Bebek ve çocukların erken yüzmeleri hakkında tüm bilgiler

BAŞLIKLAR: * Su Güvenliği ve Bebek Yüzme konusuna neden önem verilmeli?, * Bebeğinize Yüzme Öğretmek İçin Birkaç İyi Neden, * Bebek ve Yüzme: Yüzmeye Erken Başlamanın Motor Yeteneklere Etkileri - Araştırma, * Bebek ve Çocuklar Yüzme Araştırma Projesi - Rapor, * Bebek Yüzme Derslerinin Bilimsel Faydaları - Lana Whitehead (SWIMkids USA) hakkındaki tüm bilgileri burada bulabilirsiniz...

Faydalı Bilgiler 31.12.2015, 15:22 20.12.2015, 15:48
BAŞLIKLAR:
* Su Güvenliği ve Bebek Yüzme konusuna neden önem verilmeli?
* Bebeğinize Yüzme Öğretmek İçin Birkaç İyi Neden.
* Bebek ve Yüzme: Yüzmeye Erken Başlamanın Motor Yeteneklere Etkileri - Araştırma
* Bebek ve Çocuklar Yüzme Araştırma Projesi - Rapor
* Bebek Yüzme Derslerinin Bilimsel Faydaları - Lana Whitehead (SWIMkids USA)
 
SU GÜVENLİĞİ VE BEBEK YÜZME KONUSUNA NEDEN ÖNEM VERİLMELİ?

Yaz günlerinin başlamasıyla serinlemek amacıyla girilen sularda boğulma vakalarında artış gözlenirken Türkiye'de son 8 yılda boğulan kişi sayısı bir hayli fazla.

Yaz günlerinin başlamasıyla serinlemek amacıyla girilen sularda boğulma vakalarında artış gözlenirken Türkiye'de son 8 yılda 5 bin 185 kişinin boğulduğu bildirildi. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Turgut, yaptığı açıklamada Türk insanının suyla olan ilgisinin artmasıyla boğulma vakalarında da artış yaşandığını söyledi. 2005 yılından bu yana medyada çıkan ve adli makamlar tarafından teyit edilen boğulma vakalarını araştırdığını belirten Turgut, son 8 yılda 5 bin 185 kişinin boğulduğunu söyledi. Bu rakamın Anadolu'daki bir ilçe nüfusu kadar olduğuna dikkati çeken Turgut, boğulan kişilerden 4 bin 752 kişinin boğulurken yalnız olmadığını kaydetti.

Boğulan kişilerin büyük bir bölümünün yanlarında birileri olduğunu ifade eden Turgut, "Boğulan insanların yanındaki kişiler, boğulan kişiyi kurtaramamış ya da kurtarmak için müdahale ederken kendileri de boğulmuşlar. Bu kişiler hayatlarında yüzme eğitimi ya da can kurtarma eğitimi almış olsalarda belki de bugün çoğunluğu yaşıyor olacaktı. Bir ilçenin doğal bir olayda yok olduğunu düşünün. Mutlak surette bu eğitimlerin eğitim sisteminin içine yerleştirilmesi gerekiyor.

Yüzme ve can kurtarma eğitimleri Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülke politikası haline gelmesi gerektiğini kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili spor federasyonları bunun için de olabilir" dedi. Türkiye'deki havuz sayısının arttırılması gerektiğine işaret eden Turgut, "Örneğin 'Dünya kenti' denilen Antalya'da kamu kurumlarına ait bir havuz yok. Ulusun yüzme becerisini geliştirmeliyiz. Tabandan yukarıya doğru kişilere yüzme öğretmeliyiz. Her bireye ilkokul yaşlarından itibaren suda can kurtarma bilgisi verilmeli. Bu bilgiler görsel ve yazılı medyadaki haberlerle desteklenmeli" diye konuştu.

"BOĞULAN BİR KİŞİYE DAL YERİNE EL UZATIN"

Yaz günlerinde sıklıkla karşılaşılan boğulma vakalarında temkinli davranılması gerektiğini kaydeden Turgut, şöyle konuştu: "Boğulan bir kişiye el uzatmak yerine dal uzatın. Yüzme bilmiyorsak ve can kurtarma eğitimimiz yoksa etrafımızdaki top, ağaç dalı, ip ya da yüzer bir meteryali boğulan kişiye atmalıyız. Yüzerek yanına yaklaştığımız zaman boğulan kişiyi kendimize yaklaştırmamalıyız, elimizi vermemeliyiz. Yanımızda taşıdığımız tişörtü ya da havluyu tutmasını sağlamalıyız.

Kişiyi sürükleyerek kenara doğru taşılamalıyız. Türkiye'de çoklu boğulma vakaları çok oluyor. Bir kişi boğuluyor ve buna can havliyle yardım eden anne, amca, kardeş, teyze ya da çevrede tanımayan kişiler bile canı gönülden kurtarma duygusuyla atlıyorlar. Bu sefer maalesef kendileri de boğuluyor, kurtarmaya gittikleri kişi de boğluyor. Geçen 8 yıllık süreçte 93 kişi, bir yakınını kurtarmak isterken suya atlıyor, yakını kurtuluyor ancak kendisi boğuluyor. Kurtarmaya giden 181 kişi ise hem kurtarmaya gittiği kişi ölüyor hem de kendisi boğuluyor. Birbirlerini kurtarmak için suya atlayan 7 kişinin öldüğüne bile gördük."

"BEBEĞİNİZE YÜZME ÖĞRETMEK İÇİN BİRKAÇ İYİ NEDEN"

- 1 yaşından küçük bebekler suya büyüklerden daha çabuk alışırlar.

- Aquafobi’nin (Su korkusu) ortaya çıkma şansı çocuk büyüdükçe artar.

- Bebekler suda karaya göre daha rahat hareket edebildiklerinden kaslarının güçlenme süreci kısalır. Erken güçlenen kaslarla hareket yetenekleri daha erken kazanılır.

- Yüzme yeteneklerinin erken başlaması ileri yüzme tekniklerinin erken kazanılmasını sağlar.

- Yüzme, bebeklerin kardiovasküler sağlığını ve dayanıklılığını olumlu etkiler. Kan dolaşımını hızlandırır.

- Su, bebeklerin vücut denge ve koordinasyonunun sağlanmasına yardımcı olur.

- Sıcak suda egzersiz bebeğin rahat uyumasına ve iştahının artmasını sağlar.

- Suda yaptıkları hareketler karşısında ebeveynlerin ilgisini çekmek bebeklerin çok hoşuna gider.

- Bebekler suda rahatça hareket etmeye başladıkca özgüvenleri artar, bağımsızlıkları güçlenir.

- Tensel temas bebekler ve ebeveynler arasındaki bağların güçlenmesini ve güven duygusunu arttırır.

- Yüzme, bebeklerin duyularını uyarmak bakımından önemli ve eğlenceli bir faaliyettir.

- Yüzme, motor becerilerin daha çabuk kazanılmasına ve geliştirmesine yardımcıdır.

- Bebekler karada yapamayacakları hareketleri suda rahatça yapabilirler. Havuz onlar için 3 boyutlu ideal bir oyun odasıdır.*

* Dr. Ludmilla Rosengren, hekim, İsveç Bebek Yüzme Birliğinin kurucusu
------------------------------------------------

BEBEK VE YÜZME: "YÜZMEYE ERKEN BAŞLAMANIN MOTOR YETENEKLERE ETKİLERİ"

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümü Profesörü Hermundur Sigmundsson ve Lancaster Üniversitesi (İngiltere) Psikoloji Bölümü Profesörü Brian Hopkins tarafından “Child: Care, Health and Development” dergisinin Mayıs 2010 ayı nüshasında yayımlanan çalışmaya göre [1] yüzme bebeklerin denge ve hareket gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Profesör Sigmundsson’un ülkesi İzlanda’da yapılan 19 yüzen ve 19 yüzmeyen bebeğin katıldığı araştırmada, 2-7 aylık bebekler 5 yaşına gelinceye kadar çeşitli psikolojik ve fiziksel testlere tabi tutuldular. Sonuçlar araştırmacılara göre oldukça netti.

Sigmundsson’a göre bebeklerde yüzme eğitiminin hayatın ilerleyen dönemlerinde yarattığı etkiyi görmek oldukça heyecanlandırıcı. Yüzme, bebeklerin gelişim, olgunlaşma, büyüme, deneyim ve öğrenme arasında dinamik bir etkileşim sağlıyor ve yüzmenin öğrenme üzereindeki rolünün asla hafife almamalıyız.

Sözkonusu çalışmanın özetine http://www.ntnu.edu/news/babyswimming adresinden ulaşabilirsiniz.

[1] Sigmundsson, H and B. Hopkins. 2010. “Baby Swimming: exploring the Effects of Early Intervention on Subsequent Motor Abilities”, Child: Care, Health and Development. 26:3, 428-430. DOI: 10.1111/j. 1365-2214.2009.00990.x 
-------------------------------------------------------

BEBEK VE ÇOCUKLAR YÜZME ARAŞTIRMA PROJESİ

Avustralya Griffith Üniversitesi Eğitim Fakültesi’den Prof. Robyn Jorgensen tarafından 2012 Kasım ayında yayınlanan Bebek ve Küçük Yaş Yüzme Araştırma Projesi Raporu
 
Yüzme dersleri alan 5 yaş altındaki çocuklara yönelik olarak yapılan "Yüzme Araştırma Projesi" 4 yıldan uzun bir sürede tamamlanmıştır.
 
Son yıllarda bebeklere yönelik yüzme eğitim programlarının görülen artış nedeniyle yapılan araştırma çocukların erken yaşta yüzmeye başlamasının onlara varsa, ne gibi faydalar sağlayacağına yönelik olarak yapılmıştır.
 
Araştırmada,
 
- Beş yaşın altındaki çocukların yüzme öğrenmesini fiziksel, duygusal ve entellektüel faydaları var mıdır?
 
- Erken yaşta yüzmeye başlayan çocukların başarılarında cinsiyet ve sosyal statü farklılıkları var mıdır?
 
- Çocuğun ne zamandır yüzdüğü gibi diğer faktörlerin yeteneklerin kazanımında rolü var mıdır?
sorularına cevap aranmıştır.
 
7000 aile ve yüzme programlarına katılan 3, 4 ve 5 yaşlarında 177 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, erken yaşta yüzmeye başlayan çocukların yeteneklerinde diğerlerine oranla dikkate değer farklılıklar gözlenmiştir. Bu farklılıklar sadece fiziksel değil, dil ve kavrama alanlarında da kendini göstermiştir.
 
Araştırma, hangi sosyal statüde ve/veya cinsiyette olurlarsa olsunlar erken yaşta yüzmeye başlayanların yüzmeyenlere oranla daha başarılı olduklarını göstermiştir (bazı ölçümde kız çocukları daha başarılı olmuştur).
 
Yüzmeye erken başlayanlar, geç başlayanlara göre daha başarılı olmuşlardır.
 
Yüzmeye erken başlayan çocukların zıplama, yürüme, koşma ve merdiven çıkma gibi bedenlerini kullanmayı gerektiren hareketlerde başarılı olmaları normal karşılanmakla birlikte, şaşırtıcı olan ve aileler, eğitmenler ve kural koyucular için önem arzeden, çocukların kağıt kesme, boyama ve çizgi çizme gibi görsel motor yeteneklerinin, ayak ucunda durma, tek ayak üzerinde durma, hareketleri taklit ve mekik gibi büyük kas motor yeteneklerde, konuşma ve açıklama gibi oral yeteneklerde, okur yazarlıkta ve matematiksel nedenselleme alanlarında önemli ölçüde başarı göstermişlerdir.
 
Bunların yanısıra yüzen çocuklar, talimatlara uyum ve anlama konusunda da diğerlerinde göre daha başarılı olmuşlardır.
 
Bu yetenekler normal okul eğitim bağlamında gerekli olduğundan yüzen çocukların okula hazırlanması daha kolay olabilmektedir.
 
Sonuç olarak,
 
Erken yaşta yüzmeye başlayan çocukların cinsiyet ve sosyal statü farkı olmaksızın fiziksel, dil ve kavrama dönüm noktalarına diğerlerine göre daha erken ulaştıkları gözlenmiştir.
 
Bu dönüm noktaları çocukların eğitim hayatları açısından önemlidir ve bu noktalara ulaşmak okula eğitimine hazır olmayı sağlamaktadır.
 
Özellikle okul yıllarının başında belli başarıyı gösteremeyen çocukların yüzmeye yönlendirilmesi milli menfaatler bakımından önemlidir. Yüzme, okula alışmayı sağlamanın dışında su güvenliği ve genel sağlık açısından da faydalıdır.
 
“Su güvenliği” açısından tüm çocuklar erken yaşta yüzmeye başlatılmalıdır.
 
Okula alışma konusunda sıkıntı yaşayan çocukların yüzmeye yönlendirilmesi için yardımcı olunmalıdır.
 
Maddi sıkıntıları bulunan ailelere ise kaliteli yüzme eğitimi almalarını sağlama yoluyla maksimum faydayı elde edebilmelerini teminen mali destekte bulunulmalıdır.
 
Raporu’nun orijinal metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.northernarena.co.nz/wp-content/uploads/2012/11/early-year-swim-interim-report-2012.pdf

------------------------------------------------------

BEBEK YÜZME DERSLERİNİN BİLİMSEL FAYDALARI - LANA WHİTEHEAD (SWIMkids USA)

Lana Whitehead 1971'den bu yana kurucusu olduğu SWIMkids USA yüzme okulunun sahibidir. Bayan Whitehead Antreman Fizyolojisi alanında gördüğü eğitimini Engelli çocukların duyusal uyumu ve eğitimi alanında Master derecesiyle tamamlamıştır. Arizona ve Kalifornia Öğretim Sertifikaları sahibi ve Amerikan Spor Tıbbı Koleji üyesidir. Amerikan Kızılhaçı Su Güvenliği Eğitmenliği, StarGuard Cankurtaran, CPR ve İlk Yardım Sertifikaları sahibidir. Amerikan Milli Yüzme takımında antrenörlük yapmıştır.

1- BOĞULMA RİSKİNİ AZALTIR

Ruth Brenner ve ekibi tarafından araştırmada resmi bir yüzme eğitim programına katılmak 1-4 yaş arasındaki çocuklarda boğulma riskini % 88 azaltmaktadır. Araştırmacılar yüzme derslerinin tam önleme programlarının bir parçası olması gerektiği sonucuna varmışlardır.[2]

Çin'in kırsal bölgelerinde yapılan bir diğer araştırmada ise Dr. L. Yang v ekibi bu oranı % 40 olarak bildirmişlerdir."[2].[18]

2- ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ HIZLANDIRIR

Köln'deki Alman Spor Koleji'nde yapılan bilimsel çalışmalar yüzmeye erken başlayan çocukların fiziksel, entelektüel ve duygusal gelişimlerinin ivme kazandığını göstermektedir. Yüzmeyenlerle karşılaştırıldıklarında sürekli olarak yüzen çocuklar diğerlerine göre, daha güçlü ve kas hareketlerinde koordinelidir,

Bu çocuklar, eğitim hayatlarında başarılı olmalarını sağlayacak şekilde zeka, problem çözme konularında daha başarılıdırlar,
Duygusal açıdan disiplinli, kontrollü ve başarıya yöneliktirler,
Özgüvenli, bağımsız ve sosyal çevrelerinde daha rahattırlar.[8]

3- MOTOR GELİŞİMİ KUVVETLENDİRİR

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Dr. Hermundr Sigmundsson'un araştırmaları yüzen bebeklerin yüzmeyenlere göre, daha iyi denge, hareket ve tutma tekniklerine sahip olduklarını göstermiştir. Bu yetenekler çocuklar 5 yaşına geldiğinde bile devam etmektedir.[15]

Zelazo ve Weiss, yüzen bebeklerin 180 derece dönüş ve duvara tırmanma konusunda oldukça başarılı olduklarını ve yüzerliliğin (batmazlık, su üstünde durabilme) bebeklerin motor gelişimini hızlandırdığını belirtmişlerdir.[19]

4- ZİHİNSEL GELİŞİMİN HIZLANMASI

Griffith Üniversitesi 2009'da 4 yıl sürecek Erken Yaşta Yüzme Araşrıema Projesini Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD'de bulunan 45 yüzme okulunun işbirliğiyle başlatmış ve bu konuda şu ana kadar yapılan en kapsamlı araştırmayı başlatmıştır.

İlk sonuçlara göre yüzme dersleri alan 5 yaş altı çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yüzmeyenlere göre daha ileri düzeyde olduğu,
Yüzmenin çocukların sosyal ve dil yeteneklerine de faydası bulunduğunu ortaya koymuştur.[11]

2011'de Melbourne'de araştırmacılar erken yaşta verilecek yüzme eğitiminin entelektüel ve fiziksel faydaları bulunduğunu belirtmişlerdir.
Bilim adamları 5 yaş itibarıyla yüzme öğretilmiş çocukların IQ seviyelerinin istatiksel olarak daha yüksek çıktığını saptamıştır.

Araştırma yüksek su direncinde hareket etmenin çocuğun kaslarını yerde olduğundan daha fazla hareket ettirdiğini ve daha fazla kas grubunu çalıştırdığını göstermiştir.[10]

5- HAFIZA KAPASİTESİNİ ARTTIRMA

Son araştırmalar, daha fazla hareket etmenin ve egzersiz yapmanın, beynin hafıza, öğrenme ve yön bulmayla ilgili hipokampus bölgesinin boyut ve kapasitesini artırdığını ortaya koymuştur.[12]

Draganski ve Gaser kontrollü egzersiz programlarına katılan insanların hipokampuslerinde daha fazla nöron bulunduğunu gözlemlemişlerdir.[6]
Illinois ve Pittsburg Universitesinden Art Kramer ve ekibi antremanlı insanların daha büyük hipokampusleri olduğunu tespit etmişlerdir. Bu bölgedeki dokuların artışının belli hafıza tiplerinin artışına neden olduğunu ifade etmişlerdir.[12]

6- BEYİNSEL İLETİŞİMİN GENİŞLEMESİ

Yeni araştırma raporları bebeğin yüzme, emekleme ve yürüme gibi iki yönlü çapraz izli hareketlerle geliştiğini, bu hareketlerde artışın korpus kallosumda (beyin yarıkürelerini birbirine bağlayan yapı) sinir liflerin daha fazla gelişmesini sağladığını, bu hareketlerin beynin iki yarıküresindeki ve 4 lobu arasındaki aktivite ve zihinsel gelişimi artırdığı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı, yarı küreler arasındaki iyi iletişimin tüm beyin faaliyetlerinin etkisini artırdığını göstermiştir.[4]

7- SOSYAL ÖZGÜVENİN GÜÇLENMESİ

Çok yönlü ve süregelen bir araştırmada, Dr. Liselott Diem ve ekibi, yüzme programlarına katılan 2-4 aylık bebekleri yeni ortamlara ve durumlara daha kolay adapte olduğunu, özgüven ve bağımsızlıklarının yüzmeyenlere göre daha fazla olduğunu ortaya koymuştur[5]

Yüzme dersleri diğer çocuklarla birlikte olmak ve ortak faaliyette bulunmak açısından önemli bir fırsattır.[3] Çocuk, sosyal bir yapıda izleme ve mimikleme yoluyla işbirliği içinde hareket etmektedir.

Özel, istenmiş ve sevilmiş olmak aidiyet duygusuyla özgüven yaratmaktadır. Bir grubun parçası olmak çocuğun sosyal gelişimini olumlu etkilemektedir.[14]

8- NÖROLOJİK GELİŞİMİN GÜÇLENMESİ

Çocuğun yüzerken suyun direncini kırmaya yönelik geliştirdiği taktikler onun nörolojik gelişimini güçlendirdiği gibi, deneyim kazanmasını da sağlar.

Dr. Ruth Rice'ın yaptğı araştırmalardan, sinir yolları ve vestibular sinir hücrelerinin uyarılmalarıyla nörolojik gelişim, kilo kazanımı ve zihinsel gelişimde önemli aşamalar kaydedildiğini bildirmektedir.[13]

Su, havadan 600 kat daha dirençlidir. Suda faaliyet ve hissi deneyimler tüm sinir sistemi için önemlidir.
-------------------------------------------------
REFERANSLAR:

1. Ayers J. Sensory Intergration and the Child. Los Angeles, CA. : Western Psychological Services;1991: pp.1-67

2. Brenner R.A. Gitanjali S.T., Haynie D.L., Trumble A.C., Qian C., Klinger R.M., Klebanoff M.A., Association Between Swimming Lessons and Drowning in Childhood: A case controlstudy. Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine 2009; 163(3):203-210

3. Connell G., Todd A., Reference Manuel for Early Childhood in Water. Auckland, New Zealand: Swimming New Zealand; 2007.

4. Dennison P.E. "Massage the Brain-Button and Learn." Newsmagazine, Online-www.ehostvgw3.epnet.com/fulltext.aspresultSetld=R00000002&hitnum=5&booleanTer.

5. Diem, Undeutsch, Lehr, Olbrich, "Early Motor Stimulation and Personal Development: a study of four to six year old German Children." Extract by Editor. Swimming World 21 (12):14, 1980

6. Draganski B., Gaser C., "Changes in Gray Matter Induced by Training." Nature 427;2004:pp.311-312.

7. Field T., Scafidi F., Scanaberg S., "Message of Preterm Newborns to Improve Growth and Development." Pediatric Nursing.; 13: 385-387.

8. German Sports College Cologne, "Baby Swimming: Advance Independence and Development of Intelligence." World Aquuatic Babies and Children Network, online-www.wabc.com: 1979.

9. Hannaford C. Smart Moves. Arlington, Virgina, Great Ocean Publishers; 1995.

10. Healthmade Magazine, "The Benefits for Swimming Especially for Children-The Function to teach Swimming to Infants." March 8, 2011.

11. Jorgensen R., Grootenboer P., Funnell B., "Early Years Swimming Research Project at Griffith University." Splash Magazine; July 19,2011. online-http://www.griffith.edu.au/__data/assets/pdf_file/0019/470251/early-year-swim-interim-report-2012.pdf

12. 1Kramer A.F., Erickson K.I., Colcumbe S.J., "Excercise, Cognition and the Aging Brain." Journal of Applied Physiology; 2009; pp. 101, 1243-1251.

13. Rice R., "Neurophysiological Development in Premature Neonate Following Stimulation." Developmental Psychology, 13; 69-76, 1977.

14. Rosengren L.,Baby Swim: The Beginning of a Life Long Adventure. Uppsala, Sweden. Uppsala Publishing house; 2004.

15. Sigmundsson H., Hopkins B. "Baby Swimming Exploring the Effects of Early Intervention on Subsequent Motor Abilities." Child: Care, Health and Development, Science Daily 210, 36 (3): 428 DOL:10.1111/j.1365-2214.2009.00990.x. May 7, 2010.

16. Whitehead, L.E. Move and Learn: The Power of Movement.Raleigh, North Carolina. Lulu Press, 2008.

17. Whitehead L.E. Movement: The Keys to Early Learning. Raleigh, North Carolina. Lulu Press, 2010.

18. Yang L. Nong ll,Li CL,Feng OM, Lo SK "Risk factors for childhood drowning in rual regions of a developing country: a case-control study." Injury Prevention 2, 13(3): 178-182.

19. Zelazo P.R., Weiss M.J., "Infant Swimming Behaviors: Cognitive Control and Influence of Experience." Journal of Cognitive Development 7 (1); 2006: pp. 1-25

20. Whitehead L., "Scientific Benefits of a Baby Swim Lessons." Mesa, Arizona.


Yorumlar (1)
Yasemin Sofu 6 yıl önce
Türkiye'de insanların bu konuda bilinçlenmesi için çok güzel derlenmiş bir yazı.. Ellerinize kolunuza sağlık. Teşekkürler.
20
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:27
Yatsı 22:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31