Yüzlerce şirket tehlikede!

Limited ve anonim şirketlerin, sermayelerini Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile belirlenen “taban” rakamlara yükseltmeleri gerekiyor.

Yüzlerce şirket tehlikede!

 14 Şubat 2014 sadece sevgililer günü değil, Türkiye'de iş dünyası için de çok önemli bir gün.  Bu tarihe kadar, limited ve anonim şirketlerin, sermayelerini Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile belirlenen “taban” rakamlara yükseltmeleri gerekiyor. Aksi halde, bu şirketler infisah etmiş yani sona ermiş sayılacak. Sermaye artırımını yapmayanlar 15 Şubat cumartesi sabahı uyandıklarında, şirketlerini feshedilmiş olarak bulacaklar!..


LİMİTED ŞİRKETLER 10 BİN LİRA

"Konu yüz binlerce şirketi ilgilendiriyor. Önemli bir kısmının “sermaye artırımı” olayından bilgisi yok." diyen Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, köşesinde hem arttırım ile yapılması gerekenleri yazdı hem de sürenin uzatılması gerektiğini açıkladı.

Ünlü vergi uzmanı Kızılot yazısında şunları kaydetti:

"Yeni TTK uyarınca,14 Şubat’a kadar asgari sermaye tutarının;

Limited şirketlerde 10 bin liraya, 

Anonim şirketlerde 50 bin liraya,

Kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş olan anonim şirketlerde 100 bin liraya, yükseltilmesi gerekiyor (6103 sayılı Kanun Md.20).

SÜRE UZATILMALI

Yükseltmeyen şirketler, sona ermiş sayılacak. Daha açık bir anlatımla, şirket “yok hükmünde” sayılacak. 6103 sayılı kanunun 20. Maddesine göre; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, 14 Şubat 2014’de sona eren “sermaye artırımı” süresini, “birer yıl olarak” en çok iki kez uzatma yetkisi var.
Bakanlık bu yetkisini kullanıp, süreyi cuma gününe kadar “bir yıl” uzatmalı."

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 12:51

YORUM EKLE