Halı bakımı ve temizliği nasıl olmalı ?

Günlük hayatımızda önemli bir yer tutan halılarımızın temizlik ve bakımı hakkında genel hatları ile size bilgi vereceğiz. Bu bilgilendirmede ki amacımız avuç dolusu para verdiğimiz halılarımızı en iyi şekilde nasıl koruyabilir ve ondan faydalanabiliriz sorularına cevap aramak, bunun sonucunda da ev ya da iş yerlerimizdeki halılarımız ile nasıl barışık bir hayat yaşayabileceğimiz öğrenmektir.

Faydalı Bilgiler 02.08.2014, 02:32 02.08.2014, 02:38 Sena Turhan
Halı bakımı ve temizliği nasıl olmalı ?
     
     Zaman zaman ev yada iş yerlerimizdeki halılarımızın bakım ve temizliği konusunda zorlanmakta, oluşabilecek leke ve kirlenmeleri nasıl giderebileceğimiz hususunda çözüm bulamamaktayız. 
     
     Halı bakımı, halınızdan en iyi performansı en uzun süre almanızı sağlayan en önemli unsurdur. İyi ve kaliteli bir halı satın almanız, halınızın kirleninceye kadar bakım yapılmayacağı anlamına gelmez. Birçok halı henüz yıpranmadan çok daha önce çirkin bir görünüme bürünebilir ve bunun tek nedeni eksik ve ya uygun olmayan bir bakım programıdır. Özellikle otel, ofis, vb. iş yerleri açısından iyi bir bakım programı, halı yatırımınızı koruyacak ve en yüksek getiriyi almanızı sağlayacak katma değerdir. 
     
 Halı bakım ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar 
Kullanım trafiğine bağlı olarak bir bakım programı hazırlamalı.
Halıları düzenli olarak kontrol etmeli, leke ve kirleri halı lifleri arasına nüfuz etmeden temizlemeye çalışmalı.
Dışarıdan taşınabilecek kirleri engellemek için kir toplayıcı bariyerler ve paspaslar kullanmalı.
Özellikle iş yerlerinde ki halıların temizlik ve bakımını bu konuda yetişmiş elemanlara yaptırmalı.
Kirlenen veya lekelenen halıları doğru materyal ve ekipman ile temizlemeli, bilinçsizce veya tahminler üzerine kurulu temizlik işleminden kaçınmalı.
Mümkünse leke koruyucu halılar tercih etmeli veya her temizlik işleminden sonra halılara leke koruma işlemi yapılmalı.
Ev ve iş yerlerinde ki halılara doğru bir şekilde nasıl bakım ve temizlik yapabileceği ile detay bilgilere aşağıda yer verilmektedir.

Kullanım trafiğine bağlı doğru bakım programı nedir?
      Eğer bakım programınız halınızın kullanım trafiğine uygun değilse, yeni görünümünü çok hızlı bir şekilde kaybedecek ve çok kısa sürede değişim ihtiyacını gündeme getirecektir. Kullanım trafiğinden kastetmekte olduğumuz şey, ev ya da iş yerlerinde koridor, hol, salon, toplantı odası vb. ortak yaşam alanlarının yoğun kullanım trafiği sonucunda daha sık kirleneceği ve bu alanların bakımının diğer alanlara göre daha sık yapılması gerektiğidir. 
     
     Diğer yandan temizlik ve bakım sırasında halılarımızın üzerinde bulunan farklı türdeki kirlerden haberdar olmamız ve buna göre önlem almamız da çok önemlidir. Başta yağ, gres, sakız ve reçine gibi yağlı kirler olmak üzere kurumuş kirler halı havını yıpratırlar ve zamanla halı havının içerisine yerleşerek çıkartılması zor hale gelirler. Sonuç, soluk gri ve ya kahverengi ton almış halıdır. Halımızın üzerindeki kir ve lekelere en kısa zamanda müdahale etmemiz, doğru halı temizliği ve bakımının ön şartlarından bir tanesidir. Doğru bir bakım programı 3 aşamalıdır.

Önleyici (Koruyucu) bakım
Rutin bakım
Genel bakım (Derinlemesine temizlik)

Önleyici bakım: Halı bulunan alana kirin girmesini önlemek hem daha kolay hem de halının temizlenmesine göre daha hesaplıdır. 
Alınması gereken önlemler aşağıda sıralanmıştır
Otel, ofis vb. iş yerlerinde park, yürüme alanları gibi dış mekanlar temiz tutulmalı, kışın oluşan kar ve buzlar, kimyasal madde ve tuzlama uygulamadan temizlenmelidir.
Ev ve iş yerlerinin girişlerinde kir tutucu paspaslar, ızgaralar ve değiştirilebilir halılar kullanılmalıdır. Bu alanlar günlük olarak vakumlanmalı, daha sık temizlenmeli ve daha sık değiştirilmelidir.
Ofis alanlarındaki halıların korunması için döner sandalye altlığı kullanılmalı, evlerde ise mobilyaların altına halının delinmesini, yıpranmasını engelleyici koruyucular takılmalıdır.
Yemek, içmek ve sigara için farklı alanlar tahsis edilmeli, bu tür alanlarda halı kullanılıyorsa bu halılar çok sık temizlenmelidir.

Rutin bakım: Düzenli ve programlı bir bakım planının halıda kirlenmenin artmasını ve yıpranmayı önlediği göz ardı edilmemelidir.

Rutin bakım yapılmaksızın her seferinde çok geç kalınmış bir derinlemesine temizlik yapılması halının yeni görünümünü kısa sürede kaybetmesine neden olur. Rutin bakım kavramı içerisinde vakumlama en önemli işleve sahiptir.

Vakumlama: Halı temizlik ve bakımında ilk şartın trafik yoğunluğuna bağlı olarak doğru makine ve ekipman ile düzenli vakumlama olduğunu unutmamak gerekir.

Tavsiye edilen vakumlama aralığı: Orta / yüksek trafiğe maruz kalan alanlar otel ve iş yerlerinde giriş, asansör, lobi, resepsiyon, yoğun koridor, kafeterya, içecek makinelerinin bulunduğu ve çalışanların buluştuğu alanlar ile evlerde koridor, yemek salonu, oturma odaları ve mutfak gibi alanlardır. İş yerlerinde orta / yüksek trafiğe maruz kalan alanların her gün, evlerde ise haftada 2 -3 kez vakumlanması yeterlidir.

Hafif trafiğe maruz kalan alanlar ise işyerlerinde çalışma ofisi, otel odaları,
konferans salonu, evlerde daha az kullanılan misafir odaları, vb. alanlardır. Bu 
alanların iş yerlerinde haftada iki üç defa, evlerde ise 1 – 2 haftada bir 
vakumlanması yeterlidir.

Doğru vakumlama ekipmanı: İş yerlerinde orta / yüksek trafiğe maruz kalan mekanlar en iyi çift motorlu vakum ile temizlenirler. Bu motorlar döverek kiri gevşetir ve sonrasında emerler.

İş yerlerinde hafif trafiğe maruz kalan alanlar tek motorlu, orta güçte ve kolay manevra yapabilen vakumlarla temizlenebilir.

İnce detay vakumlar sadece oda köşesi gibi alanlar için tavsiye edilir. Diğer 
alanlarda ince detay vakumların kullanılması önerilmez.

İş yerleri için halı süpürgeleri büyük kir partiküllerini hızla temizlemek için kullanılabilir. Ancak hiçbir zaman düzenli vakumlamanın yerini almamalıdır.

Evlerde ise güçlü bir halı süpürgesi vakumlama için yeterlidir. Evlerde halıların üzerinde ayakkabı ile geziliyorsa burada da tek motorlu orta güçte bir vakum makinesi kullanılmalıdır.

Genel bakım (Derinlemesine Temizlik) 
      Çok farklı derinlemesine temizlik metodu bulunmakta olup, bunlar arasında halınızın trafik seviyesine en uygun ve verimli temizlik imkanı sağlayanı seçilmelidir. Bazı yöntemlerde kullanılan temizlik kimyasallarının yeniden kirlenmeye yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu durum temizlik kimyasallarının halı havından tam olarak çıkmadığı durumlarda geçerlidir. Bu nedenle derinlemesine temizlik yapılan durumlarda özellikle halı havında deterjan kalmaması sağlanmalı, su ile yapılan temizliklerde halı yüzeyine çok iyi bir vakumlama yapılmalı, yüzeyde temizlik kimyasalı kalması engellenmelidir. 
     
Genel Bakım işleminde kullanılan metotlar aşağıda sıralanmıştır:
Sıcak su püskürtme-emme: Sıcak su ve deterjan basınç altında halı havına püskürtülür ve sonrasında su ve deterjan ile gevşemiş olan kir güçlü bir vakumla emilir. Bu metot çok kullanılan bir metot olup, halının verimli bir şekilde derinlemesine temizliğini sağlar. Bununla birlikte, halıda kalan herhangi bir deterjan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.

Kuru / Nemli temizleme tozu ile temizlik: Kirleri çekmesi ve yağları emmesi amacı ile halıya kuru / nemli toz bileşiği serpilerek mekanik olarak dönen bir fırça yardımıyla kir halıdan sökülür ve sonrasında vakumlanır. Düşük miktarda nem kullanıldığı için, kuruma süresi oldukça kısadır. Ancak toz düzensiz olarak serpildiği için halının bazı bölümleri daha temiz görünebilir.

Köpük şampuanlama: Hava basıncı ve zorlama ile oluşan kuru köpük silindirik döner bir fırça ile halı havına yayılır sonra vakumla bu köpük çekilir. Düşük miktarda nem kullanıldığı için, kuruma süresi oldukça kısa olmakla birlikte halıda herhangi bir deterjan artığı kalması halinde kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.

Döner şampuanlama: Deterjan ve su solüsyonu döner bir fırça yardımıyla halıya yedirilerek kirlerin gevşeyip çözülmesi sağlanır. Döner şampuanlama genellikle sıcak su püskürtme ve emme metodu ile birlikte kullanılır. Döner fırça kuru kaldığında halı yüzeyine zarar verebilir ve halıda kalan herhangi bir şampuan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.

Ped ile temizlik: Deterjan ve su solüsyonu halıya püskürtülür ve sonrasında döner ve emici bir ped halı havına basınç yapar. Değişimli olarak emici ped deterjan solüsyonuna batırılır ve zemine tatbik edilir. Döner ped temizlik esnasında kurursa halı yüzeyi zarar görebilir. Aynı zamanda halıda deterjan artıkları kalması halinde kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine neden olabilir.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat ettikten sonra düzenli olarak yapılan temizlik ve bakım işleminin;

Halınızın maksimum verimlik ve görünümle uzun süre kullanmanızı sağlayacağı ve Özellikle işyerleri açısından yapılan sabit yatırımın değerini koruyacağı, bunun sonucunda yeni halı maliyetinin yanı sıra döşeme ve kaldırma maliyetlerini önleyeceği, Ayrıca halı yenilemenin vereceği rahatsızlık ve son olarak yenileme sırasında iş yerinin kapalı kalmasından kaynaklanabilecek ciro kayıplarını engelleyeceği unutulmamalıdır.


Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:27
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20