz ve doğal çözüm sunar.

Bal, güçlü bir nemlendirici, antioksidan ve antibiyotik etkisi olan özel bir besindir. Bu nedenle cilt maskelerinde sıklıkla kullanılır. Aynı şekilde yaraların tedavisinde de kullanılabilir. Bu tedaviyi, organik balı günde üç defa, en az 10 dakika boyunca cildinize sürerek uygulayabilirsiniz.

Propolis, eski Mısırda antiseptik özelliği yüzünden bir çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılırdı. Aristo, propolis için ”cilt enfeksiyonları, yaralar ve çıbanlar için bir deva” tabirini kullanmıştır. Eğer bunu her gün cildinize sürer ve tüketirseniz, cildinizi hızlı bir şekilde yenileyecektir. Ayrıca yara izleri çok daha zor fark edilir olacaktır.

Ayrıca, doğal bitki marketlerinden hazır propolis kremi de alabilirsiniz. Bu, bilinen bir çok kimyasal kremin aksine, iltihaplanmaya da sebep olmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 13:43

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail hakkı erçoban
ismail hakkı erçoban - 5 yıl Önce

bundan 5-6 yıl önce anneannemi hastahaneye yatırmak için ambulans çağırmıştık. rahmetlinin bilinci yerinde değil 112 den gelen cevap " daha arkadaşlar caylarını bile içmedi yarım saat sonra uğrarlar." şaşırmadım...

gökhan
gökhan - 5 yıl Önce

benım babam 112 ekıbınde sacma sacma sallama kafandan öyle birşey olamaz ben kendı gözümle görüyorum adamlar halk icin vatandas ıcın kendılerını tehlıkeye atıyor trafik cezasını bıle ödüyorlar siz neyin pesindesiniz insanları kinlendirmek cok mu doğru böyle yaparak

Kübra
Kübra - 5 yıl Önce

hep ön yargı var sağlıkçılara onlara kalkan eller kökünden kırılsın canları pahasına görev yapıyo 112 ya insaf oksijen tüpü olmadan mı gidip alsın hastayı zaten hasta hastane koşulları içerisinde iken bi sıkıntı oluşturmaz yarım tüp veya boş tüple alsa o hastayı hasta oksijensiz kalacak ne saçma salak yorumlar ya yapmayın