Terle ilgili bunları ilk kez duyacaksınız!

Ter hakkında daha önce duymadığınız ve bilmediğiniz gerçekler..

Terle ilgili bunları ilk kez duyacaksınız!
1. Vücutta aslında iki farklı ter hücresi bulunur

Ekrin adı verilen ter bezleri vücudun hemen hemen bütün yüzeyine yayılmışlardır. Özellikle avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altında çok sayıda bulunurlar. Ekrin ter bezlerinin salgısı kimyasal olarak asit yapıdadır.

Apokrin bezler ise bazı farklılıklar dışında, tümüyle ekrin bezlere benzerler. Bu tür ter bezleri meme başı, koltuk altı, anüs çevresi, genital bölgeler ve göz kapaklarında bulunur. Salgıları baz yapıdadır. Apokrin bezler cinsel yaşamda rol oynarlar ve cinsel bölgelere özgü kokuların oluşmasında katkıda bulunurlar.

2. Apokrin bezler ergenliğe girilene kadar işlev göstermez

Ekrin bezler ise doğumdan ölüme kadar aktiftir ve termal terleme görevini yerine getirirler.

3. Terin kendisi kokusuzdur

Kokma nedeni ise terin içeriğini besin olarak kullanan bakterilerdir, bu kullanım sonucunda kalan atıklar ortaya bir kokunun çıkmasına neden olur.

4. Genital bölgelerin daha fazla ter kokmasının nedeni, ter bezleri arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

Genital bölgelerdeki apokrin bezlerinden salgılanan terler daha fazla yağ ve yağ asidi içerir, bu nedenle bakteriler için en uygun ortamı oluşturur; böylece bakteriler teri daha çok kullanır ve geriye daha fazla atık bırakır, bu da daha fazla koku demektir.

5. Genelde hayvanlar terlemeyi vücut sıcaklıklarını düşürmek için kullanmaz

Yalnızca insanlar, bazı primatlar, develer, atlar ve eşekler terlemeyi vücut ısısını düşürme amacıyla kullanıyor. Diğer hayvanlar ise toksinleri uzaklaştırma, feromonlarını yayma gibi nedenlerden ötürü terliyorlar.

6. Temelde 3 farklı terleme türü bulunuyor

Bunlardan ilki serinleme amaçlı olan termal terleme, ikincisi duygusal veya cinsel uyaranlara karşı olan terleme, üçüncüsü ise yemek yerken vücut ısısının artması nedeniyle oluşan terleme.

7. Bir insanda ortalama olarak her 1 cm²'lik alana 200 tane ter bezi düşüyor

Genel olarak vücutta ise yaklaşık 3 milyona yakın ter bezi bulunabiliyor.

8. En fazla ter hücresi avuç içlerinde ve ayak tabanlarında bulunuyor

Bilim insanlarına göre bunun nedeni evrimsel. Bu bölgedeki ter bezlerinin tehlike anında tetiklendiği; bu nedenle hayvanın daha hızlıca kaçabilmesine olanak sağlamak için el ve ayaklarda terleme yaratıldığı düşünülüyor. Endişeli veya heyecanlı olduğunuz durumlarda avuç içlerinizin daha çok terlemesinin nedeni bu olabilir.

9. Ortalama olarak bir insan terleme ile saatte 2.5 litreye kadar sıvı kaybedebilir

Yaz günlerinde suyun önemini anlamak için ilginç bir detay.

10. Erkekler ile kadınlar arasında ter konusunda bazı farklılıklar var

Örneğin erkeklerin teri kadınlarınkine göre biraz daha fazla tuzlu. Aynı zamanda erkekler kadınlara göre %40 daha fazla terliyor.

11. İstatistiklere göre her 100 insandan 3'ü, aşırı terleme rahatsızlığına sahip.

Her halükarda, özellikle bu sıcak yaz günlerinde sık sık yıkanmak önemli. Hem kendi sağlığınız için, hem de çevrenizdekilerin rahatsız olmaması için...
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 12:39

YORUM EKLE