Çay'ın Bilinmeyen Faydaları

Sabah uyandığımız anda ilk yaptığımız iş mutfağa gidip su kaynatıp çay demlemek… Misafirimiz geldiğinde sohbetin keyfini arttırmak için yaptığımız en sıcak ikram yine çay… Hepimizin alışkanlığı, güzel bir yemeğin üzerine ilk aklımıza gelen yine çay… Kısaca çay, hayatımızın her alanında olmazsa olmazımız. Peki çay içmek hayatımızda bu kadar yer alırken sağlığımıza nasıl etki ediyor hiç düşündünüz mü? İşte günün her saati elden düşmeyen çayın bilinmeyen ve sağlığa faydaları.

Çay'ın Bilinmeyen Faydaları

Ülkemizde hemen hemen herkesin vazgeçilmez içecekleri arasında ilk sırada yer alan ve neredeyse bir kültür haline gelen çay, Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan, çaygiller familyasındandır. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, nemli ve yağış alan yerleri seven bir bitkidir. Taze ya da kuru olarak kullanılabilir.  Çay hem yaz aylarında hem de kış aylarında gün içerisinde sıklıkla tüketilmektedir. Dünya da en çok çay üretimi gerçekleştiren ülkeler arasında Türkiye 5 inci sırada yer almaktadır.

Çayın etkili maddesi tein olup içeriğinde polifenolda bulunmaktadır.

Çayın Sağlığa Faydaları
Uyarıcı etkisi nedeniyle zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ile kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir. Midenin çalışmasını destekleyerek mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltırken ağız kokusunu da engeller. Ancak çayın fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarına, mide bulantısı ve uykusuzluğa sebep olabilmektedir.

Çayın Kolon Kanserine Faydaları:
İçeriğinde yer alan TF – 2 adını taşıyan polifenol kanser ile mücadelede etkinliği bilinen bir maddedir. Çayın içeriğinde yer alan bu madde kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olurken sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir olumsuzluğuna da rastlanmamıştır. Bu nedenle çay son zamanlarda yapılan araştırmalarda kolon kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmelerine yardımcı olduğundan çay tüketimi önerilmektedir.

Çay Antioksidan İçerir:
Vücutta bir çok hastalığa davetiye çıkaran ve asıl sebebi olan serbest radikallere karşı çayın antioksidan içermesi genel anlamda sağlık açısından önemlidir. Bu özelliği ile bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Çay Kalp Krizi Riskini Azaltır:
Siyah çay tüketimi kalp sağlığını korur. Hollandada yapılan bir araştırma sonucuna göre günde 2-3 bardak siyah çay tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre %70 oranından kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya koymuştur. Bunun yanında siyah çay tüketimi kaln pıhtılaşmasını engeller ve felç geçirme riskini azaltır.

Kemik Sağlığını Korur:
Düzenli olarak çay tüketiöi kemik sağlığını korur. Çayın bol miktarda içerdiği  fitokimyasalların yardımıyla kemik sağlığını koruduğu düşünülmektedir.

Çay Bağışıklık Sistemini Korur:
Bazı bilimsel çalışmalar kanın bağışıklık sistemini güçlendiridiğini ortaya koymuştur. Bunun yanınd abazı sağlık zumanları çay içenlerin içmeyenlere göre daha sağlıklı kan yapısına sahip olduklarını savunmaktadırlar.

Çak Kansere Karşı Korur:
Çayın aynı zamanda iyi bir antioksdian olduğunu yazmıştık. Kanser hastalıklarının en önemli sebeplerinden bir tanesi serbest radikallerdir, antioksidanlar serbest radikallerin işlevlerini ortadan kaldırı ve kansere yakalanma riskini ortadan akldırır.

Çay Sindirim Sistemine Faydalıdır:
Çayın genelde sindirim sistemine zaralı olduğu düşünülür fakat sindirim sistemine asıl zarar veren çayla birlikte aşırı miktarda şeker tüketimidir ve aynı şekilde aşırı çay tüketimidir. Halbuki az şekerli ve şekersiz çay tüketimi sindirim sistemi için ve özellikle bağırsak hareketleri için faydalıdır.

Çay Kalori İçermez:
Kalori içermeyen çay bu zelliğ sayesinde kilo alma riskide taşımaz. Çayın düzenli olarak tüketimi tam tersi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kilo verilmesine kardımcı olabilir. Özellikle siyah çayın daha etkili olması için limon suyu ile tüketilmesi öerilmektedir. Limon suyu ayrıca siyah çayın bünyede meydana getireceği demir eksikliği sorununu da ortadan kaldırabilmektedir.

Çay Metabolizmayı Güçlendirir:
Günde 3-4 bardak yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırıdığı düşünülmektdir. Baız sağlık uzmanları düzenli olarak yeşil çay tüketimi ve 10-14 dakikalık yürüyüşle ayda 6-7 kilo verilebileceğini savunmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 23:37

YORUM EKLE